Intel i7 6700K GTX 1080 SLI Sistem Düşük GPU Kullanımı

Buraken

Hectopat
Merhaba arkadaşlar.

ASUS ROG VIII Gene uzerine GTX 1080 FE ve EVGA GTX 1080 SC ile SLI yaptim. Birisi x16 slotunda, digeri x8. Ayrica siparisi bekledigim icin yeni SLI kopruleri yerine anakart kutusundan çıkan esnek SLI koprusunu kullaniyorum. Simdi gelelim boyle bir sistemde test yaptigim monitore. Bu monitor 1366x768 cozunurlugunde bir TV ve mecburi olarak bu TV'ye bagladim. Ulke degistirecegim icin monitoru almak ve onu Turkiye'ye getirmek zor geldi. Sorun su ki teste basladigimda GPU kullanimlari cok dusuk, yani %30-40, max %50 civarinda. Sorun nereden kaynaklaniyor? Sundan eminim monitor sıkıntı. Tek kartta bile fazla FPS uretip daralma gibi bir sey yasiyor ve isiniyor. Ama FPS sabitlersem 60 FPS gibi sorunsuz calisiyor. Birkac yerde okudugum, 1080p'de de ayni sikintiyi veriyormus. 2K ve 4K'da duzgun, tam randimanli calisiyormus. Acaba dogru mu? Bir de kartlar hep baslangic 1700 MHz'de calisiyor surekli, asagi inmiyorlar. O da normal mi? Pek bir SLI bilgim yok. Asagiya kasamin ozelliklerini yaziyorum ona gore yardimci olabilirseniz cok sevinirim.
  • ASUS ROG VII Gene
  • Intel i7 6700K (OC Yapıldı 4.6 GHz'e)
  • Corsair Vengeance 4x8 GB = 32 GB RAM
  • EVGA 80 Plus Gold 750W PSU
  • GTX 1080 Founders Edition
  • EVGA GTX 1080 Superclocked
Simdiden cok tesekkurler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorunun kaynağını çözmüşsünüz zaten. Tek kart bile Full HD'de tam performans veremiyor, siz SLI yapmışsınız ve HD çözünürlükte kullanıyorsunuz. %50 kullanıma ulaşıyorsa gayet iyi. :) Minimum 2K 144 Hz almanız gerekiyor. Tavsiyem ASUS PG348Q almanız. 3440x1440 çözünürlük, 21:9 en boy oranı ve 100 Hz desteği var. Daha üstünü alabiliyorsanız alın tabii.

Sorunun kaynağını çözmüşsünüz zaten. Tek kart bile Full HD'de tam performans veremiyor, siz SLI yapmışsınız ve HD çözünürlükte kullanıyorsunuz. %50 kullanıma ulaşıyorsa gayet iyi. :) Minimum 2K 144 Hz almanız gerekiyor. Tavsiyem ASUS PG348Q almanız. 3440x1440 çözünürlük, 21:9 en boy oranı ve 100 Hz desteği var. Daha üstünü alabiliyorsanız alın tabii.
Peki 6700K GTX 1080'i SLI'da besleyebilir mi? (2K çözünürlükte)

GTX 1080 SLI için en azından Intel i7 6850K işlemci tavsiye ediyorum. PCI-E hat sayısı onda yeteri kadar var. 6700K'da SLI için yeterli sayıda PCI-E hattı yok.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı