Intel i3 3. nesil vs Pentium

Stucknela

Hectopat
Merhabalar arkadaşlar.

Pentium G620 işlemcim var ve de R7 370 ekran kartım ve LoL oynarken görsel efektler eklenince (özellikle 5 v 5 TF de tutuştur falan) FPS sıfıra iniyor.
Bunun sebebinin işlemcinin yetersiz olup darboğaz yaptığı olarak düşündüm sizce de sorun bu mu?

Ve ikinci olarak i3 3. nesil destekleyen bir anakarta sahibim. Sizce i3 ile bu sorunu yaşar mıyım ne kadar performans farkı olur yüzde olarak belirtebilir misiniz?

Teşekkürler.

Hocam darboğaz yüzünden olacağını düşünmüyorum. Fakat işlemciniz biraz eski ve güçsüz. Anakartınız i5 desteklemiyor mu? i5 3470 1155 pin bir işlemci. 4 core 4 thread bir işlemcidir. Bence i5 alırsanız daha iyi olur.

Hocam darboğaz yüzünden olacağını düşünmüyorum. Fakat işlemciniz biraz eski ve güçsüz. Anakartınız i5 desteklemiyor mu? i5 3470 1155 pin bir işlemci. 4 Core 4 thread bir işlemcidir. Bence i5 alırsanız daha iyi olur.

Hocam teşekkürler peki sorun ne eğer darboğaz yoksa yani oyun FPS düşüşü işlemci kaynaklı değilse işlemci değiştirmeyi düşünmem açıkçası.

Buna soğutucu lazım dolayısıyla bütçe yükseliyor fazla bütçe ayırmak istemiyorum.

Hocam teşekkürler peki sorun ne eğer darboğaz yoksa yani oyun FPS düşüşü işlemci kaynaklı değilse işlemci değiştirmeyi düşünmem açıkçası.

Buna soğutucu lazım dolayısıyla bütçe yükseliyor fazla bütçe ayırmak istemiyorum.
Hocam işlemciniz dönemine göre de günümüze göre de ağır bir işlemci. O yüzden işlemci yetmediği için olduğunu düşünüyorum. LoL gibi işlemciye yük bindiren oyunlarda genel olarak darboğaz varmış gibi görünmesi normaldir. Fakat kesin darboğaz var diyemeyiz. Mesela Valorant'ta benim GPU kullanımım %65-70 seviyelerinde ve ultra ayarlarda oynuyorum. Ama diğer oyunlarda darboğazım yok. Yani işlemci yükseltmesi öneririm. Overclock yapmayacaksanız i5 3470 daha iyi bir tercih olur. Xeon alacaksanız T6 Ultra öneririm.

Hocam işlemciniz dönemine göre de günümüze göre de ağır bir işlemci. O yüzden işlemci yetmediği için olduğunu düşünüyorum. LoL gibi işlemciye yük bindiren oyunlarda genel olarak darboğaz varmış gibi görünmesi normaldir. Fakat kesin darboğaz var diyemeyiz. Mesela Valorant'ta benim GPU kullanımım %65-70 seviyelerinde ve Ultra ayarlarda oynuyorum. Ama diğer oyunlarda darboğazım yok. Yani işlemci yükseltmesi öneririm. Overclock yapmayacaksanız i5 3470 daha iyi bir tercih olur. Xeon alacaksanız T6 Ultra öneririm.

Yani stabil oynuyorum ama görsel eklentiler (tutuştur ve bazı skil efektleri) devreye girince FPS yerin dibine giriyor hocam yani görsel efektlerde olması beni şaşırttı. i5 almama sebebim ise çok ağır oyunlar oynamıyorum zaten dolayısıyla zaten her şey pahalı iken fazla bütçe sarfiyatindan kaçınmak. i3 alsam yüzde kaç performans artışı olur sizce pentiuma kıyasla.

Hocam aşırı üst düzey bir performans beklemeyin. GTA V gibi oyunları o ekran kartı ve i3 3220 ile çok rahat oynarsınız. Eğer soğutma tarafında T6 ultra ile Xeon işlemciyi alabilirseniz o işlemci 1050Ti hatta 1650 bile besler çok rahat kullanırsınız.

Geri
Yukarı