Intel geri mi dönüyor?

AMD 10 nesil boyunca yerlerde sürünüp batma noktasına geldi olsun o kadar. AMD'nin cevabına karşı 13. nesil Intel işlemciler de hazırda tutuluyor. DDR5 büyük ihtimalle ortada geçecektir eğer Intel AM4 soketine karşı her nesilde soket değiştirme huyunu kaldığı yerden devam ettirmezse.
İçimden bir ses AMD, AM5 sokette de uzun yıllar kalacak diyor.

12. nesille müthiş bir geri dönüş yaptılar ancak DDR5 platformu şu an çok masraflı. Ayrıca soket de değişti. PCIe 5.0'a geçildi ama ortada SSD yok. DDR5 RAM ve anakart fiyatları oturursa ve 5.0 SSD'ler yaygınlaşmaya başlarsa esas o zaman tam anlamıyla dönmüş olacak.

intelde büyük değişimler oluyor ama hala yeterli değil. 11. nesil intel işlemciler fiyaskoydu 12. nesil ile toparlamaya çalıştığı itibarı ise 2-3 aya kalmaz 6000 serisi amd ile yıkılacağını tahmin ediyorum.

Bu şirketler sürekli yer değiştiriyor, ilk defa olan bir şey değil. 90'ların en başlarında AMD, Intel işlemcilerini üretmek dışında (üretmeleri anlaşmalı) modifiye ederek piyasaya sürdü. Performans olarak geçti, sonra Intel yerini geri. 2000'lerin en başlarında Intel P4/Core serileriyle çok geride kaldı, çok daha az saat hızlarıyla AMD işlemciler yine üstündü. 2006 yılının sonlarında Core 2 Duo ve hemen ardından i7 serileriyle Intel yine performansta öne geçti. Şimdi birkaç yıldır yine AMD önde, sizlere bir spoiler vereyim; Intel 1-2 nesil sonra öne geçmiş olacak. Birkaç yıl sonra yine AMD, sonra yine Intel...

Bu filmi daha önce 3-4 defa gördüm, şaşırtıcı olan bir şey yok.

İntel 12. Nesil ile fena bastı gaza.
Ben AMD ile PCIe 3.0 kullanmayı planlarken adamlar PCIe 5.0 kullanmaya başladı be!

AMD Ryzen 6000 serisi ile mobilde PCIe 4.0 ve DDR5'e geçiş yapıyor zaten. Masaüstünde de Ryzen 7000 serisi yine PCIe 5.0 ve DDR5 desteği ile geliyor. Şu an bu iki destek konusunda iki firma arasında fark yok.

Bu şirketler sürekli yer değiştiriyor, ilk defa olan bir şey değil. 90'ların en başlarında AMD, Intel işlemcilerini üretmek dışında (üretmeleri anlaşmalı) modifiye ederek piyasaya sürdü. Performans olarak geçti, sonra Intel yerini geri. 2000'lerin en başlarında Intel P4/Core serileriyle çok geride kaldı, çok daha az saat hızlarıyla AMD işlemciler yine üstündü. 2006 yılının sonlarında Core 2 Duo ve hemen ardından i7 serileriyle Intel yine performansta öne geçti. Şimdi birkaç yıldır yine AMD önde, sizlere bir spoiler vereyim; Intel 1-2 nesil sonra öne geçmiş olacak. Birkaç yıl sonra yine AMD, sonra yine Intel...

Bu filmi daha önce 3-4 defa gördüm, şaşırtıcı olan bir şey yok.

Buradan şu sonuç çıkıyor, tüketici için rekabet her zaman iyidir :)

Geri
Yukarı