i7 9700K 5 GHz OC stabil mi?

Ringwraith545

Hectopat
Daha fazla  
İşlemciyi 5000 MHz'e OC'ledim ancak oyunda 4700 MHz-5000 MHz arası. Bu stabil mi? Yoksa Volt'u artırayım mı? (Bu arada sıcaklıklar normal)

Sıcaklıklar ne durumda ? Oyun da önemli test için. Stres testinde frekanslar sabit 5 GHz mi ?

Sıcaklıklar ne durumda? Oyun da önemli test için. Stres tesinde frekanslar sabit 5 GHz mi?

Cinebench yaptım 5GHz sabitti, sıcaklıklar oyunda 60'ta. Stress testi deneyeceğim birazdan.
Efektif ve temel saat hızı olmalı, temel düşmez. Efektif düşer artar. Stres testinde tüm çekirdekler 5 GHz görüyorsa sıkıntı yok.

AIDA 64'le mi deneyeyim?

2021-01-10.png

C23'de yeterli ama, AIDA64 "fpu" sadece Fpu'nun tikli olacağı testi yap. Kullanımları takip et. Ve istersen sıcaklıklar ile efektif saat hızına bakabilirsin.

Hangisini indireyim? (neyse buldum)
C23'de yeterli ama, AIDA64 "fpu" sadece Fpu'nun tikli olacağı testi yap. Kullanımları takip et. Ve istersen sıcaklıklar ile efektif saat hızına bakabilirsin.

Neden sadece fpu'yu seçiyorum CPU neden yok?

Tam yüke sokabilmek için. HWiNFO64'den de söylediğim değerleri takip et test başlayınca.

resim_2021-01-10_120719.png

AIDA64 ile sadece fpu yu seçip yaptım sıcaklılarda sorun yok ancak AIDA64'ün grafiğinde throttling 0% demesine rağmen işlemci çekirdekleri CPU-Z'de 4500 MHz'de bu normal mi?
5000 MHz olması gerekmiyor mu normalde?
Ama Cinebench yaparsam 5000MHz'de sabit oluyor.

2021-01-10 (1).png

Eki Görüntüle 827276

AIDA64 ile sadece fpu yu seçip yaptım sıcaklılarda sorun yok ancak AIDA64'ün grafiğinde throttling 0% demesine rağmen işlemci çekirdekleri CPU-Z'de 4500 MHz'de bu normal mi?
5000 MHz olması gerekmiyor mu normalde?
Ama Cinebench yaparsam 5000MHz'de sabit oluyor.

Eki Görüntüle 827301

Garip, Cinebench R23 indirip onunla test eder misin? Microsoft Store'dan indirebilirsin. Çekirdek kısma durumu throttlingden kaynaklanmıyor olabilir pekala v yeterli gelmeseydi kullanımlar düşerdi, açıkçası pek bir anlam veremedim.

Normalde sabit 5GHz demi?

Garip, Cinebench R23 indirip onunla test eder misin? Microsoft Store'dan indirebilirsin. Çekirdek kısma durumu throttlingden kaynaklanmıyor olabilir pekala v yeterli gelmeseydi kullanımlar düşerdi, açıkçası pek bir anlam veremedim.

Normalde sabit 5GHz değil mi?

Normalde hiçbir şey yapmıyorken sabit 5GHz Cinebench'de de 5GHz ancak AIDA'da şu anda 4700 5000 arası dolanıyor. Bir forumda şöyle bir şey gördüm:

"Okey ı think ı found the problem. There is a "cpu ratio offset when running avx" option in the BIOS. It's an offset to lower clock multiplier when running avx instructions to reduce heat, but ı guess it doesn't even look at heat, it just drops clock whenever an avx instruction is executed. It's Value was -4, ı set it to 0 and run the stress test again, clock Speed stayed same."

Biri çözümü böyle işaretlemiş BIOS'tan ayarladım ancak AIDA 64'de MHz yine 4700-5000 arasında.

Microsoft Store'dan Cinebench indirip orada test ediyorum şu anda.

Microsoft Store'dan indirdim Cinebench R23'ü ve multi Core test i yaptım AIDA'daki aynı şey oluyor 4700-5000 arası dolanıyor.

Geri
Yukarı