Intel i9 13900K işlemciye uygun ekran kartı tavsiyesi

AFMF ortalama 10ms fark yaratıyor ve her oyunda açılabilir. Uzun vade kullanımda RX 7900 XTX RTX 4080e fark atar. Bence RX 7900 XTX almanız daha mantıklı. Gerçi şu andada RX 7900 XTX RTX 4080'den daha iyi.

4090 alacağım derseniz şu anda rakibi yok ama bir nesil sonra 5000 serisi çıkınca NVIDIA aynı Apple gibi onu da yavaşlatacak. Bugün 3090'ın hali ortada. RX 6800 XT bile 3090ı yakaladı ve hatta bazı oyunlarda geçiyor artık. Klasik NVIDIA yobazlığı.

Öte yandan AMD hakkında söylenenlerde doğru. Yazılımda sorun çıkarabiliyor. Çözülmesi zor değil ama yine de mide bulandırıyor. Ben iki tarafın kartlarınada sahibim ikisinin de sevmediğim yanları var.

Son düzenleme:
4K Doğal çözünürlükte 4090'dan başka hiçbir seçenek 60 FPS üzeri için tatmin etmez. Öyle çatır çatır falan dediklerine bakma upscale teknolojileri ile kandırılmış çözünürlüklerde oynarsın. Eğer DLSS, Frame Gen vs. ile oynayacaksan 4080 Super gayet yeterli.

FG ile AFMF mantık olarak aynı olsa da pratikte farklılar. FG oyuna özel bir şekilde sürücü tabanlı olarak optimize edilmişken AFMF her oyunda açılabiliyor ancak ciddi dezavantajları olabiliyor. 6950XT ile daha hiçbir oyunda AFMF'nin akıcı olduğunu görmedim öyle söyleyeyim. AMD'nin FSR 3'ü de neredeyse hiçbir oyunda DLSS 3 kadar verimli çalışmadığı için Upscale ve FG teknolojileri açısından AMD'ye güvenilmez. Bir AMD kullanıcısı olarak yazdığımı belirtmek isterim.
6950XT native olarak AFMF desteklemiyor zaten. RDNA 3 native olarak AFMF desteklediği için çok daha iyi durumda.

4K Doğal çözünürlükte 4090'dan başka hiçbir seçenek 60 FPS üzeri için tatmin etmez. Öyle çatır çatır falan dediklerine bakma upscale teknolojileri ile kandırılmış çözünürlüklerde oynarsın. Eğer DLSS, Frame Gen vs. ile oynayacaksan 4080 Super gayet yeterli.

FG ile AFMF mantık olarak aynı olsa da pratikte farklılar. FG oyuna özel bir şekilde sürücü tabanlı olarak optimize edilmişken AFMF her oyunda açılabiliyor ancak ciddi dezavantajları olabiliyor. 6950XT ile daha hiçbir oyunda AFMF'nin akıcı olduğunu görmedim öyle söyleyeyim. AMD'nin FSR 3'ü de neredeyse hiçbir oyunda DLSS 3 kadar verimli çalışmadığı için Upscale ve FG teknolojileri açısından AMD'ye güvenilmez. Bir AMD kullanıcısı olarak yazdığımı belirtmek isterim.
AMD'tarafında R9 Serisinden beridir kullanırım Çok sıkıntısını çektim çok dert çektirdi bir anda sabah kalktığımda çiplerinin yandığını görmek istemiyorum o yüzden nvidia taraftarıyım zaten

Ki amd yazılımsal olarak nvidia ya göre bana göre hep arka planda kalmıştır

AMD'tarafında R9 Serisinden beridir kullanırım Çok sıkıntısını çektim çok dert çektirdi bir anda sabah kalktığımda çiplerinin yandığını görmek istemiyorum o yüzden nvidia taraftarıyım zaten

Ki amd yazılımsal olarak nvidia ya göre bana göre hep arka planda kalmıştır
Ben AMD'den memnun değilim demiyorum aslında hocam. Ne kadar ekmek o kadar köfte mantığı var bu konuda. Ben aldığım zaman DLSS ve FSR teknolojileri giriş seviyesi kaldığı için kas gücü yüksek olan bir karta yöneldim, sürücü anlamında da performans anlamında da herhangi bir sorun yaşamadım. Bugün baktığımızda da RT teknolojisinden yararlanacaksak ve doğal çözünürlükte oynayabilmek istiyorsak 4090'dan başka bir seçeneğimizin olmadığını bilelim. Bu tabi her oyun için geçerli olmasa da bazı senaryolarda 4080 Super yetersiz kalabiliyor.

Peki bu nasıl hocam

bunlar

Dosya Ekleri

• Ekran Resmi 2024-04-15 14.19.26.png
    Ekran Resmi 2024-04-15 14.19.26.png
    472,8 KB · Görüntüleme: 8
Son düzenleme:
Hocam 4 k için 20 GB'dan düşük kart tercih etmek pişman eder, 20 GB ve üzeri fazla seceneginiz yok zaten, bütçenize uygun olani seçin, çünkü hepsi müthiş kartlar

Son düzenleme:

Geri
Yukarı