Intel 13. nesil işlemci uyumlu anakart önerisi

XTİMURX

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhaba,
Şu an kullandığım sistem özellikleri aşağıdadır;

Anakart: İşlemci: https://ark.intel.com/content/www/u...10900-processor-20m-cache-up-to-5-20-ghz.html
RAM bellek: Kingston RAM: DDR4 2666MT/s Non-ECC Unbuffered DIMM - Kingston Technology (16x2)
Ekran kartı: Soğutucu: SSD: 970 Pro NVMe M.2 SSD 512 GB | MZ-V7P512BW | Samsung TR
HDD: Samsung 1TB (detaylarını bilmiyorum)
Kasa: PSU: Hydro PTM Pro

Buradaki özelliklerden aşağıdakileri değiştirmek istiyorum.
Anakart: LGA1700 soket uyumu DDR5 desteği ve 4 X M.2 yuvası. İşlemci: LGA1700 soket https://www.intel.com.tr/content/ww...-30m-cache-up-to-5-40-ghz/specifications.html
HDD yerine ek SSD: RAM bellek?

Her bir parçanın fiyatları aşağı yukarı belli.
Anakart: 8000 TL.
İşlemci: 8000 TL.
SSD: 5000 TL.
RAM bellek?

Parçaları birkaç aylık süreye yayarak alabilirim. RAM bellek öneriniz ya da yukarıdaki parçalar için fikirleriniz nelerdir? Uzun süre götürmesini istiyorum sistemin.
3D modelleme, iş ve oyun amacıyla kullanıyorum.

Şimdiden herkese teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu kadar masraf edecekken bence Ryzen sistem toplayin, 4 yil daha gelecegi olan bir soket en azindan. Simdi 13. nesle bu kadar yatirim yapsaniz 14. nesilde yine soket degisecek.

Bu kadar masraf edecekken bence Ryzen sistem toplayin, 4 yil daha gelecegi olan bir soket en azindan. Simdi 13. nesle bu kadar yatirim yapsaniz 14. nesilde yine soket degisecek.
İntel resmen "gold digger" gerçekten sürekli soket değiştirmek nedir arkadaş , hani soket değiştirince noluyo performanslar uçup kaçıyomu onunla ilgisi olmadğı çok belli.

İntel resmen "gold digger" gerçekten sürekli soket değiştirmek nedir arkadaş , hani soket değiştirince noluyo performanslar uçup kaçıyomu onunla ilgisi olmadğı çok belli.

ABD'de yasayan adama cok koymaz da burada bir urun alindiginda insanlar ne kadar uzun kullanabilirse o kadar kullanmak istiyor dolayisiyla soket omru de gercekten onem tasiyor bu baglamda.

Soket konusunda hiç bilgim yok maalesef ki. Asus'un ana kartlarını filtrelerken LGA 2066, LGA 1200, LGA 1151, LGA 1700 çıkıyor. Bahsettiğiniz sorunu da yaşamak istemiyorum şahsen. İleriki nesillere geçerken yine ana kart değiştirmek istemiyorum.
AMD'ye göre yukarıdaki işlemci ve ana kartın karşılığı nasıl bir şey olmalı ? AMD tarafındaki işlemcileri hiç bilmiyorum. İ7 ya da İ9 13.Nesil muadili bir şey olabilirse iyi olur.

Soket konusunda hiç bilgim yok maalesef ki. Asus'un ana kartlarını filtrelerken LGA 2066, LGA 1200, LGA 1151, LGA 1700 çıkıyor. Bahsettiğiniz sorunu da yaşamak istemiyorum şahsen. İleriki nesillere geçerken yine ana kart değiştirmek istemiyorum.
AMD'ye göre yukarıdaki işlemci ve ana kartın karşılığı nasıl bir şey olmalı ? AMD tarafındaki işlemcileri hiç bilmiyorum. İ7 ya da İ9 13.Nesil muadili bir şey olabilirse iyi olur.
Amd yeni soket değiştirdi hatta pinli işlemciden bile vazgeçti. bu çok uzun süre bu sokette kalacağını gösteriyor. yani amd işlemcili sistem toplamanın tam zamanı 7600x fiyat olarak en iyi işlemci görünüyor.

Anakart tarafinda bu iki modele bakabilirsiniz:
Islemci Ryzen 7700X iyi bir tercih olacaktir. Acelem yok dediniz Ocak ayinda Ryzen 7000 3D islemciler tanitilacak. Oyun performanslari epey artis gosterecek 3D teknolojisi sebebiyle. Onlari da bekleyebilirsiniz fiyatlari da artacaktir tabi.
Sahsen SSD olarak 970 Evo Plus yerine 980 Pro rakibi hatta 1 tik daha iyi sayilabilecek PCIe 4.0 KC3000 oneririm. Yukari attigim iki anakart da PCIe 4.0'a ek olarak gelecek odakli 5.0 teknolojisini de destekliyor.
RAM tarafinda yuksek performans ve F/P olmak uzere iki farkli urun atacagim.

Islemci Ryzen 7700X iyi bir tercih olacaktir. Acelem yok dediniz ocak ayinda Ryzen 7000 3D islemciler tanitilacak. Oyun performanslari epey artis gosterecek 3D teknolojisi sebebiyle. Onlari da bekleyebilirsiniz fiyatlari da artacaktir tabii.

Öneriler için teşekkürler Görkem Bey,

Sıvı soğutucunun detayını bahsetmeyi unutmuşum. Kutusunda ve kullanım kılavuzunda aşağıdaki soketlerle uyumlu yazıyor sadece. Sanırım şimdiden yukarıdaki değişiklikler iptal oldu.
Intel: LGA115X / 1366 / 775 / 1200
AMD: AM4

Mevcut işlemciyi koruyarak RAM Bellek, Anakart ve Ek SSD takmak istesem nasıl bir şey yapabilirim?

Son düzenleme:
Öneriler için teşekkürler Görkem Bey,

Sıvı soğutucunun detayını bahsetmeyi unutmuşum. Kutusunda ve kullanım kılavuzunda aşağıdaki soketlerle uyumlu yazıyor sadece. Sanırım şimdiden yukarıdaki değişiklikler iptal oldu.
Intel: LGA115X / 1366 / 775 / 1200
AMD: AM4
Teşekkür ederim her şey için.

O onemli degil hocam. Intel tarafindaki LGA 1700 soketine de uyumu yok yine. O yuzden her turlu AM5 veya LGA 1700 kiti alacaksiniz zaten. Hatta Lian-Li'nin TR Distrubutorune mesaj atin, AM5 kiti yollasinlar size.

Elinizdeki anakart giris seviyesinin de giris seviyesi bir anakart. i9-10900'e can cekistirirsiniz zaten o anakartla. Ek RAM ve SSD yukseltmesi o anakart ile zor.

O onemli degil hocam. Intel tarafindaki LGA 1700 soketine de uyumu yok yine. O yuzden her turlu AM5 veya LGA 1700 kiti alacaksiniz zaten. Hatta Lian-Li'nin TR Distrubutorune mesaj atin, AM5 kiti yollasinlar size.

Elinizdeki anakart giris seviyesinin de giris seviyesi bir anakart. i9-10900'e can cekistirirsiniz zaten o anakartla. Ek RAM ve SSD yukseltmesi o anakart ile zor.

Çok teşekkür ederim yardımınız için. 3D V-Cache Ryzen 7000 İşlemciler 2023'ün İlk Çeyreğinde Gelebilir konusunda bahsedilen işlemcileri bekleyeyim en iyisi. Şu anki sistemimle render ve oyun performansında ekran kartı sağ olsun bir sorun çekmiyorum.
Bahsettiğiniz ürünleri de takibe alıyım en iyisi.

Geri
Yukarı