Çözüldü Intel AX200NGW Wi-Fi takınca PC açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Baş-ül Adam

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Merhaba. İnternet üzerinden 2. el bir Wi-Fi adaptörü almıştım Intel AX200NGW çipine sahip. Ama taktığımda PC'nin fanlardı başta biraz dönüyor sonra açılmıyor. Önceki Wi-Fi adaptörümü takınca çalışıyor sıkıntı olmadan. Bu arada bunlar PCI-e Wi-Fi adaptörleri. Nedenini tam olarak bilmiyorum ama tahminim BIOS tanımıyor olabilir. Satan adam çalıştığına dair fotoğraf göndermişti yani çalışıyor. Acaba takılıyken biraz daha beklesem açılır mı? Denemek istiyorum ama PC'yi yeni topladım, bozmak da istemiyorum. Sistem özelliklerim: Ryzen 3 2200G, Crucial Ballistix 4 GB DDR4 2666MHz XMP, MSI B450M PRO_VDH Max.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Intel gerektiren sürüm CNVi olan AX201 olmalı. Sizdekinin CNVi olmadığından emin olun.
Kusura bakmayın. Biraz geç oldu. Hatta bayağı bi' geç oldu. Ama konuya açıklık getirip bunu yaşayan diğer arkadaşlar da olursa diye yardımcı olmak istedim. İntel'in AX200, AX201, AX210 gibi çipleri yabancı kaynaklardan okuduğuma göre B450 Chipset'li anakartlarla sorun çıkarıyormuş. Ya bazı fonksiyonları çalışmıyormuş ya da hiç açılmıyormuş. Wi-Fi kartını başka sistemlerde de denemiştim ve Z87, A320 Chipset'li anakartlarda çalışmıştı. Başka bir B450 bulma şansım olmadı ama elimdeki bu B450 anakarttan bir yargıya varacaksam bu da bu Chipset'le uyumlu çalışmaması olacaktır. Şimdi A520 anakarta geçtim ve sıkıntısız kullanıyorum. Ayrıca cevaplarınız için de teşekkür ederim.
BIOS güncellemesi yapıp tekrar deneyiniz.

Kusura bakmayın imzayı alıntı göstermenin ceza olduğunu bilmiyordum. Konuya gelirsek de BIOS'um en güncel sürümde. kartın sitesinde de 2015'ten bu yana olan AMD işlemcileri desteklediği yazıyor. Acaba Intel'in sadece kendi işlemcileriyle beraber çalışacak şekilde tasarlamasından kaynaklı mı olabilir diye düşünüyorum. Driverini falan da kurayım demiştim ama zaten söylediğim gibi bilgisayar açılmadığı için işletim sistemine de varamıyor.

BIOS güncellemesi yapıp tekrar deneyiniz.

Bu arada Wi-Fi kartını takınca fanlar biraz dönüp duruyor. Ben de sisteme zarar gelmesin diye PSU'yu kapatıp kartı çıkarıyordum. Ama fanlar dönüp durduğu zaman mouse ve kulaklığımın ışıkları yanıyordu. Acaba biraz daha mı beklemeliyim? Beklesem sisteme zarar gelir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Intel gerektiren sürüm CNVi olan AX201 olmalı. Sizdekinin CNVi olmadığından emin olun.
Kusura bakmayın. Biraz geç oldu. Hatta bayağı bi' geç oldu. Ama konuya açıklık getirip bunu yaşayan diğer arkadaşlar da olursa diye yardımcı olmak istedim. İntel'in AX200, AX201, AX210 gibi çipleri yabancı kaynaklardan okuduğuma göre B450 Chipset'li anakartlarla sorun çıkarıyormuş. Ya bazı fonksiyonları çalışmıyormuş ya da hiç açılmıyormuş. Wi-Fi kartını başka sistemlerde de denemiştim ve Z87, A320 Chipset'li anakartlarda çalışmıştı. Başka bir B450 bulma şansım olmadı ama elimdeki bu B450 anakarttan bir yargıya varacaksam bu da bu Chipset'le uyumlu çalışmaması olacaktır. Şimdi A520 anakarta geçtim ve sıkıntısız kullanıyorum. Ayrıca cevaplarınız için de teşekkür ederim.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı