Intel "K" Serisi İşlemciler Alınır mı?

Evet çoğu zaman geçecektir, çoğu zaman kafa kafaya gider.
Maalesef işler öyle yürümüyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videoda i5 8600K'da çok çok üst düzey bir overclock ile 5.4 GHz'e çıkılmış. Cinebench puanı ise 1314.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu da i7 8700'ün Cinebench testi. Aldığı puan ise 1414.

Son kullanıcının yapacağı overclock işleminin en fazla 5 GHz, 5.1 GHz olacağını düşünürsek bu karşılaştırmada i7 8700 almak çok daha mantıklı. Genel olarak alt serinin çarpan kilidi açık işlemcisini yanında iyi bir soğutucu ve iyi bir anakart ile satın alıp overclock etmek yerine aynı maliyetle bir üst segment işlemci almak çoğu zaman daha performanslı bir seçim olur. Ayrıca overclock edilecek işlemcinin silikon kalitesinin nasıl olacağı ise bilinmez. Belki de beklediğinden çok daha kötü bir overclock sonucu alacaksın.

K ibareli işlemcilerde çarpan kilidi yoktur. OC yapılabilir önü açıktır. Lakin OC’a uygun anakart işlemci soğutucun vs iyi olmalıdır. Yaptığın kıyaslamaya gelirsek son nesil her zaman iyidir. Yeni nesil i3 8100 işlemciyle 7. Nesil i5 işlemcinin oyun performansında bile belirgin farklar var. Ve i3 8. Nesil artık 4 çekirdekli artık. Tabi ki amaca göre de değişebilir.

Beni bir tek siz anladınız :). Arada oluşacak anakart + soğutucu farkına değer mi? Misal diyorum. Z serisi anakart + sıvı soğutma + i5 8600k veya i7 8700+ h veya b serisi anakart. Hangisini seçerdiniz?
Bana kalsa 8600'ün K'sız modeli ile B360 alırım. Kalan parayla da ekran kartımı vs. yükseltirim. 8600'de gayet yeterli bir işlemci.

Overclock yapmak bence gereksiz bir işlem. Zamanında yaparım düşüncesiyle Z anakart aldım ama keşke almasaydım. İşlemci zaten yetersiz gelmeye başladığında OC yapmak pekte fayda etmeyecektir. %10 performans artışı olsa bile yine güçsüz durumda olacaktır.

Şöyle bir durum var evet K ibareli işlemciler ileriyi düşünecek olursak avantajlı gibi duruyor fakat K ibareli olmayan serilerde gayet iyi ve performanslı üstelik stock soğutucu ile birlikte Intel kanadında ısınma sıkıntısı çekmiyorsunuz diyebilirim. Bende Ryzen 2600X + Msi X470 Gaming Pro Carbon Ac + Msi Gtx 1060 Gaming X Plus var stok değerlerin üzerine game boost özelliği açtığımda 4.6 Ghz işlemci frekanslarına ulaştım. Hemen ısı değerleri vs. kontrol ediyim dedim bir baktım işlemci 80-90 dereceleri görüyor kafayı yiyecektim resmen. İntel ' den(K ibaresiz) AMD ' e geçiş yapmış biri olarak ısı sıcaklığı bana inanılmaz yüksek geldi. Hemen sıvı soğutmaya geçip işlemcinin frekansını ve voltaj ayarını düşürerek stabil bir hale getirip maksimum 60 derecelere indirebildim. Fakat bunları yaparken neler çektim anlatamam. Daha önce hiç OC ile uğraşmamış birisi olarak çok gel gitler yaşadım daha sonra 2 haftalık bir araştırma ile Downclock yapmam gerektiğini anladım ve dediğim işlemleri yaptım. Yani söylemek istediğim şey OC bilginiz yoksa bence K ve X ibareli işlemcilere gerek yok tabiki atla deve değil öğrenilir ama gerçekten hiç gerek yok şu anda 3.8 GHZ işlemci hızı bana her oyunda 100+ Fps verebiliyor. İntel kanadındaki bir çok K ibaresiz işlemcilerde çok rahat bu değerelere hatta daha üstü değerlere ulaşıyor. Alacağınız her işlemci sizi 5 sene rahat götürür K ibareli alırım 6 sene götürür diye bir olay söz konusu bile değil çünkü teknoloji inanılmaz derece hızlı bir şekilde artıyor. Boşuna masraf edersiniz bence ama yok ben render vs. uğraşmak istiyorum diyorsanız karar sizin yaşadığım tecrübeleri AMD kanadından anlatmaya çalıştım Intel kanadındada aynı şeylerin mevcut olduğunu düşünüyorum hatta görüyorum bir çok kişiden.

Sanırım sorumu anlamadınız. İksi aynı bütçeye tekabül ediyor ya hangisini almak mantıklı?
Bilgisayarını kullanım amacına göre değişecektir. Eğer oyun vs oynacaksan tekil çekirdek kullandıkları için OC yaparak kullanmak sana + FPS kazandıracak ve sisteminin ömrünü uzatacak. Ama aynı şekilde eğer render amaçlı kullanacaksanız sistem çoklu-çekirdek kullanacağı için çekirdek sayısı fazla olan i7'yi alabilecekken gidip i5 K almak saçmalık olur. Veya ikisi de değil sadece ofiste günlük evrak işleri için kullanılacaksa da i3 K bile gereksiz bir harcama olacaktır. Tekrardan dediğim gibi, kullanım amacı her şeyi belirler.

Bu yüzden ihtiyaçlarınızı (veya hedef kişinin ihtiyaçlarını) belirlemek sistem parçalarını tercih ederken çok ama çok önemlidir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı