İntel K İbareli İşlemci Şart Değil

HakanYılmazzz

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Öncelikle belirteyim bu yazım sadece oyun oynayan kişiler için. Kendi deneyimlerimi paylaşmak istiyorum. Bu konuyu o yüzden açtım.
Bakıyorum herkes AMD yada İntel platformu fark etmeksizin overclock destekli anakart ve işlemciye boş yere para veriyor. Eğer amaç oyun oynamak ve boş zamanlarda hobi olarak kullanmak ise overclock yapmaya hiç gerek yok. Sırf 5-10 FPS fazla almak için anakart, işlemci ve soğutucuya fazladan 2.000 TL vermeye gerek yok. Ben şimdiye kadar hız overclock ihtiyacı duymadım. 1998 senesinden beri PC kullanıcıyım. Pentium 200 MMX işlemci ile tanıştım PC ile. Sırf en iyisi benim olsun, en yüksek FPS bende olsun gibi derdiniz yoksa sıradan bir anakart ve normal bir işlemci oyunlarda işinizi fazlası ile görür.

Sonuç: 5-10 FPS = 2.000 TL

Genelde bu durum parayı nereye harcasam yada paramı hiç harcamasam diyenlerin kapıldığı bir konu. Memleketim(38) gereği bende para vermeyi pek sevmem :D En düşük fiyatla en iyi performansı zorlayanların tarafındayım

Genelde bu durum parayı nereye harcasam yada paramı hiç harcamasam diyenlerin kapıldığı bir konu. Memleketim(38) gereği bende para vermeyi pek sevmem :D En düşük fiyatla en iyi performansı zorlayanların tarafındayım

Neresindensin 38'in?

Merhaba arkadaşlar. Öncelikle belirteyim bu yazım sadece oyun oynayan kişiler için. Kendi deneyimlerimi paylaşmak istiyorum. Bu konuyu o yüzden açtım.
Bakıyorum herkes AMD yada İntel platformu fark etmeksizin overclock destekli anakart ve işlemciye boş yere para veriyor. Eğer amaç oyun oynamak ve boş zamanlarda hobi olarak kullanmak ise overclock yapmaya hiç gerek yok. Sırf 5-10 FPS fazla almak için anakart, işlemci ve soğutucuya fazladan 2.000 TL vermeye gerek yok. Ben şimdiye kadar hız overclock ihtiyacı duymadım. 1998 senesinden beri PC kullanıcıyım. Pentium 200 MMX işlemci ile tanıştım PC ile. Sırf en iyisi benim olsun, en yüksek FPS bende olsun gibi derdiniz yoksa sıradan bir anakart ve normal bir işlemci oyunlarda işinizi fazlası ile görür.

Sonuç: 5-10 FPS = 2.000 TL

Haklısınız hocam ama millet anlamıyor işte. Sadece işlemcini stok soğutucu ile değil de maksimum 200-300₺'lik bir soğutucu ile kullanırsın o olur anca başka da macera aramaya gerek yok. Kalan parayı da ekran kartına yatırırsan ekstra performans alırsın oyunlardan. Overclock çok saçma bir işlem zaten. Donanımın ömrünü daha çabuk bitiriyor.

Neresindensin 38'in?

Haklısınız hocam ama millet anlamıyor işte. Sadece işlemcini stok soğutucu ile değil de maksimum 200-300₺'lik bir soğutucu ile kullanırsın o olur anca başka da macera aramaya gerek yok. Kalan parayı da ekran kartına yatırırsan ekstra performans alırsın oyunlardan. Overclock çok saçma bir işlem zaten. Donanımın ömrünü daha çabuk bitiriyor.
Gesi tarafında.

Bence de insanlar bu parayı çok daha mutlu olabilecekleri şeylere harcayabilir :D Overclock bence sanıldığı kadar yıpratmıyor işlemciyi.

Sadece aldığın dönem için düşünüyorsun. Yarın bir gün aldığın işlemci eskiyecek ve yeni nesil donanımlarla arasındaki farkı overclock ile kapatacaksın.

Geçmişte i5 6400 - b250 ikilisi yerine 6600K ve z170 alsaydım overclock ile çok çok daha uzun ömürlü sisteme sahip olurdum.

Yanlış bir düşünce şahsi görüşümce.
Overcloklu olarak Pentium G4400 kullanıyorum, stock olarak 3.3Ghz ile gelen işlemci overclock ile 4.7Ghz'e kadar ulaşıyor.
Ve fiyatı 150-200TL arasında ulaşılabiliyor.
İşlemcim şuan i7 4770 ile yarışır durumda.
Anakartıda sırf overclock yapsın diye almamıştım, pci Express slotunun fazlalığı, sata 3 desteği için vs. almıştım.
Soğutma sistemi olarakta 400-500TL'ye sıvı soğutmalar mevcut rahatlıkla kullanılabilir.
Gamepower 240 İceberg kullanıcısıyım sıcaklığım en fazla 47 derece.
İyi forumlar

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı