İntel Core 2 Duo E7400 CPU Fanı Gereksiz Yere Hızlanıyor

Ahmet-B.

Kilopat
Yer
K.Maraş/Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
CPU boştayken 30 dereceyi geçmemesine rağmen (stok) fan gereksiz yere hızlanıyor. Bilgisayar ilk açıldığı zamanlar 1700RPM'de dolaşırken yarım saat bir saat sonra 2300RPM'e geldiği geçtiği bile oluyor. HWMonitörden baktığımda CPU hiç ısınmadığı halde bile fan hızlanması bana tuhaf geldi. Fan hızlanınca da doğal olarak kasa uğultusu artıyor. SpeedFan programıyla fan hızını düşürebiliyorum ama bilgisayarı yeniden açınca her şey sıfırlanıyor ve eski haline dönüyor. Bilgisayarı her açtığımda SpeedFanın ayarını yapmakta pek hoş olmaz bence. BIOS'ta CPU Q-Fan Control'den Performance Mode'yi seçip açtığımda bu sefer RPM 900'lere düşüyor. Bu da çok az olduğundan CPU ısınmaya başlıyor, bu yüzden bu fonksiyonu kullanamam... Yani bilgisayar ilk açıldığında 1700RPM'deyken nasıl bunu sabit tutabilirim? 1700 RPM çok ses yapmıyor üstelik. Sistem özellikleri çok yüksek değil:

-Intel Core 2 Duo E7400 (2.8GHz)
-Asus P5KPL-CM MB (UEFI not supported)
-3 GB 667 DDR2 RAM

Öncelikle tavsiyem soğutucunuzu bir elden geçirmeniz. Termal macnunuzu yenileyin ve soğutucu bloğunuzu temizleyin. Diğer bir tavisyem ise bios ayarlarında HWMonitör ayarları var. Orda fan hız profilinizi Silent moda alabilirsiniz.

Öncelikle tavsiyem soğutucunuzu bir elden geçirmeniz. Termal macnunuzu yenileyin ve soğutucu bloğunuzu temizleyin. Diğer bir tavisyem ise bios ayarlarında HWMonitör ayarları var. Orda fan hız profilinizi Silent moda alabilirsiniz.
Performance Moduna aldığımda bile 1000 RPM de dönüyorsa Silentda 600 felan döner sanırım. Yukarda tam okuduysanız fan kontrolu denedim ama fan hızı aşırı düştüğünden (950 RPM) ısınmasından şüpheleniyorum.Termal macunu yeniledim, fan felan herşey temiz. Zaten sıcaklık sorunu yaşamıyorum, sorunum fanın gereksiz yere aşırı hızlanması...

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı