Intel Core i7 9700K 4.9 GHz OC deneyimim

CanR6

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar;

İşlemcimi bugün Intel(r) Extreme tuning Utility programı ile 4.9 GHz tüm çekirdekleri OC yaptım. Voltaj 1.370 olarak ayarladım. 1 saat Aida 64 programı ile stabil teste aldım herhangi bir kilitlenme donma reset atma olmadı sizce sıcaklık değerlerim nasıl?

Ek Açıklama 2020-05-12 212927.jpg
Ek Açıklama 2020-05-12 212948.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Sürekli 4.9 GHz hızında kullanmam zarar verir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sürekli 4.9 GHz hızında kullanmam zarar verir mi?

Hiçbir sıkıntı olmax sıcaklıklar gayet yerinde :) endişelenilecek bir şey yok overcloğun tamamen stabil olduğundan emin olmak için.
  • OCCT ile 30dk test, sıcaklık 80'i geçmesin.
  • Prime95 ile 30dk test, sıcaklık 85'i geçmesin.
Bu testlerden sorunsuzca geçtiyseniz gönül rahatlığı ile devam edebilirsiniz.

Isı değerleri normal ancak voltaj yüksek. Buna bağlı olarak ısılar da biraz daha yükseliyor, anakarta ve işlemciye göre voltaj beslemesi değişir ancak 4.9 GHz 9700K için 1.290 voltaja düşürüp tekrar test yapmanı öneririm. İşlemciyi biraz daha rahatlatmış olursun, bir kararsızlık durumu olursa da +0.010 Volt yükselterek tekrar denersin. Hatta 5.0 GHz sabit çekirdekler için bile 1.370 V gereksiz yükleme olabilir, 1.320 ile 5.0 GHz deneyebilirsin.

9900K işlemciyi 5.0 GHz çekirdeklerle 1.290 Volt ile sabit tutabiliyorum şu anda ancak bu dediğim gibi hem anakart beslemesine hem de işlemcinin kalitesine göre ufak farklılıklar gösterebilir.

Isı değerleri normal ancak voltaj yüksek. Buna bağlı olarak ısılar da biraz daha yükseliyor, anakarta ve işlemciye göre voltaj beslemesi değişir ancak 4.9 GHz 9700K için 1.290 voltaja düşürüp tekrar test yapmanı öneririm. İşlemciyi biraz daha rahatlatmış olursun, bir kararsızlık durumu olursa da +0.010 Volt yükselterek tekrar denersin. Hatta 5.0 GHz sabit çekirdekler için bile 1.370 v gereksiz yükleme olabilir, 1.320 ile 5.0 GHz deneyebilirsin.

9900K işlemciyi 5.0 GHz çekirdeklerle 1.290 Volt ile sabit tutabiliyorum şu anda ancak bu dediğim gibi hem anakart beslemesine hem de işlemcinin kalitesine göre ufak farklılıklar gösterebilir.

Katılıyorum voltaj düşürmeyi deneyin.

Hocam 5 Ghz için dediğiniz ayarları yaptım OCCT Testinde Malesef Sistem Resetledi kendini Sıcaklıklar daha düşüktü hatta testte 65 derecelerde geziyordu

Geri
Yukarı