Intel Core i9 12900K 6.8 GHz hıza ulaşmayı başardı

Intel Core i9 12900K 6 GHz barajını aştı.

Intel 12. nesil işlemcileri ile iyi bir ivme yakaladı.
Yeni P-E çekirdek sistemi ve gelişmiş hız algoritması sentetik testlerde yavaştan etkisini göstermeye başladı.
Yakın zamanda tekrardan rekabetin kızışmasını bekliyoruz.
Yapay ortamda hidrojen soğutma ile yapılan teste ulaşılan maksimum hız: 6.8 GHz.

12900K.jpg

Test ortamı ve test sistemi.

Testin gerçekleştiği Anakart: ASRock Z690 Aqua OC Edition Carbon.
DDR5 RAM'ler ve Muhtelif bir depolama aygıtı.
1600W EVGA SuperNova PSU.
Testi uygulayan kişi: Der8auer.

Test adı: i9 12900K Hız ve skor testi.

Sentetik test sonuçları.

Test adı:Elde edilen skor.Tek çekirdek:Çoklu çekirdek (16 Çekirdek):
XTU 2.0.12,765.N/AN/A
GeekBench4N/A11.66993,232
GeekBench5N/A2,74026;469

Referans aralıkları: 93-26.
Yapılan testler: XTU2, GeekBench4, GeekBench5.
N/A değerleri: Yapılmadı yani boş.

Sonuçların yorumluyorum.

Önceki nesil i9 11900K ile aralarında 19% fark bulunmakta yani söz verilen 19% IPS değeri tutarlı.
AMD ile olan fark 5950X ile kıyaslarsak 27% ve 5900X ile olan fark 27,6% civarında.
Ayrıca, yeni çıkan Xeon serilerinin bazısından ilginç bir şekilde daha performanslı.
Sonuç olarak güzel bir sonuç ama soğutmayı ele alırsak daha gerçeğe yakın bir ortamda değerler düşecektir.

Bu günlük bu kadar. Gelişmelerden haberdar olmak için hesabımı takip edebilirsiniz.
Kaynak aşağıda olacaktır.
Kendinize iyi bakın sağlıkla kalın.

Kaynak:Kaynak.

Kesinlikle. Mesela şu an Apple, M1 ile güzel işler yapıyor ancak ben başka üreticileirn de, mesela Dell'in ARM tabanlı bir bilgisayar çıkartmasını çok isterdim. Zira Dell'in XPS serisi uzun yıllardır sağlam bir MacBook rakibi olarak karşımıza çıkıyor.

Her nekadar Apple son MBP'lar ile birlikte güzel yeniliklere gitse de, Dell, Huawei, Thinkpad gibi Ultrabook üreticilerinden de ARM işlemcili ürünler görmek isterdim. İşte o zaman bir community oluşmaya başlar.

Her şeyin ötesinde, dediğin gibi günün sonunda mimari değil verimlilik önemli oluyor. Bu noktada da x86 üreticilerinin üzerindeki baskı her geçen gün artıyor.
Windows'un yeni sürümleri ARM desteğine sahip, hatta artık x86(32 bit) ile beraber x86-x64(64 bit) mimarileri için yazılmış uygulamaları bile öykünebilecek uyumluluk katmanlarına sahip. Qualcomm'un da Snapdragon 835'den itibaren birçok Windows-ARM atılımı da olmuştu. Samsung'un 2-3 nesilden beri ülkemizde satılmasa da Qualcomm çiplerini kullanan bilgisayarları mevcut. Ancak atılımlar Apple kadar cesur ve belirgin değil. Windows ve ARM ikilisi için firmaların cesareti haricinde hiçbir engel yok.

@SideWinder 'e katılıyorum. Apple şu anda M1 ile şov yaparken İntel ve AMD'nin hala böyle konularda durması garip. Apple M1 ile bence yeni bir devir başlatacak gibi duruyor.

Gerçekçi bir ortamda yapılan test yok mu? -273 derece sıvı nitrojen soğutucu mu bakalım yani şov kaygılı testler bunlar.

Kesinlikle. Mesela şu an Apple, M1 ile güzel işler yapıyor ancak ben başka üreticilerin de, mesela Dell'in ARM tabanlı bir bilgisayar çıkartmasını çok isterdim. Zira Dell'in XPS serisi uzun yıllardır sağlam bir MacBook rakibi olarak karşımıza çıkıyor.

Her nekadar Apple son MBP'lar ile birlikte güzel yeniliklere gitse de, Dell, Huawei, Thinkpad gibi Ultrabook üreticilerinden de ARM işlemcili ürünler görmek isterdim. İşte o zaman bir community oluşmaya başlar.

Her şeyin ötesinde, dediğin gibi günün sonunda mimari değil verimlilik önemli oluyor. Bu noktada da x86 üreticilerinin üzerindeki baskı her geçen gün artıyor.

Doğrusu gelecek RISC-V içinde tüm eksenler oraya gidiyor.

NVIDIA, ARM şirketini satın aldıktan sonra Apple gibi bir para babasını rahat bırakmaz lisans ücretine zam yapabilir (sözleşme olduğundan bekler).

Şu an SiFive ve pek çok RISC-V tasarımcısı en az 8 en fazla 106 çekirdeğe kadar gelişmiş tasarımlar yapmaya başladı tüm mesele çekirdekte değil bellek değerleri düşük ve verimliliği mükemmel CISC ve ARM pek parlak günler beklemiyor ARM belki uzun bir süre daha bizimle ama CISC yavaştan sona geliyor.

AMD x86-64 mimarisini pek parlak günler beklemiyor.
(x86 Intel'e aittir ama AMD geliştirerek 64 Bit etmiştir ara bilgi).

Geri
Yukarı