Intel i7-9700K vs Ryzen 7 3700X

WolfieMS

Hectopat
Öncelikle selamlar.
Forumda çok dolaştım ve bir sonuca varamadım. Bazı kişiler marka seçiminde AMD, bazıları ise Intel diyor. Objektif şekilde fikirlerinizi söyleyerek hangisinin ileriye dönük ve daha iyi olacağını söyler misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Benchmark sonuçları bu şekilde;
Yani çok bir performans farkı yok. Yonga seti kısmında ise büyük ihtimalle Intel yeni çıkaracağı işlemcilerin yonga setini değiştirecek ve eski anakartlarla uyumsuz hale getirecek. AMD, 2020 yılına kadar tüm yonga setlerini destekliyor. Yani seneye çıkacak olan tüm işlemcileri anakartınıza sorunsuz takabileceksiniz. Tabii, seneye çıkacak Ryzen 7'leri ya da Ryzen 9'ları alırsanız, anakartınızın güç beslemesinin iyi olması lazım. Yani uzun ömür ise AMD, performans ise Intel. Dediğim gibi çok bir fark yok. Yalnıza %6.1 fark var. Ayrıca Render v.s uygulamalarda AMD büyük fark atacaktır Thread sayısından dolayı.

Öncelikle selamlar.
Forumda çok dolaştım ve bir sonuca varamadım. Bazı kişiler marka seçiminde AMD, bazıları ise Intel diyor. Objektif şekilde fikirlerinizi söyleyerek hangisinin ileriye dönük ve daha iyi olacağını söyler misiniz?
İlk önce baktığımız zaman intel işlemciler ileriye dönük değil. Sebebi ise intel işlemcilerin soketleri adına çıkan son işlemcilerden biri olmaları. İleri zamanlarda çıkacak olan Intel 10.nesil aldığınız anakartlara takamayacaksınız. Ama zaten 9700k veya 3700x'e sahip olursanız uzun yıllar rahatca sizi götürecek işlemciler olduğu için sıkıntı yaşamazsınız. Benim tavsiyem 3700x olucaktır. 9700k oyunlarda daha çok FPS alırsınız ancak konu yayın,render gibi işlere girdiği zaman 3700x bu konuda daha iyi olacaktır.

@Kalem21 yanlış. 4. nesil AMD işlemciler bugüne kadar çıkan tüm Ryzen serisi anakartları destekliyor olacak. Yalnızca güç sorunu olabilir, güçlü anakartlar tüm işlemciler destekleyecek.

@Kalem21 yanlış. 4. nesil AMD işlemciler bugüne kadar çıkan tüm Ryzen serisi anakartları destekliyor olacak. Yalnızca güç sorunu olabilir, güçlü anakartlar tüm işlemciler destekleyecek.
Dediğiniz doğru. 2020'ye kadar destek varmış. Ben bu yıl bitti sanıyordum. O zaman şiddetle 3700x tavsiye ediyorum.

Benim fikrim 9600K yerine 3600 alınabilir çünkü soğutma haricinde 800-1000 TL daha ucuza geliyor.

3700X'e geldiğimizde X570 anakart almak lazım bu işlemciye ve bu anakartlar da Z390 kadar pahalı hatta daha pahalı. 3700X'in 200-300 TL dışında fiyat avantajı yok.

9700K hem daha stabil hem de oyunlarda daha performanslı bir işlemci.

Evet Intel 10. nesilde soket değiştirecek ama AMD de muhtemelen değiştirecek. 2020'ye kadar demek 2020 dahil değil demektir. Kesin değişmeyecek diye bir şey yok yani.

Ayrıca iki işlemci de en az 5-6 yıl götürür sıradan bir kullanıcıyı bu nedenle soket değişiminin önemli olmayacağını düşünüyorum. Tabi her yıl işlemci değiştirme gibi bir düşünceniz yoksa.
Dediğiniz doğru. 2020'ye kadar destek varmış. Ben bu yıl bitti sanıyordum. O zaman şiddetle 3700x tavsiye ediyorum.
2020'e 3 ay kaldı :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı