Overclock sonrası anlık FPS düşüşü

Quadrionss

Kilopat
Daha fazla  
Sistemim şu şekilde;

GPU: ASUS RX-460 2 GB.
CPU: AMD Athlon X4-860K 3.7 GHz.
Anakart: ASUS A68HM-K.
RAM: Hi-Level 8 GB 1600MHz.

Sistemimin iyi olmadığını çok iyi biliyorum fakat benim için fazlasıyla yeterli. Bu sistemi topladığımdan beri, psikolojik olarak 4.0 GHz'i görmek bana keyif verdiğinden, o hızda kullanıyordum. Bundan bir süre önce de nedensizce 4.2 GHz'e çıkarırken, bu sabah da 4.5'i bile gördüm. Bu kısımlarda aslında bir sıkıntı yoktu, her aşırtmamdan sonra stress testi yaptım en az 30 dakika olacak şekilde. Gün içinde Far Cry 3, GTA V ve F1 2018 oynarken şunları fark ettim. Stabil şekilde normal bir FPS alırken birden FPS değerim 20-30'u görüyordu. Bu yaklaşık 3-4 saniye sürüyor ve sonra tekrar eski seviyesine geri dönüyor. Her bu FPS'i aldığımda acaba o bölgede mi sorun var diyerekten tekrar tekrar aynı yerleri geçtim ama hayır, kafasına göre düşüyordu. Overclock değerlerini 4.2'ye geri döndürdüm ama sorun halen devam ediyordu, sonradan direkt stok haline geri çevirdim ve sorun düzeldi. Tekrar muhtemelen eski seviyesine geri döndürmem fakat bunun sebebini gerçekten çok merak ettim. Overclock yaptığımızda aslında daha net bir sonuç almamız gerekmez mi?

Bu olay gerçekleşirken çektiğim bir video var. Videonun boyutu fazla olduğu için yüklemiyorum fakat biraz ekran görüntüsü eklemek istiyorum.

Aşağıdaki görsellerden de göreceğiniz şekilde aslında GPU kullanımı çok fazla oynuyor, bu normal bir şey mi bilmiyorum fakat birden %100 olup sonra %10'lara düşebiliyor ama böyle olduğu taktirde bile çoğu zaman kasma yaşanmıyor. Diğer fotoğraftaysa o dediğim kasma anı yaşanıyor, bütün çekirdekler birden %100 oluyor.

Dosya Ekleri

• kasma yaşanırken.png
    kasma yaşanırken.png
    19,5 KB · Görüntüleme: 44
  • Normal bir FPS değerinde.png
    Normal bir FPS değerinde.png
    16 KB · Görüntüleme: 44
Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı