İntel işlemci mi Amd işlemci mi önerir misiniz ?

Siz sistemin tamamı için bütçenizi bir söyleyin biz size en uygun işlemci konusunda yardımcı oluruz. 700 Tl işlemci bütçesine İntel daha mantıklı bir seçim olacaktır.

Bütçem 3500 TL bir sistem topladım isterseniz bir göz atın iyi veya kötü yorumlarınızı bekliyorum.

Dosya Ekleri

• Tam Pc.png
    Tam Pc.png
    60,9 KB · Görüntüleme: 295
Overclock yapacaksan soğutucu almanda fayda var. Kasayı Corsair Graphite 230T 80+ 650W ile değiştir derim. Soğutucu olarakta Hyper 212 Evo al. Bütçeyi aşmak istemiyorsan SSD yi sonraya ertele ya da soğutucuyu aldıktan sonra overclocka giriş.

ben şöyle bir şey duydum amd laptopta intele yaklaşamaz ancak masaüstünde fazla güç tüketsede amd daha iyi diye duydum birde intel işlemcıyı masaüstünde değişmek istersen anakartıda değismek lazım diye hatırlıyorum.

ama bu doğrumu bilmiyorum :D

Bu işlemci 8 çekirdek olabilir. Bu işlemcinin tek çekirdek performansı i3 32xx serisinini bile gerisinde iken bunu almak niye. Güncel i3 işlemcilerin bile bant genişliği bundan fazla. Ayrınca bu işlemci altında kötülenecek i3 işlemcilerin transistör sayısı'da daha fazla. İ3 işlemcilerde 14000 iken bu işlemcide 12000 ( milyon). Buda ne demek oluyor çekirdek başı bu işlemcide 1500 düşer iken i3 işlemcide 3500 düşüyor demek. Buda demek oluyor ki bu işlemcinin kabak çekirdekleri boş yere 220 watt çekiyor. Bu değerleri verdiğim işlemciler 54 watt çekiyor. Performans olarak rakip değiller bu işlemci bir i5 bile değil bilesin. (Bahsedilen işlemci fx 9590.)
Yani sonuçta intel daha iyi. Tek çekirdek performansı daha iyi. Dahili grafiğe sahip. Bant genişliği daha fazla. Daha az güç çekiyor ve ısınıyor. Daha güncel teknolojileri destekliyor. Birde matematik hesabı yapalım. 3500x3= 10500, 1500x7=10500. Görüldüğü üzere matematiğe göre intel'in 3 çekirdeği amd tarafının 7 çekirdeğine denk.
Sonuç olarak i3 ve üstü alabiliyor isen intel. Altında ise g3258 işlemcisinin 2 çekirdek dezavantajı sorunsa yakın fiyata bir amd düşünebilirsin ama düğer türlü intel üstün.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı