Intel Arc A750 alınır mı?

xwa

Decapat
Intel Arc A750 ilk çıktığında epey sorunlu bir karttı biliyorsunuz, günümüzde o tür problemlerin giderildiği söyleniyor. Bugün onu alacak paranız olsa A750 mi tercih edersiniz, başka bir kart mı? Ve neden?

Tercih edilmez. Tercihiniz RX 6600 olmalı. Nedenlerini de bu:

Fena kart değil sorunların bazıları düzeltildi diye biliyorum fakat aynı fiyat bandında RX 6600 varken ben tercih etmezdim.

Eğer 5000 TL civarı bütçeniz var ve sıfır almanız şartsa alınabilir. Veya hazır sistem alıyorsunuzdur ve gerçekten çok uygun fiyatlıdır, alınabilir.

Onun dışında pek mantıklı değil. Güç tüketimi fazla, bazı oyunlarda sıkıntı çıkartıyor. Piyasası yok. Daha tam pişmedi.

Ne zaman pişer Hocam? 😅
Bilemeyeceğim, daha yolun çok başındalar 😄

Performans olarak 1080p için tatmin eder ama işte belli başlı sorunları var işte, kartı elden çıkartmak isteseniz ikinci el piyasası da yok. İnsanlar AMD bilir, NVIDIA bilir. Pek tercih edilmiyor. Yani dediğim gibi 5K civarı bütçe var ve sıfır şartsa düşünülür. Onun dışında meh.

Bu kartlar pişmez büyük ihtimalle. Bundan birkaç sene sonra çıkacak kartlara bakacağız.
Göreceğiz, gelecek dünden daha yakın.
NVIDIA bilir. Pek tercih edilmiyor. Yani dediğim gibi 5K civarı bütçe var ve sıfır şartsa düşünülür.
İkinci El piyasasında RX 6600'den pahalı, İkinci Elde bakmaya değmez. İkinci El şahsen RTX 2060 veya RX 6600 tercih edilmeli. Sıfır belki A750.

Ben de almayı düşündüğümden epey bir araştırma yaptım. Şu ana kadar edindiğim bilgiler ise şunlar oldu:

1- Bu kartın tüm mimarisi reBAR üzerine kurulu olduğundan eğer reBAR açamıyorsanız çok büyük performans kaybı yaşıyorsunuz.

2- İlk zamanlarda sürücülerinde ciddi problemler olduğu için sıkıntılıydı. Şu an çok daha iyi durumda fakat hala tamamen sorunsuz diyemeyiz. Özellikle DX9, DX 11 kullanan eski oyunlar daha sorunlu.

3- Tasarımı her ne kadar güzel dursa da sıkıntılı duruyor. Vidaları yok. Arka plakası yapıştırıcıyla yapıştırılmış. Termal macunu nasıl yenileyeceğimi bilmiyorum içi bir garip. Laptop gibi.

4- Yeni çıkan oyunlarda, Starfield gibi, ciddi sorunlar yaşanabiliyor. Mesela Starfield çıktığında ARC serisi kartlar ile oynamak imkansızdı. Sürekli çöküyordu ve tüm ayarlarda çok düşük FPS veriyordu.

Kısacası bu kartı alması gerekenler sorunsuz bir oyun deneyimi yaşamak isteyenler değil kesinlikle. Canı sıkılanlar, macera arayanlar, Intel'i desteklemek isteyenler ve elinde zaten güçlü bir kart olup denemek isteyenler.

Artı yönleri ise aynı gücü veren rakiplerinden daha ucuz olması. Bunun dışında bir artısını göremedim. Güç olarak RX 6600 ile RTX 3060'a benziyor. Bazı oyunlarda daha iyi FPS verdiği bile oluyor fakat bazılarında da çok daha kötü verdiği oluyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı