Intel, 7nm İşlemci Üretim Sorunlarını Aşıyor

O kadar işlemci sadece 15 fabrikadan mı çıkıyor?
Otomotiv sektöründeki gibi bir üretim yapılmıyor yarı iletken teknolojisinde. Konvansiyonel üretimden çok kimyasal/dijital bir üretim tesisi onlar aslında. Bildiğin çok basit bir materyali (kum) alıp belli derecede ısıtıyorlar ve bazı maddelerle birlikte iyona maruz bırakıyorlar, o istenilen silikon haline geliyor. Sonra onları bir tane yuvarlak plaka içine koyuyorlar, mimari ve transistörleri de o silikon yapının içine nasıl olduğunu tam bilmediğim bir şekilde işlemcinin işlem birimi olarak basılıyor yonga içine. Ondan sonra fırından sıcak sıcak çıkmış olan yongalar kesilip PCB'lere yerleştiriliyor. Sonra testleri yapılıyor ve hangi yonganın hangi işlemci olacağı belirlenip (kaliteye göre) kutulanıyor.

Yani bir kimyasal ve dijital üretim süreci sonucunda aynı anda çok sayıda işlemci ellerinde oluyor. Teker teker üretilmiyorlar.

Son düzenleme:
Samsung'a veya TSMC'ye üretsin geçsin işte, azıcık da kârından kıssın.

Samsung'a veya TSMC'ye üretsin geçsin işte, azıcık da kârından kıssın.
Tek amaçları kâr değil, bağımsız bir üretim sürecine sahip oluyorlar böylece. Diğer türlü bir ürünün üretimini tamamen farklı bir firmanın kapasitesi ve ayıracağı üretim kotasının inisiyatifine bırakmış olurlar. Intel'in talep edeceği üretim miktarları ve çeşitliliği de çok fazla.

Son zamanlardaki Zam politikalarını sevmedim. Kaybetmeyi hak ettiler.
Bu şirketlere bu kadar bilenmek ya da destelemek çok gereksiz. Sürekli birbirleriyle olan rekabetten dolayı bazı zamanlar performans bazı zamanlar da fiyat liderliği değişir. Onların amaçları kazandıkları milyarları artırmak, müşteri olarak da bunu taraf tutmak olarak görmek bu yüzden gereksiz. Rekabet kalmasa şimdi kullandığın işlemcileri ömür boyu kullanmak zorunda kalırsın, zaten rekabet yokken ve yaptığı şey alınmak zorundayken neden geliştirmeler için bütçe ayırsınlar?

Bu arada üst seviye işlemcilerde bu firmaların kâr marjlarını söylesem bilmeyen herkesin dudakları uçuklar. Şöyle söyleyeyim; bu firmalar en alt düzey ürünlerini satarken bile kâr ediyorlar ya, işte en üst düzeyde sattığı ürünün üretim maliyeti de en alttaki işlemci ile aynı.

1 tanesi 30 saniyede mi üretiliyor yoksa 30 saniyede bir PS4 mü çıkartıyor fabrika:D?
Eğer ilkiyse Japonlar coşmuş.
PS4'ü tüm parçaları Japon üretimi değil, sıfırdan yapmıyor. Her 30 saniyede 1 PS4 çıkıyor fabrikadan.

Bu şirketlere bu kadar bilenmek ya da destelemek çok gereksiz. Sürekli birbirleriyle olan rekabetten dolayı bazı zamanlar performans bazı zamanlar da fiyat liderliği değişir. Onların amaçları kazandıkları milyarları artırmak, müşteri olarak da bunu taraf tutmak olarak görmek bu yüzden gereksiz. Rekabet kalmasa şimdi kullandığın işlemcileri ömür boyu kullanmak zorunda kalırsın, zaten rekabet yokken ve yaptığı şey alınmak zorundayken neden geliştirmeler için bütçe ayırsınlar?
Adamlar Ryzen ile öne geçtiler tamam.
Deli gibi sattılar tamam. Hani kullanıcı dostulardı? Ryzen 5 3600 1000 liralardan 2200'lere kadar çıktı. Bu mu kullanıcı dostu AMD?
Şu anda İNTEL ucuza işlemci sattığı için destekliyorum.
Eğer AMD uygun fiyata satsaydı onları destekleyecektim.
Kimseye düşman değilim ayrıca. AMD işlemci ve ekran kartı kullanıyorum zaten?

Adamlar Ryzen ile öne geçtiler tamam.
Deli gibi sattılar tamam. Hani kullanıcı dostulardı?
Milyarlarla oynayan bir kapitalist şirketin kullanıcı dostu olduğunu da nereden çıkardın? Amaçları pazar payı kapmaktan başka bir şey değil, Intel bazı konularda geri kalıp AMD son 3-4 yılda atılım gerçekleştirdiği için pazar payını kaptı. Demek ki beklediği tercih edilme oranına gelmişler, bundan dolayı da fiyatları kökleyip daha çok kazanç sağlıyorlar işte. :D

Bu hep böyle oldu, bundan sonra da olmaya devam edecek. Firmalar dostun değil, kazanç kapılarısın sadece. Bu yüzden bir markanın fanlığını yapan görünce tepem atıyor, zeka seviyelerinin bir karıncadan yüksek olmadığına ikna oluyorum yapılan cepheyi savunur gibi şirket savunmalarını görünce.

Yeni konular

Geri
Yukarı