Intel i5 13600K yük altında 100 derece oluyor

YusufYl

Zeptopat
Daha fazla  
Arkadaşlar Vatan Bilgisayar'dan birkaç gün önce 4070'i kaldırabilecek ucuzundan bir sistem toplattım ve aldım. Bu konularda bilgim olmadığından dolayı adam ne derse kabul ettim. İşlemci olarak içinde i5 13600K var ve 2K da kullanıyorum. İşlemcinin oyun oynarkenki ısısı, sistemi alalı 1 haftayı geçmemesine rağmen oyunda rahatlıkla 80 dereceyi 3. saatin sonunda 95-100 dereceyi buluyor. Ama herhangi bir FPS düşüşü yaşamıyorum. Sistem parçalarını aşığıya yazıyorum. Bilgili arkadaşlardan tavsiye istiyorum.

-ASUS Prime B760M-A Wi-Fi D4 anakart.
-MSI GeForce RTX 4070 Ventus 3X.
-Power Boost Fury 750W Power Supply.
-Power Boost NOBLE240 sıvı soğutucu.
-Power Boost WK-G3901s midtower case.
-Adata 1TB Legend 800 NVMe M.2 SSD (okuma 3500 mb/ yazma 2200 MB)
- G.Skill 16 GB(2x8) Ripjaws V DDR4 4000MHz CL18 1.35v Dual kit RAM.

Keşke foruma danışsaymışsınız hocam. En alt markaları kullanmışlar. Soğutucuyu çıkarıp bakın macun koymamış olabilirler veya koruma plastiği duruyor olabilir.

Termal macun doğru uygulanmamış ve/veya sıvı soğutma başlığı işlemciye doğru bağlanmamış olabilir.
Ya da soğutucu bloğun üzerindeki etiket çıkartılmamıştır. Bunları kontrol ettiriniz.

Sistemdeki parçalarla ilgili kafanızda soru işareti kalmasına gerek yok. Artık almışsınız ve güle güle kullanabilirsiniz. Doğru kurulum ve kullanım ile olağan dışı bir durum olmadığı müddetçe güzel güzel kullanabilirsiniz.

Soğutma sorununa yoğunlaşmalısınız.

Son düzenleme:
Cevaplar için teşekkürler
Kasaya baktım, havadar değil. Ondan kaynaklı olabilir. Yan camı çıkarıp deneyin bir de.
Daha önce denedim ve gerçekten işe yarıyor fakat korkum bilgisayarın içinin özellikle ekran kartının içinin tozlanması sizce çok fazla sorun olur mu?
Ya da soğutucu bloğun üzerindeki etiket çıkartılmamıştır. Bunları kontrol ettiriniz.
Eğer kendim açıp bakarsam garanti sorunu olur mu?

Sıvı soğutucuya bişey denmemiş sanırım ürünün kendisi sorun değil, Öyle değil mi?

Cevaplar için teşekkürler

Daha önce denedim ve gerçekten işe yarıyor fakat korkum bilgisayarın içinin özellikle ekran kartının içinin tozlanması sizce çok fazla sorun olur mu?

Eğer kendim açıp bakarsam garanti sorunu olur mu?

Sıvı soğutucuya bişey denmemiş sanırım ürünün kendisi sorun değil, Öyle değil mi?
Daha önce yapmadıysanız kasayı alıp Vatan'a gidin, onlar yapsın ya da bilen bir arkadaşınızı çağırın.

Ne kadar düşüyor sıcaklıklar?
Zaten havadar kasaların içi tozlanır, temizlemek lazım tozlandıkça. Havadar olması daha önemli.

Yeni konular

Geri
Yukarı