Intel 8700 Overclock sonrası FPS düşüşü

noname92

Kilopat
Merhabalar. Bende Intel Core i7 8700 bir işlemci ve MSI Z370 PC PRO anakart var. Overclock işlerinden hiç anlamam ve zaten uğraşmam. MSI'ın BIOS ya da Command Center adlı uygulamasında hazır OC profilleri mevcut. BIOS'dan nasıl olsa hazır profil diye bir büyük yuvarlak buton var "OC GENIE 4" diye ON konumuna getirip bilgisayarı tekrar başlattım. Sistem açılmadan BIOS ekranında 3.2 GHz olan hızımı 4.2GHz olarak gördün ve fanlar full hızda çalışıyordu. Sonra sistemi kapatmadan kapattım OC GENIE 4 butonunu OFF durumuna getirip tekrar başlattım normal halinde çalıştırdım sistemi. Sonradan işlemci tarafında oyunlarda ya da mouse hareket ettirirken coil whine sesine benzer sesler duymaya başladım. Biraz araştırınca K serisi olmayan işlemcilerde OC olmaz gibi yazılarla makalelerle karşılaştım. Ama net bir bilgiye ulaşamadım. Oyunlarda da düşük FPS'ler almaya başlayınca iyice şüphelenmeye başladım. Acaba işlemciyi bozmuş olabilme ihtimalim var mı?

OC bir bakıma mümkün. Ancak burada yapılan overclock değil. İşlemciyi bozmamışsınızdır. Hangi oyunlarda düştü FPS'iniz? Ayrıca overclock yapmak isterseniz en fazla 0.1 GHz oynama olur. Onu da BCLK çarpanını 102.5 yaparak elde edebilirsiniz ancak kesinlikle önermiyorum. Bunun yanında diğer bileşenler de bir nevi overclock olmuş gibi olacak. Bu da hatalara sebebiyet verebilir.

Resimle anlatayım. Gördüğünüz sol üst köşede onu ON konumuna getirdim sadece. Uyarılar verdi kabul ettim. Aşağıda gördüğünüz OC menüsünden hiçbir ayarlar ile oynamadım. Evet OC ile birden 4.2 GHz (4.6'da olabilir tam hatırlamıyorum. Turbo boost 4.6 GHZ çünkü) olması zor. GTA 4 gibi 2008 çıkışlı oyundan 55 FPS alıyorum. Hazır 1903 güncellemesi gelmişken temiz bir kurulum yapasım var. Ama daha önce bu olayları yaşadıktan sonra da format attım sıkıntılarım devam ediyor.

Dosya Ekleri

• MSI_SnapShot_01.jpg
    MSI_SnapShot_01.jpg
    116,4 KB · Görüntüleme: 86
K olmayan işlemciler de OC yapılabiliyor ama zahmetli ve riskli bir işlem bu doğrudan BIOS üzerinden yapamazsınız.
BIOS'ı resetleyip denediniz mi?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı