Intel i7 8700 Stok Fan Sorunu

Kneeaxer

Kilopat
Kek günü
Daha fazla  
Merhabalar. Bugün itibariyle yeni bir sistem topladım. İşlemci olarak Intel i7 8700 tercih ettim. Daha öncesinde Intel i5 6600 kullanıyordum ve stok fanından memnundum, fazla ses çıkarmıyordu. Fakat i7 8700'da durum değişti. Boşta CPU RPM 1500-1900 arası. 1700 RPM'den sonrasında rahatsız edici ses geliyor kasadan. Sıcaklık değerlerini paylaşacağım konu altına. Değerlerin normal olup olmaması hakkında bir bilgiye sahip değilim.

Bu arada anakartım ise Gigabyte z370 HD3P modeli.
BIOS'da Smart Fan diye bir ayar var. PWM Fan olarak gösteriyor. Eski bilgisayarımda DC idi sanırım fanım. PWM'den dolayı mı acaba bu fan sesi problemi? DC'den farkı nedir? Bu arada kasanın modeli de Phanteks P400 Eclipse.

Stok fanı kesinlikle değiştirmeli miyim?

11121.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Böyle güzel sistemlere stok soğutucu kullanmaya karşıyım ben. Stok kullanma o kasa o işlemciye güzel bir soğutucu al. Ortalama 150 Lira ver gürültüden kurtul. 1500 RPM falan fazla. Benim en fazla 750 mesela. Kasa fanları da öyle.

Ne diyorsunuz siz ya? Bunar boştaki değerler ve normaller. Kimse de boştaki değerlere bakıp bir şey ölçemez. Yük altındaki değerleri at.

Yük altında (AIDA 64) kararlılık testi başlattım. Anında 79-83 arası dereceye çıktı çekirdekler. Fan RPM 3200 oldu. i5 6600'da 65 dereceyi geçmiyordu stres testte. Aynı stok fandı. Sanırım işlemci gücünden dolayı i7 8700 yüksek.

Eskiden Cooler Master 212 Evo öneriyorduk. Ama sanırsam Bequiet Dark Rock 3 daha iyi sonuçlar veriyordu. Türkiyede bulunur mu bilinmez ama araştırabilirsiniz.

Edit : 3 ay önce 189 TL olan fiyat olmuş size 370TL.

Edit 2 : Aynı markanın Pure Rock adlı soğutucusu 200 TL bandında.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı