Çözüldü Intel 13600KF ve RX 6800 ile Hackintosh kurarken Apple logosunda kalıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

abdulkadirersoy

Kilopat
RAM
GSKILL 32GB (2x16GB) TRIDENT Z5 DDR5 6400MHz CL32 1.4V RGB Dual Kit RAM
SSD veya HDD modeli
Crucial 1TB P5 Plus Serisi NVMe M.2 SSD
Ekran kartı
MSI RADEON RX 6800 GAMING X TRIO 16GB GDDR6 256bit
Anakart
MSI MPG Z690 EDGE WIFI Intel Z690 Soket 1700 DDR5
İşlemci
Intel Core i5 13600KF Soket 1700 13.Nesil 3.50GHz
MSI ağırlıklı Hackintosh uyumlu bileşenlerden sipariş vererek bir sistem topladım. Hackintosh için tavsiye edilen BIOS ayarlarını yapmaya çalıştım. AMI version BIOS7D31VH91 olan güncel BIOS'u anakarttıma yükledim. Ama arayüz ve bazı özelliklerin ASUS anakartlara göre ya isimlendirmeleri farklı ya da öyle bir özelliği ASUS anakarttaki gibi yok. MSI anakartta olan bazı özellik ve isimlendirmelerde ASUS anakartlarda yok. Benzer olanları Recep abinin Technopat YouTube rehberine uygun şekilde ayarlamaya çalıştım. BalenaEtcher yardımcı programı ile Technopat'ta yayınlanan image dosyasını yazdırdım ve Recep abini dediği bütün adımların aynısını yapmaya çaılıştım. USB'den boot yaptığımda ise sadece Apple logosu çıkmakta ve ilerleme kaydedemiyorum. Sanırım 13. nesil Intel işlemciler için EFI bölümü yazılmamış. Ondan kaynaklı sorun olduğunu düşünüyorum. Bunun dışında bu anakart için ve güncel sürümü için BIOS adımlarını Technopat Sosyal ekibi ile bir daha gözden geçirebilir miyiz? Intel'in 13.nesil Raptor Lake işlemcileri için uygun EFI dosyalarının linki ve yazılmışı varsa tavsiye edilebilir mi? Mümkünse Technopat YouTube'ta Recep abiden 13. nesil Hackintosh rehberini ve ASUS'a benzer MSI anakart için de bekliyorum. Hem Monterey hem de Ventura kurulumunun ikisini denedim ama hep Apple logosundan öteye geçemedim. Şimdiden Technopat Sosyal'e teşekkür eder ve bu sorunları birlikte aşacağımıza inanıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
MSI ağırlıklı Hackintosh uyumlu bileşenlerden sipariş vererek bir sistem topladım. Hackintosh için tavsiye edilen BIOS ayarlarını yapmaya çalıştım. AMI version BIOS7D31VH91 olan güncel BIOS'u anakarttıma yükledim. Ama arayüz ve bazı özelliklerin ASUS anakartlara göre ya isimlendirmeleri farklı ya da öyle bir özelliği ASUS anakarttaki gibi yok. MSI anakartta olan bazı özellik ve isimlendirmelerde ASUS anakartlarda yok. Benzer olanları Recep abinin Technopat YouTube rehberine uygun şekilde ayarlamaya çalıştım. balenaEtcher yardımcı programı ile Technopat'ta yayınlanan image dosyasını yazdırdım ve Recep abini dediği bütün adımların aynısını yapmaya çaılıştım. USB'den boot yaptığımda ise sadece Apple logosu çıkmakta ve ilerleme kaydedemiyorum. Sanırım 13. nesil Intel işlemciler için EFI bölümü yazılmamış. Ondan kaynaklı sorun olduğunu düşünüyorum. Bunun dışında bu anakart için ve güncel sürümü için BIOS adımlarını Technopat Sosyal ekibi ile bir daha gözden geçirebilir miyiz? Intel'in 13.nesil Raptor Lake işlemcileri için uygun EFI dosyalarının linki ve yazılmışı varsa tavsiye edilebilir mi? Mümkünse Technopat YouTube'ta Recep abiden 13. nesil Hackintosh rehberini ve ASUS'a benzer MSI anakart için de bekliyorum. Hem Monterey hem de Ventura kurulumunun ikisini denedim ama hep Apple logosundan öteye geçemedim. Şimdiden Technopat Sosyal'e teşekkür eder ve bu sorunları birlikte aşacağımıza inanıyorum.

Resim ekler misiniz?
@Kleyn

USB içerisinde ki EFI'yi silin. Bu EFI'yi atını. Bu şekilde kuruluma geçebilmeniz gerekmekte.

USB içindeki EFI ve Mac OS X klasörü içindeki EFI'nin ikisini denedim olmadı. İlkinde ilerleme kaydedemedim. Mac OS X klasöründeki EFI de ise sistem hiç boot edilmedi. DDR5 yeni anakart olduğundan ötürü mü olmuyor yoksa 13.nesil işlemciden ötürü mü olmuyor? Ayrıca bu linkteki EFI Ventura ile mi Monterey ile mi uyumlu yoksa ikisi için de olur mu, hangisi için atmıştınız?

Dosya Ekleri

• IMG_20221107_232031.jpg
    IMG_20221107_232031.jpg
    244 KB · Görüntüleme: 56
  • IMG_20221108_000824.jpg
    IMG_20221108_000824.jpg
    122,5 KB · Görüntüleme: 69
BIOS için ise attım cevap olarak yardımlarınızı bekliyorum.

Olur bekliyorum çok teşekkür ederim. BIOS için yapabileceğiniz bir şey var mı, doğru yaptığıma inanıyorum ama gözden geçirmekte fayda var diye düşünüyorum.
Yaptığınız BIOS ayarlarını atar mısınız?

Yaptığınız BIOS ayarlarını atar mısınız?

Video olarak attım, bütün ayarları göstermeye çalıştım. Biraz uğraştırıyorum ama Technopat sosyal iyi ki var:)

Video olarak attım, bütün ayarları göstermeye çalıştım. Biraz uğraştırıyorum ama Technopat sosyal iyi ki var:)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Gerekli EFI'yi oluşturuyorum.

@abdulkadirersoy Deneyiniz. MSI MPG Z690 EDGE WIFI EFI v2.zip
Sadece EFI yazan klasörü atın. _MACOSX dosyasını silin.
Advanced-->PCI-E-->Re-SizeBar'ı kapatın ve OC-->Cpu Features kısmında ki CFG-Lock'u kapatın.

Son düzenleme:
Gerekli EFI'yi oluşturuyorum.

@abdulkadirersoy deneyiniz. MSI MPG Z690 EDGE WIFI EFI v2.zip
Sadece EFI yazan klasörü atın. _macosx dosyasını silin.
Advanced-->pcı-e-->re-sizebar'ı kapatın ve OC-->cpu features kısmında ki CFG-lock'u kapatın.

Dediğinizi yaptım ama sonuç ekran görüntüsündeki gibi oluyor. Bekleyince ise görüntüde yazılar okunmaz hale geliyor. Burada kalıyor.

Dosya Ekleri

• IMG_20221108_231740.jpg
    IMG_20221108_231740.jpg
    250,4 KB · Görüntüleme: 54
  • IMG_20221108_231832.jpg
    IMG_20221108_231832.jpg
    217,4 KB · Görüntüleme: 47

Yeni konular

Geri
Yukarı