Intel 12400F - RX 6800 sistemde Valorant %100 CPU kullanıyor ve takılmalar gerçekleşiyor

Cantrepreneur

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. 1-2 haftadır Valorant oynarken oyun minik minik takılıyor gibi hissettiriyordu. Sorun ne diye aranırken işlemci kullanımımın %100 olduğunu ve hiç oynamadığını fark ettim. Bunun yanında ekran kartı kullanımı %10-50 arası gidip geliyor.

Sistem: Intel 12400F - RX 6800 - 16GB RAM - Windows 11 (Windows 10 da aynıydı bu sebeple güncelledim) Ayrıca oyun SSD'ye (C) kurulu, 500GB kadar boş yer var.

Boşta iken de yüskek cpu kullanımı var mı?

Oyunu oynarken görev yöneticisini açın. Çalışan hizmetlerden Vanguard'ı bulun. Sağ tıklayın ve özelliklere basın. Açılan menüde mavi ile işaretli olan hizmete sağ tıklayın ve önceliği en düşük olarak değiştirin. Eğer Vanguard kaynaklıysa kesinlikle düzelecektir.

Oyunu oynarken görev yöneticisini açın. Çalışan hizmetlerden Vanguard'ı bulun. Sağ tıklayın ve özelliklere basın. Açılan menüde mavi ile işaretli olan hizmete sağ tıklayın ve önceliği en düşük olarak değiştirin. Eğer Vanguard kaynaklıysa kesinlikle düzelecektir.
Hocam vgc.exe olarak buldum ve yaptım onun dışında ayarları yükselt falan diyenler vardı internette hepsini yaptım ve sonuç olarak ekran kartı kullanımı arttı ama işlemci düşmedi.

Dosya Ekleri

• Screenshot_33.png
    Screenshot_33.png
    827 KB · Görüntüleme: 7
  • Screenshot_39.png
    Screenshot_39.png
    900,2 KB · Görüntüleme: 8
  • Screenshot_40.png
    Screenshot_40.png
    899,7 KB · Görüntüleme: 14
  • Screenshot_47.png
    Screenshot_47.png
    903,8 KB · Görüntüleme: 8
Hocam vgc.exe olarak buldum ve yaptım onun dışında ayarları yükselt falan diyenler vardı internette hepsini yaptım ve sonuç olarak ekran kartı kullanımı arttı ama işlemci düşmedi.
Arada sırada oyundaki takılmaları hissettiğimde hemen dediklerimi uygularım ve sorun çözülür. Sizde de öyle olur diye tahmin etmiştim, değilmiş.

Geri
Yukarı