Intel, 7nm İşlemci Üretim Sorunlarını Aşıyor

Milyarlarla oynayan bir kapitalist şirketin kullanıcı dostu olduğunu da nereden çıkardın? Amaçları pazar payı kapmaktan başka bir şey değil, Intel bazı konularda geri kalıp AMD son 3-4 yılda atılım gerçekleştirdiği için pazar payını kaptı. Demek ki beklediği tercih edilme oranına gelmişler, bundan dolayı da fiyatları kökleyip daha çok kazanç sağlıyorlar işte. :D

Bu hep böyle oldu, bundan sonra da olmaya devam edecek. Firmalar dostun değil, kazanç kapılarısın sadece.

Bu yüzden hiçbir firmayı tam anlamıyla desteklemiyorum ya!
Ben cebime bakarım. Neden 800 liraya 10100F varken daha düşük performanslı 3100 alayım?
Aslında haklısın. Mesela bir esnaf mahallede tek olursa kafasına göre hareket eder.
2 Esnaf olursa rekabet olur. Benim amacım X firması şöyle böyle değil.
Cebime en uygunu.

Intel zaten elinde bunu yapabilecek teknolojiyi tutuyordu, halihazırdaki potansiyellerini sonuna kadar değerlendirmek istediler sadece.

Intel'in en sevdiğim yanı kendi üretim tesislerine sahip olması, bu nedenle daha kaliteli ve düzgün silikonla sahip işlemciler üretmesi. İşlemciler uzun ömürlü ve dayanıklı.

Yine de firma taraftarlığı çok saçma bir şey. Hangisi daha uyguna daha iyi işlemciyi sunuyorsa onu tercih etmek lazım. Kapitalist şirketlerin hiçbiri kullanıcıyı düşünmüyor, herkes parasına bakıyor arkadaşlar. Bu dünya böyle. Özellikle bilgisayar sektörü lanet bir sektör.

Kimse rekabet oluşmadığı sürece yeni teknoloji geliştirmeye uğraşmaz, var olanı yıllarca satmaya devam eder. AMD tarafını da bu cihetle takdir etmek istiyorum zira Ryzen işlemciler ile piyasayı zorlamasaydı Intel halihazırdaki yapıdaki işlemcileri satmaya devam edecekti.

Intel zaten elinde bunu yapabilecek teknolojiyi tutuyordu, halihazırdaki potansiyellerini sonuna kadar değerlendirmek istediler sadece.

Intel'in en sevdiğim yanı kendi üretim tesislerine sahip olması, bu nedenle daha kaliteli ve düzgün silikonla sahip işlemciler üretmesi. İşlemciler uzun ömürlü ve dayanıklı.

Yine de firma taraftarlığı çok saçma bir şey. Hangisi daha uyguna daha iyi işlemciyi sunuyorsa onu tercih etmek lazım. Kapitalist şirketlerin hiçbiri kullanıcıyı düşünmüyor, herkes parasına bakıyor arkadaşlar. Bu dünya böyle. Özellikle bilgisayar sektörü lanet bir sektör.

Kimse rekabet oluşmadığı sürece yeni teknoloji geliştirmeye uğraşmaz, var olanı yıllarca satmaya devam eder. AMD tarafını da bu cihetle takdir etmek istiyorum zira Ryzen işlemciler ile piyasayı zorlamasaydı Intel halihazırdaki yapıdaki işlemcileri satmaya devam edecekti.
Aslında bu gayet Normal değil mi?
Neden daha çok işlemci satıp daha fazla kazanmak varken piyasaya yeni işlemci sürsünler ki.
Daha çok üret daha çok sat. Zaten senden başkası yok ya!
Dediğim gibi en iyisi cebe uygun olan.
Kullanıcı dostu eskiden AMD'ye diyorlardı. Zaten AMD söylemedi böyle bir şeyi. Görmüş oldular tekrardan.

Tek amaçları kâr değil, bağımsız bir üretim sürecine sahip oluyorlar böylece. Diğer türlü bir ürünün üretimini tamamen farklı bir firmanın kapasitesi ve ayıracağı üretim kotasının inisiyatifine bırakmış olurlar. Intel'in talep edeceği üretim miktarları ve çeşitliliği de çok fazla.
İşlemciler için uygun adette anlaşılsa yeter aslında, öbür parçalar için eski nesil gayet yeterli. Şimdiye kadar yapılmama sebebi inisiyatiften çok, Intel'in kalite standartlarını karşılamadığı için olduğunu varsayıyorum.

Bu konuyu görmemişim hiç, ilginç. :)

Ancak şunları yne de yazmak istedim. Intel'in 15 - 20 fabrikası olsa bile bunlardan birkaçı son kullanıcı 12. Nesil işlemcileri üretiyor. Intel'in hem endüstriyel hem de sunucu hem de FPGA tabanlı işlemci üretimleri de oldukça fazla.

Bir de bu işlemci üretimi gerçekten araba üretimi gibi değil. Koca fabrika, içine koyacağınız birkaç tane litografi makinesinden aha ucuz. Dünyada en popüler litografi makinesi üreticisi ASML'dir. Birçok şirketin mimarisi, ürettiği işlemcisi, bu şirketin ürettiği makineler sayesinde ortaya çıkar.

Intel bu makineleri de hazır almak yerine kendi üretiyor. Bu işleri daha da zorlaştırıyor ama günün sonunda dışa bağımlılığı azaltıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı