Intel AMD'den iyi mi?

Bunu iyi açıklayan bir video izleyin derim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son dönemlerde AMD yaptığı ataklarla gerçekten başarı elde etti.

Not: Fan boy değilim. Param neye yeterse onu kullanıyorum. Eski sistemim İntel vardı komple...

Eskiden Intel döverdi AMD'yi. Şimdi devir Ryzen'in devridir. Ryzen ile AMD çağ atlamıştır. Bakalım nereye kadar gidecek bu durum bekliyoruz.
Onu biliyorum ama AMD teknoloji olarak önde olmasına rağmen Intel'e fark atamadı. Elbet bir gün Intel AMD'ye yetişecek. O zaman ne olacağı önemli.
O kadar dillendirilen Zen 3 mimarisi aman aman fark yaratmamış bence. Oyun performansında %3-5 fark yaratmış sadece. Intel 11. nesil ile oyun performansında tekrar liderlik koltuğuna oturur.
Intel 11. nesilde %3-4 fark ile AMD'yi geçebilir ancak üretim teknolojisinde ilerleme kaydetmediler, bence bu yıl ile çok benzer bir tablo ortaya çıkabilir.

Bakın AMD benim çok sevdiğim bir firma ve Intel'i zerre sevmem ancak Intel teknolojik farkı kapattığında, AMD ile denk olduğunda AMD geriye düşmeyecek mi sizce?

AMD ne kadar transistörleri küçültebilecek acaba? Transistörler 1 nanometre boyutunun altına düşürülemeyecek. İşlemci içindeki transistörler atom boyutuna çok yaklaştı. Kuantum mekanikleri yüzünden işlemci içindeki elektrik(elektronlar) transistör kapalı olsa bile "kuantum tünelleme" denilen bir olay nedeniyle karşı tarafa ışınlanıp işlemcinin çıkardığı sonuçların yanlış olmasına neden olacak. Bakalım Nvidia, AMD ve Intel ne yapacak?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı