Intel i5 4690K ve ASUS Z97-A Anakart ile Overclock Nasıl Yapılır?

ChanseR

Hectopat
Merhabalar dostlar. Intel i5 4690K işlemciye sahibim. Turbo Boost teknolojisi sayesinde sanırım işlemci 3.9 GHz seviyelerinde geziyordu. ASUS marka anakartım Z97-A sayesinde ez tuning wizard kısmından overclock işlemini yaptım. İşlemci şu an 4.28 GHz görünüyor baktığım zaman. Sormak istediğim ise overclock daha önce yapmadığım için voltaj değerlerini değiştirmeli miyim? Yoksa anakart özellikle CPU voltajını da ayarlıyor mu çünkü Prime95 ile test yaptığım zaman işlemcim 99 derecelere fırlıyor 1-2 sn içinde ve kapatmak zorunda kalıyorum testi ama 1 saat boyunca 4K dahil oyunda oynadım işlemci en fazla 66 dereceleri gördü. Hata yapıyorsam nerede yapıyorum bilmiyorum Core temp programından overclock işlemi sonra bir ekran görüntüsü ekte paylaştım. Teşekkürler.
jp.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar dostlar. Intel i5 4690K işlemciye sahibim. Turbo Boost teknolojisi sayesinde sanırım işlemci 3.9 GHz seviyelerinde geziyordu. ASUS marka anakartım Z97-A sayesinde ez tuning wizard kısmından overclock işlemini yaptım. İşlemci şu an 4.28 GHz görünüyor baktığım zaman. Sormak istediğim ise overclock daha önce yapmadığım için voltaj değerlerini değiştirmeli miyim? Yoksa anakart özellikle CPU voltajını da ayarlıyor mu çünkü Prime95 ile test yaptığım zaman işlemcim 99 derecelere fırlıyor 1-2 sn içinde ve kapatmak zorunda kalıyorum testi ama 1 saat boyunca 4K dahil oyunda oynadım işlemci en fazla 66 dereceleri gördü. Hata yapıyorsam nerede yapıyorum bilmiyorum Core temp programından overclock işlemi sonra bir ekran görüntüsü ekte paylaştım. Teşekkürler. Eki Görüntüle 444849
Overclock, bilmeyen biri için biraz sakıncalı bir iş. Prime95 gibi bir program ile test edin bilgisayarınızı, mavi ekran gibi bir hata almazsanız sorun yoktur. Mavi ekran alırsanız işlemci voltaj istiyordur. Lakin fazla voltaj ya da yanlış bir adım işlemciyi gumletebilir. Bildiğim kadarı ile açıkladım. Bir yanlışım varsa bilen arkadaşlarımız, ikimizi de daha net şekilde aydınlatacaktır.

i7 4770K İşlemcim ile MSI Z87-G45 anakartım otomatik OC'de 1.2V ve 4.00 GHz'de çalışıyordu. Otomatik yaptığınız OC'lerden anakartlar fazla voltaj verir sorunsuz çalışması için. Ben ise 1.25V'de 4.5GHz hıza erişebildim. Muhtemelen siz de kurcalarsanız o voltajla daha fazla hıza erişebilirsiniz. Ben ASUS bios ekranına pek hakim olmadığım için size şunu şunu yap diyemiyorum ama öncelikle CPU soğutucunuz nedir? Bir de PC falan gümlemez. CPU ve anakartın aşırı ısıya veya voltaja koruması var. Olası bir durumda PC kendini kapatır zaten. 1.25V'de 100 dereceyi 1-2 sn. içinde görmeniz biraz fazla. Soğutucunuz ve kasa içi hava akışınız kötüyse işlemci ömründen yersiniz. Ekleme: 4K oynadığınız oyun işlemciye yüklenmez GPU'ya yüklenir. Oyunların 1080P'deki sonuçlarını vermeniz daha sağlıklı olur.

Verdiğiniz bilgilere dayanarak şöyle bir güncelleme yapayım ; İşlemci sıcaklığı bugüne kadar hiç sorun teşkil etmedi en fazla 65 derecelerinde gezinmişti. İşlemciyi hız aşırtmadan sonra bir çok teste soktum sadece prime95 torture testtinde sıcaklık anında 99 derecelerine fırlıyor ve aşırı bir ses yapıyor tüm fanlar son hız oluyor sanırım. Kullandığım soğutucu Hyper-T4 bugüne kadar hiç bir zaman işlemcim yaz sıcaklarında bile 70 dereceleri görmemişti. Overclock olayından sonra oyunları full ayarlara getirip 4k ve 1080p denedim hiç bir sıkıntı çıkmadı 4k denemeden önce 1080p denemiştim çünkü. O testlerde işlemci en fazla 66 dereceleri gördü ve hiç bir hata vermedi kapanmadı falan bilgisayar. Sadece o prime95 testinde 99 derece oluyor mantığını çözemedim olayın o yüzden oyunlarda bi sıkıntı çıkmadı. Core temp programından koyduğum fotografa tam dikkat etmemiştim şimdi dikkat edince voltajı 1.2517V yapmış sanırım otomatik ama biosa girdiğimde tabi ben onu göremiyorum. Bios ana ekranında 1008 volt yazıyor. Dediğinizden yola çıkarak hızı arttırmalı mıyım? Biosa baktığım zaman 44 olarak yapmış görünüyor cpu çapanlarını otomatik olarak. Fotograflar koyuyorum bios'tan dikkat etmem gereken bir yer var mıdır?

Dosya Ekleri

• IMG_20191004_225656.jpg
    IMG_20191004_225656.jpg
    1,4 MB · Görüntüleme: 68
  • IMG_20191004_225708.jpg
    IMG_20191004_225708.jpg
    3 MB · Görüntüleme: 65
  • IMG_20191004_225808.jpg
    IMG_20191004_225808.jpg
    2,4 MB · Görüntüleme: 56
Merhabalar dostlar. Intel i5 4690K işlemciye sahibim. Turbo Boost teknolojisi sayesinde sanırım işlemci 3.9 GHz seviyelerinde geziyordu. ASUS marka anakartım Z97-A sayesinde ez tuning wizard kısmından overclock işlemini yaptım. İşlemci şu an 4.28 GHz görünüyor baktığım zaman. Sormak istediğim ise overclock daha önce yapmadığım için voltaj değerlerini değiştirmeli miyim? Yoksa anakart özellikle CPU voltajını da ayarlıyor mu çünkü Prime95 ile test yaptığım zaman işlemcim 99 derecelere fırlıyor 1-2 sn içinde ve kapatmak zorunda kalıyorum testi ama 1 saat boyunca 4K dahil oyunda oynadım işlemci en fazla 66 dereceleri gördü. Hata yapıyorsam nerede yapıyorum bilmiyorum Core temp programından overclock işlemi sonra bir ekran görüntüsü ekte paylaştım. Teşekkürler. Eki Görüntüle 444849
Bu video izle işine yarayacaktır. Eğer stok soğutucu kullanıyorsan hiç bulaşma bendede i5 4690K var 1.2V 4.5GHz ulaşıyor. Bende sıvı soğutma var 240lık 1.4V 5GHz stabil bir şekilde kullanıyorum

Hiçbir oyun işlemcinizi %100 kullanmaz. Prime 95 işlemcinizi %100 kullandığı için o dereceleri görüyorsunuz ama yine de çok fazla. Bir kaliteli termal macun yenilemesi yapmanız gerekebilir. Bu arada RAM'lerin voltajını görünce ödüm koptu, sonradan sistemin DDR3 olduğunu hatırladım 😀 Şuan pek yapacağınız bir şey yok. Biraz böyle kullanın bakalım daha sonra Youtube'dan aynı anakartla insanlar kaç voltajla hangi hızlara çıkıyor ve neler yapıyorlar bakıp biraz fikir sahibi olabilirsiniz. Şunu da unutmayın her işlemci birbirinden farklıdır. Bir 4690K 1.25V'de 4.6'ya erişebilir fakat diğeri aynı voltajla 4.3 GHz'yi geçemeyebilir. İşlemci tamamen şans işi.

@Teknobyte stok fan kullanmıyorum. Hyper t4 kullanıyorum. Kafamı kurcalayan tek şey prime95 testinde 99 derece olan cpu idi oda voltaj yüzünden sanıyordum ama sanırım o yüzden değil. O zaman yapabileceğim pek bir şey görünmüyor. Daha fazla cpu zorlamayıp bu şekilde stabil iken kullanmaya devam edeyim. RAM'lerin voltaj mhz hızları overclock olduğu halde şuan bu seviyelerde malesef 😁 Değerli bilgileriniz için teşekkürler.

@Teknobyte stok fan kullanmıyorum. Hyper t4 kullanıyorum. Kafamı kurcalayan tek şey prime95 testinde 99 derece olan cpu idi oda voltaj yüzünden sanıyordum ama sanırım o yüzden değil. O zaman yapabileceğim pek bir şey görünmüyor. Daha fazla cpu zorlamayıp bu şekilde stabil iken kullanmaya devam edeyim. RAM'lerin voltaj mhz hızları overclock olduğu halde şuan bu seviyelerde malesef 😁 Değerli bilgileriniz için teşekkürler.
İşlemci test esnasında 99 dereceye geliyorsa sistemin kapanması lazım o şekilde çalışması çok zor ısı değerlerini ölçtüğünüz yazılım sorunlu olabilir

@Teknobyte ilk başta bende bu şekilde düşündüm lakin bilgisayar o test anında çıkardığı sesler beni korkuttu hiç bir zaman duymadığım şekilde fan sesi geldi ve yük altında hissettim bilgisayarı emin olamıyorum malesef. 99 derece oldu mu bilmiyorum ama toplam 10 saniye o şekilde kaldı zaten sonlandırdım testi hemen. Hiçbir zaman cpu %100 olmaz dediler oyunda o yüzden sanırım bu şekilde kullanmaya devam edeceğim bilgisayarı daha fazla hız aşırtmadan anlamadığım için hızı arttırmayıda beceremem malesef.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı