Çözüldü Intel i5 6500 GTX 970 macOS Siyah Ekran Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Samet ORUÇ

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, uzun süredir Sosyal'i takip ediyorum ama ilk defa konu açıyorum. İlk olarak sistemimi yazayım.
  • İşlemci: Intel i5 6500 Skylake
  • Ekran Kartı: Gigabyte GTX 970
  • Anakart: MSI Z170A Pro
  • RAM: 16 GB Corsair
  • SSD: 240 GB Corsair
  • HDD: 2 TB Seagate
Sorunum şu. Belki 6 defa hackintosh kurulumu yaptım. Her seferinde farklı bir forumda anlatılanları takip ettim, her seferinde aynı sorunla karşılaştım. Rehberdeki gibi USB'den bootumu yapıyorum. El Capitan 10.11.6 kuruyorum. Multibeast, Clover falan yapıyorum. İlk problem, USB'den nv_disable=1 yaptığım zaman ekran kartını kurmadığım sürece kolayca boot ediyorum. Ancak SSD'deki Clover'dan boot ettiğim zaman bir sürü deneme yanılma yapmak zorunda kalıyorum sistemi açmak için.

Asıl sorun, sistemime uygun Nvidia Web Driver indiriyorum. Kuruyorum. Yeniden başlatıyorum. Açılırken "nvidia loaded and registered" yazısına geliyor ve sonra ekranla olan bağlantım kesiliyor, siyah ekran. Ekran kartı sürücüsünü kurduğum zaman otomatik yeniden başlattığında clover nvda_drv=1 ibaresini boot args'a otomatik olarak koyuyor. Bu ibareyi silip nv_disable=1 yapayım da sisteme gireyim diyorum ama ne kadar silersem sileyim Clover tekrar ekliyor. -x ile güvenli modda giriyorum bir şekilde. Güvenli mod olduğu için EFI'ye erişemiyorum, Clover Configurator da çalışmıyor. Haliyle boot argümanlarını da düzenleyemiyorum. Ekran kartını siliyorum, yeniden başlatıyorum. nv disable ile giriyorum. Başka bir yöntemle tekrar deniyorum, hop başa dönüyorum. Son 4 günüm aralıksız bu şekilde geçti. Bazen unknown cpu model hatası falan veriyor. Power management hatası falan veriyor Verbosa'da. Sorunun Skylake kaynaklı olduğunu düşünüyorum ama çözüm gelmiyor artık aklıma. TonyMac'te 10.11.6 sürümünde GTX 970 için Macpro 5.1 i önermiş. Denedim, 3.1 denedim. iMac 14.2, 17.1 hepsini denedim.

Tek amacım yaptığım oyunları iOS'a da çıkartabilmek. Başka bir şey değil. Gerçekten uygulayabileceğim bir çözüm önerebilirseniz minnettar olurum. Eğer olmazsa 5 MB ön tanımla grafik kartı ile de kullanırım, sonuçta yapacağım tek şey xcode derlemesi yapmak olacak. Eğer ekran kartı sürücümü kurmam sorun oluşturuyorsa en azından sayfaları akıcı hale getirecek bir grafik hızlandırıcı alternatifim var mı?

Biraz uzun oldu ama yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. 4 gündür sabah akşam uğraşıyorum, iş planımın çok gerisine düştüm.

Son düzenleyen: Moderatör:
GraphicsEnabler=Yes ve PCIRootUID=1 olmazsa PCIRootUID=o dene. Birde DVI portu üzerinden kurulum yapmayı dene vga portu ile kurulum yaparken böyle sorunlar oluyor. DVI to VGA aparatı kullanıyorum ben PCIRootUID komutu girmeye gerek kalmıyor.

Açılırken "nvidia loaded and registered" yazısına geliyor ve sonra ekranla olan bağlantım kesiliyor, siyah ekran

Boot esnasında Sİyah ekran

Buna bazı belirli sistem Profilleri neden olabilir. (Örnek olarak; MacPro 6,1 yada iMac 15 yada iMac 17).
Bunu düzeltmek için “AppleGraphicsDevicePolicy” içinde board ID düzenlemesi yapmamız gerekiyor. Aşağıdaki paylaştığımız AGDPfix uygulaması ile bunu rahatlıkla çözebilirsiniz:
Dropbox - AGDPfix.app.zip

Yada:
"[Çözüm] NVIDIA Web Driver Kurulum Problemleri" adlı rehberimizdeki “Problem 4: Mac Pro 6,1 iMac15,1 yada iMac17,1 Sistem Kimliği Kullandığımda, boot esnasında ekran kararıyor ve öyle kalıyor.” çözümü uygulayın.
[Çözüm] NVIDIA Web Driver Kurulum Problemleri

Bazen unknown cpu model hatası falan veriyor. Power management hatası falan veriyor Verbosa'da
Buda yanlış sistem kimliği kullanmak ile hatalı. Skylake sistemler için en uygun SMBIOS iMac 17,1. Yukarıda grafik ile ilgili çözüm bu sorununu da çözecektir.

Bu ibareyi silip nv_disable=1 yapayım da sisteme gireyim diyorum ama ne kadar silersem sileyim Clover tekrar ekliyor.
Config.plist dosyasını Clover Configurator ile açıp, Boot / Arguments içinden nv_disable komutunu silip kaydedersen sorun çözülür.

GraphicsEnabler=Yes ve PCIRootUID=1 olmazsa PCIRootUID=o dene. Birde DVI portu üzerinden kurulum yapmayı dene vga portu ile kurulum yaparken böyle sorunlar oluyor. DVI to VGA aparatı kullanıyorum ben PCIRootUID komutu girmeye gerek kalmıyor.

Ben de DVI'dan VGA'e dönüştürü ile kullanıyorum ekran kartımı ancak aklıma takılan bir şey var. Benim gigabyte GTX970'te 3 fan var ve besleme girişine PSU'dan iki tane PCI kablosu giriyor. Bunlardan birini takmayınca kart çalışmıyor. Acaba bu beslemelerden birini mi tanıyor işletim sistemi acaba diye düşündüm, emin değilim.

Buda yanlış sistem kimliği kullanmak ile hatalı. Skylake sistemler için en uygun SMBIOS iMac 17,1. Yukarıda grafik ile ilgili çözüm bu sorununu da çözecektir.

Config.plist dosyasını Clover Configurator ile açıp, Boot / Arguments içinden nv_disable komutunu silip kaydedersen sorun çözülür.

Bunu yarın deneyip buraya bir geri dönüş yapacağım. İlginiz için teşekkürler.

Adım adım sorunumun çözümü.
-Clover sebesizce ekran kartım kurulu olmasa bile nvda_drv=1 ekliyordu ve giremiyordum. Boot Argümanı olarak injectNvidia=False ekledim ve girişi yaptım.
-Skylake işlemcime uygun SMBIOS olarak iMAC 17.1 ayarladım multibeast ile.
-AppleGraphicsDevicePolicy.kext dosyasının içindeki info.plist dosyasında kendi SMBIOS sürümüme tanımlı ID'nin tanımını config2'den none olarak düzenledim.
-Ekran kartımın sürücüsünü sistem tanımıma uygun olarak buldum ve kurdum.
-Yeniden başlattım. Error allocate verdi. npci=0x2000 değerini sildim. Benim anakartıma uymuyor bu. Belki npci=0x3000 olarak kullanılabilir ama gerek yok. Bilgisayarımı temiz bir şekilde açtım. Clover Configurator ile açılış argümanlarımı düzenledim.
-Şu an ekran kartımı tanıyor. Sistem gayet stabil çalışıyor. Ancak çözünürlük olarak en fazla 1280x768 veriyordu sanırım. 1920x1080 gibi bir seçenek sunmadı. Şimdilik görüntü çok rahatsız etmiyor ama sebebini irdeleyebilirim.

-Son olarak tp-link tl-wn781nd PCI wireless adaptörüm var. Bunun için bir sürücü tanıtmam gerekli. Araştırmaya başlıyorum şimdi. Eğer olurda bu yazıyı görüp çözüm falan bilen biri olursa haber edebilirlerse çok sevinirim.

-Edit: belirttiğim wireless adaptör için bir kext buldum ve programla bu kexti yükledim. Yeniden başlattım ancak adaptörümü göremedim. Daha sonra multibeast açtım. Ses için Realtek ALC 892 ve ethernet sürücülerini kurdum. Yeniden başlattım. Error allocating hatası almaya başladım. Tam her şeyi çözdüm derken şimdi bu çıktı. Güvenli modda giremiyorum. Single user olarak falan, her şeyi denedim. Bir şekilde sisteme girebilmeliyim bu kextleri silmek için yoksa sistemi baştan kurmam gerekecek sanırım. Lütfen bir çözüm bilen varsa el atabilir mi buraya?

Yardımlarınız için çok teşekkürler. Saygılar

Son düzenleme:
Şu an sistemim istediğim ölcüde düzgünce açılıp kapanıyor. Ekran kartımı tanıyor. Ses alamıyorum ama sorun değil. XCode çıktısı alacağım sadece. Yalnız ciddi bir sorunum var. Wifi adaptörümü tanıtamıyorum. İnternetten araştırdığım kadarıyla tp-link tl-wn781nd PCI wireless adaptörü tanıtmak için IO80211Family.kext kullanmışlar. Bende çalışmıyor. Yüklediğimde herhangi bir hata almadığım gibi wifi simgesi falan da göremiyorum. Sistem ayarlarından ağlara falan bakıyorum, sonuç yok. Kaçırdığım bir nokta var mı acaba? Yaptığım oyunları iOS'a yükleyebilmem için internet şart. Kablo ile de bağlanabilirim biraz uğraşıp.

Ses için;
[Ses] VoodooHDA 2.8.9 Kolay Kurulum Programı
Wi-Fi kartının Device ID ve Vendor ID'si nedir?

Voodoo'yu deneyeceğim teşekkür ederim.
Wi-Fi kartımın V1 ve V2 sürümleri varmış. Kutusunu attığım için göremiyorum. Şimdi gerek yoksa eğer kasayı da açmak istemedim çünkü bayağı diplerde kaldı Wi-Fi kartı. Gerekirse bakabilirim. V1 ve V2 sürümleri için iki farklı ID ve Vendor ID tanımı var.
TP-LINK TL-WN781ND v1 - WikiDevi
TP-LINK TL-WN781ND v2 - WikiDevi

V1: 168c:002b (168c:30a1)
V2: 168c:0032 (168c:3118)

Başka bir konuda Wi-Fi kartı için ID'yi IO80211family.kext içindeki info.plist dosyasına girmeyi önermişsiniz. Orada sıralı olarak birçok öntanımlı ID vardı. Ben de bundan yola çıkarak versiyonumdan da emin olmadığım için iki ID'yi de girdim. Ancak kurduğum kextten sonuç alamadım. Yanlış yaptığım bir nokta vardır mutlaka.
Bu arada kartımın versiyonunu AIDA64 ile de göremiyorum

IO80211family.kext / Contents / Plugins / AirPortAtheros40.kext / Contents / Info.plist içinde "
IONameMatch" altına girecekesin değerleri.
Örnek:
Kod:
<key>IONameMatch</key>
            <array>
                <string>pci168c,30</string>
                <string>pci168c,2a</string>
                <string>pci106b,0086</string>
                <string>pci168c,1c</string>
                <string>pci168c,23</string>
                <string>pci168c,24</string>
                <string>pci168c,30a1</string>
            </array>

IO80211family.kext / Contents / Plugins / AirPortAtheros40.kext / Contents / Info.plist içinde "
IONameMatch" altına girecekesin değerleri.
Örnek:
Kod:
<key>IONameMatch</key>
            <array>
                <string>pci168c,30</string>
                <string>pci168c,2a</string>
                <string>pci106b,0086</string>
                <string>pci168c,1c</string>
                <string>pci168c,23</string>
                <string>pci168c,24</string>
                <string>pci168c,30a1</string>
            </array>

biraz araştırma sonucunda Wi-Fi kartımın atheros 9485 çekirdeği hiçbir zaman Mac'te çalıştırılamamış. Aldığım kartın V1 ve V2 olayını bilmiyordum. V1 kartlarda atheros 9285 varmış ve o destekleniyormuş. Sağlık olsun diyelim. Belki yeni bir tane alabilirim. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim

Konuyu şişiriyorum ama bir sorunum daha var. Wifi ile bağlanma imkanım kalmadığını farkedince kablo ile bağlanayım dedim. Ağ ayarlarına girince Ethernet görünüyor ama kablo takılı değil yazıyordu kablo takılı olmasına ve Windows'ta sorunsuz çalışmasına rağmen. Ben de 8168/8111 kext'ini indirdim kendi sistemime uygun olarak. Kurdum, yeniden başlattım ancak bu sefer de error allocation hatası almaya başladım. Doğru kextin bu olduğunu düşündüğüm için silmek istemiyorum. Boot argümanları ile ilgili bir sorun olabilir.
Dart=0, rootless=0, PCIRootUID=0, nvda_drv=1 argümanları var. PCIRootUID=1 yapmak sorunu çözmedi. Rootless=0'ı kaldırmak da çözmedi. Önerebileceğiniz bir şey var mı? Şimdiden teşekkür ederim

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı