Intel İşlemcilerin Güç Tüketimi Neden Çok Yüksek?

Fanboyluğa gerek yok bence. Alt tarafı bir tane işlemci alıyorsunuz.
Son iki gündür bahsettiğim şekil bir tiple uğraşınca nevrim iyice döndü hocam, bu konu da üstüne cuk oturdu :D. Sadece bir markanın isminden veya bir-iki ürününden yola çıkarak saçma bir yorum yapıyorlar, sonra da keçi inadı ve at gözlüğü ile o yorumda ısrar ediyorlar. İşin daha kötü yanı da bunun üzerinden işte bazıları sizin emeğinize ve size dil uzatıyor. Böyle olunca da sigortalar atıyor tabii :).

Daha yoğun değil. TSMC 7 nm, şu anki rafine 14 nm'den yoğun değil.

Bu görseller çok dönüyor ama ben gerçekliğine pek inanmıyorum. Bunun dışında, işlemcide transistörler her yerde kullanılıyor ancak her yerdeki yoğunluk oranı bir değil. TSMC'nin asıl sorun yaşadığı kısım da burada başlıyor aslında.
İntel bir 10nm'ye geçiş yapabilse, AMD birkaç yıl yakalayamaz bence. (12. Nesilden sonra)

Zaten 7nm'nin ısı değerleri açısından fark oluşturmadığını stok fan olan Wraith Prism'i kullandığınızda anlıyorsunuz. Yetmiyor.

Intel de AMD de kullandım. İki markayı kapıştırmak yerine o bütçeye göre hangisi güçlü ise onu alma taraftarıyım, iki üretici de çok sağlam. Mesela 1750 TL'ye 10600KF aldım ve neredeyse 5600X performansını sergiliyor, haliyle bütçeme göre en iyisi bu oldu. Fanboyluk yapmaya hiç gerek yok, AMD ısınıyor falan onlar 5 yıl öncesinden kalma sözler.

Intel de AMD de kullandım. İki markayı kapıştırmak yerine o bütçeye göre hangisi güçlü ise onu alma taraftarıyım, iki üretici de çok sağlam. Mesela 1750 TL'ye 10600KF aldım ve neredeyse 5600X performansını sergiliyor, haliyle bütçeme göre en iyisi bu oldu. Fanboyluk yapmaya hiç gerek yok, AMD ısınıyor falan onlar 5 yıl öncesinden kalma sözler.
Aynen öyle. Anakartım LGA1200 olsaydı kesinlikle 10700F alırdım. (Fiyatı eşit sayarsak.).

Fanboyluğa gerek yok. Hangisi belirli bir bütçede daha iyi performans sunuyorsa o daha iyidir.

"Intel teknoloji öncüsü" buna sadece güler geçerim.
Madem öyleydi, neden ilk AMD 1 GHz bandını geçti? Veya neden ilk AMD bellek kontrolcüsünü işlemci içine entegre etti? Neden ilk AMD X86 64 Bit işlemciyi çıkarttı? Neden ilk çoklu çekirdek işlemciyi AMD çıkarttı? Neden ilk 5 GHz geçen işlemci AMD oldu? Liste böyle uzar da gider. Intel aynı Apple gibi, bazı şeyleri ilk çıkardı sonra da sadece parasını yemeye odaklandı.

Maalesef Türkiye'nin %60'ı böyle cahillerden oluşuyor. Bildikleri en eski işlemci FX, dolamışlar ağızlarına AMD soba Intel öncü.

İşin özünü kavrayamamışsın. AMD sektöre Intel'in işlemcilerini ters mühendislikle kopyalarak girdi yani aslında AMD Intel teknolojisinin bir kopyası olarak başladı yoluna. Ancak tabii ki ilerleyen yıllarda Intel'den çaldığı teknolojinin üstüne ekstra inovasyonlarda ekledi bu yüzden berabere diyoruz. En büyük hırsızlık yine AMD'nin.

Ancak tabii ki ilerleyen yıllarda Intel'den çaldığı teknolojinin üstüne ekstra inovasyonlarda ekledi bu yüzden berabere diyoruz. En büyük hırsızlık yine AMD'nin.

Bence hiçbir şey eklemedi. İşlemci tarafını geçtim, GPU tarafında da bir şey yok. Nvidia yapay zekaya ve yapay zeka topluluklarına deli gibi destek veriyor.

Her neyse, bu tartışmaları yapmaktan yoruldum ben.

Bence hiçbir şey eklemedi. İşlemci tarafını geçtim, GPU tarafında da bir şey yok. NVIDIA yapay zekaya ve yapay zeka topluluklarına deli gibi destek veriyor.

Her neyse, bu tartışmaları yapmaktan yoruldum ben.

İşlemcilerini beğeniyorum ama sadece Zen3 mimarisini, AMD bu sefer geçmişteki hatalarından gerçekten ders çıkarmış. Yine de Zen3'ün öyle ahım şahım bir mimari olduğunu düşünmüyorum çünkü Intel 11900K'da bile Skylake mimarisini taban alıyor. Skylake'i anca geçtiler maalesef.

Yeni konular

Geri
Yukarı