Intel Core i9-10980HK nasıldır?

Arthas Menethil

Kilopat
Makaleler
7
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 5600X | Asrock AMD RX6700 Xt Challenger D | Gigabyte B550M D3SH | XPG D10 2x8 GB 3200 MHz | Kioxia Exceria 1TB | Toshiba 1TB 5200 RPM | Deepcool CC560 | COOLER MASTER MPE 750W +80 Bronze | Asus VP249QGR
Dostlar selamlar başkıkta da gördüğünüz gibi Intel Core i9-10980HK hakında düşünceleriniz neler? Nasıl bir işlemci olacak? Fiyatına değecek mi? Sizce AMD karşısına nasıl bir işlemci çıkarır?

intel-core-i9-10980hk-ozellikleri-ile-sasirtacak-2.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir kaynakta 10. nesilin TDP'sinin Threadripper'ı bile solladığını görmüştüm, 300 küsür wattlara kadar çıkıyordu. Ne kadar doğrudur bilinmez ama TDP'si o kadar yüksek olursa kesinlikle bir eksi olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ryzen 4000 Mobil işlemcilere karşı güzel atak geliştirmişler.
Ama yine de AMD 8C/16T olayını 4800H gibi bir işlemci için vereceğinden F/P olarak yine önde olacak gibi görünüyor.
Bir kaynakta 10. nesilin TDP'sinin Threadripper'ı bile solladığını görmüştüm, 300 küsür Wattlara kadar çıkıyordu. Ne kadar doğrudur bilinmez ama TDP'si o kadar yüksek olursa kesinlikle bir eksi olur.
10990XE modeli 380W TDP değeri var bu masaüstü için geçerli mobil tarafta onu beslemeye batarya yetmez.

@dionysoss 10900K bahsettiğin işlemci. 3900X bile tam yükte 9900K'dan daha az güç tüketiyor. Umarım Intel 3900X'in karşısına 10900K'yı koyup rezil etmez kendini.

Fiyatı yine tavan olacaktır bu laptopların. Gerçi bunu alabilecek parası olan düşünmez. Soğutma konusunda laptop üreticilerini zora sokacak gibi duruyor. Testlerini beklemek gerek.

@dionysoss 10900K bahsettiğin işlemci. 3900X bile tam yükte 9900K'dan daha az güç tüketiyor. Umarım Intel 3900X'in karşısına 10900K'yı koyup rezil etmez kendini.

Fiyatı yine tavan olacaktır bu laptopların. Gerçi bunu alabilecek parası olan düşünmez. Soğutma konusunda laptop üreticilerini zora sokacak gibi duruyor. Testlerini beklemek gerek.
Intel bu gidişle AMD'nin FX döneminde yaşadığını yaşayacak. Kendi mezarını kazıyor.

Bu İntel düzelmez gibime geliyor da hayırlısı. Bir İntel sever olarak AMD tercih ettim çünkü farkları ortadaydı. Bütçe de işin içinde olunca vazgeçilmez gibi bir tercih idi. Yani o işlemcilerin de pek tutacağını sanmıyorum.

@PhemiusTR Düzelmek zorunda, yoksa hem kendisi hem biz zararlı çıkacağız. 3000 serisine kadar Intel'i ben de savunuyordum ancak 3000'in gelişiyle savunulacak yanı kalmadı, 8700K'dan 3700X'e geçişimden bellidir zaten. 10. nesille de herhangi bir değişiklik göremeyeceğiz performans tarafında. Tek umut 10nm işlemciler sanırım. Gerçi o işlemciler çıkana kadar AMD 5nm'ye geçecek. Umarım yaptığı hataların farkına varmıştır Intel, rekabet edebilecek işlemci üretemezse bu sefer de AMD tekel olacaktır piyasada.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı