İntel Pentium D 925 Sistem Yenileme

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Ahmet Polat

Hectopat
Daha fazla  
Ben sistemimi yenilemek istiyorum da ama bütçem biraz kısıtlı. Öğrenciyim. Orta segmentte bi öneri almak istiyorum bazı parçaların kullanımına bi süre daha devam etmek istiyorum. Bunlar; ekran kartı, psu, harddisk. Sistemim bayağı bi eski. Ekran kartıyla psu ben almıştım zaten, neyse sistemim şöyle;

• Anakart: GA-8I945PLGE-RH (anakartın detaylı özelliklerini fazla bilmiyorum)
  • Ekran Kartı: Zotac Nvidia Gtx 260 amp2 448 bit 896 mb Paylaşımsız (+)
  • Ram: 1x DDR2 Veritech 667 mhz 2gb Ram , 1x DDR2 Veritech 800 mhz 2gb Ram
  • Harddisk: 160 Gb Seagate 7200 rpm (önbelleğini bilmiyorum)
  • Güç Kaynağı: 600 Watt Xstrike 80+ Plus Psu (+)
  • İşlemci: İntel Pentium D 925 3.00 Ghz (çift çekirdek)

Bana makul bir fiyatta bir sistem önerirseniz çok sevinirim. Parçalar illa 0 olmak zorunda değil, 2.el de olabilir. Bu arada sistem oyun üzerine olacak.

Şimdiden teşekkürler..

Son düzenleyen: Moderatör:
Aleykümselam, bu sistemi pek geliştirebileceğini düşünmüyorum şahsen. Bütçeni belirtirsen sana 0'dan bilgisayar toplayabiliriz.

Eğer aylık belli bir bütçe ayırabiliyorsan yavaş yavaşta sistemini dizebilirsin. Aylık 300 TL bütçesi olan bir arkadaşa verdiğim öneriydi, okuman yararlı olabilir.

Aylık 300 TL dediğine göre burs parasını direk bütçeye ayırıyorsun büyük ihtimalle :) Benim de aynı şekildeydi durumum, benim izlediğim yolu izleyebilirsin. Neredeyse son aşamasına geldim :)

İlk olarak 2-3 aylık birikim yap ve yaptığın birikim ile sana mevcut oyunları orta düzeyde oynatabilecek bir ekran kartı ile 600 W PSU al.

Ardından işlemcinin bir nebze de olsa yetişebilmesi için stok fandan kurtulup Cooler Master 212 EVO tarzı bir işlemci soğutucusu al, ben ikinci elden temiz bulmuştum 100 TL'e. Benim kasam bayağı ufak bir kasaydı hem yeni almayı planladığım anakartım sığmayacaktı hem de içi ferah ve serin değildi, bu yüzden bol havalandırmalı bir kasa aldım. Aldım mı tam olsun diye düşünerek 300 TL değerinde bir kasa aldım, üstünde fan kontrolcüsü de var.

Bilgisayarın ve oyunların açılış sürelerini kısaltmak istiyorsan bir SSD koy sisteme, o da 280 TL'di sanırım. Geldik sondan bir önceki aşamaya. Bu son iki aşama biraz tuzlu oluyor. Bu aşamada işlemci - anakart - ram'lerini değiştirmelisin. Ancak bunun için birikim yapman şart, 800 TL ile 1.200 TL arasında bir birikim yapabilirsen sağlam bir anakart - işlemci - ram kombinasyonu kurabilirsin. Son ve en tuzlu aşama ise ekran kartını tekrar yükseltmen. Biriktirebildiğin kadar biriktireceksin (1.000 - 1.500 TL arası) ve sağlam bir ekran kartını da sisteme ekleyerek makinanı canavara dönüştüreceksin.

Ben sondan ikinci aşamadayım, birikimimi yaptım ve bu ay veya bir daha ki ay içerisinde anakart - işlemci - ram'imi 1.200 TL'lik bir bütçe ile yükselteceğim. Ekran kartımı tekrar yükseltme işlemini ise seneye vesaire yaparım herhalde. Öğrenci adamın hali başka oluyor, hele de muhasebe dersleri görüyorsan :) Ben de 300 TL'lik bursu alıyorum ve bursun tamamını bütçe olarak ayıramıyorum, karta taksit yaparak vesaire bu aşamaya kadar geldim, Allah sana da kolaylık versin şimdiden :)

Peki elimdeki sistemi toptan satmaya çalışsam tahmini ne kadar eder? Bir de ekran kartı ve Psu'yu da satıyım mı? Psu 0 aldım garantisi devam ediyor.

Bu sistemi eksik bir şekilde satmaya kalkışırsan alıcı bulman zor olur. Eski PSU duruyorsa onu takarak satabilirsin. Ekran kartını da sat tabii ki de 260 eski bir ekran kartı. Satış fiyatı konusunda bir şey diyemeyeceğim..

Evet eski psu duruyor fakat bana bir fiyat lazım, çünkü onun üstüne ekleyip de alacağım. Eğer ortalama 500'e elden çıkarabilirsem 1000 daha ekleyip ortalama 1500 tl lik bi kasa toplıcam sadece kasa biraz daha arttırabilirim fakat fazla çıkamam, bütçem kısıtlı. İlginiz için teşekkürler bu arada :)

Forumda ikinci el bölümü var, oradan sistemini belirterek bir fiyat önerisi alabilirsin. Dediğim gibi fiyat konusunda pek bir bilgim yok. Rica ederim :)

Peki diyelim sistemi sattım bana ne önerebilirsin belirttiğim bütçeye? :) illa ultra ayarda oynamak istemiyorum. Orta segment yeter, high falan kasmasın yeter :)

- - - Güncellendi - - -

Şöyle bi karar verdim şimdilik bu anakartı alsam;

http://www.vatanbilgisayar.com/Anak...3--vga-anakart/productdetails.aspx?I_ID=55964

Elimdeki ramlarla ve ekran kartıyla bir süre devam etsem işlemci olarak temizinden intel quad core serisinden Q8300 veya Q8400 alsam, belki o.c de yapabilirim. Kötü bir karar mı olur yoksa baştan direk amd ye mi yönelmeliyim? Bütçem şu an için biraz kısıtlı. Eğer amd ye yönelirsem sistemim ne olmalı ?

VATAN COMPUTER - ASUS - M5A97 R2.0 AMD 970/SB950 AM3+ DDR3 2133MHz (O.C.) USB 3.0 SATA 3.0 Anakart - Anakart

VATAN COMPUTER - TOSHIBA - 3.5" 500GB SATA 3.0 32MB

VATAN COMPUTER - COOLER MASTER - ELITE K280 500W MidT ATX S

VATAN COMPUTER - ASUS - GTX660 DirectCU II O.C. GDDR5 2GB 192Bit Nvidia GeForce DX11.1 Ekran Kart

VATAN COMPUTER - AMD - FX X6 6300 Soket AM3+ 3,5GHz 14MB Cache 32nm

VATAN COMPUTER - KINGSTON - 4GB Hyperx Genesis DDR3 1600MHz CL9 PC Ram - Ram

Bugün bu sistemi önerdiğim 3.kişisin. :D

Neyse bu sistem 1600 TL tutuyor parçaları yavaş yavaş alarak dize bilirsin sonra da yavaş yavaş yükseltirsin 2-3 seneye senin de sapasağlam bir bilgisayarın olur. :)

Ha bu arada arkadaşın tavsiyesi güzelmiş, ben de biriktiriyorum şu an. İnşallah bize de nasip olursa toplayacağız ama bakalım artık. :)

Sağ olasın ilginin için teşekkürler. Peki kendi sistemimi satmaya çalışsam tahminen ne kadar eder? Kasamdaki psu 600 wat 80 + plus önerdiğiniz kasada 500 wat var, yeterli olur mu ki? Teşekkürler :)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı