İntel Pentium G3258 mi AMD FX X6 6300 mı?

Straxien

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar PC'yi parça parça topluyorum. Sıra işlemci ve anakarta geldi. FX6300 alırım diyordum. Ancak AM3+'ın ve FX serisinin güncelliğini kaybetmesi gibi şeyler kafamı karıştırıyordu. İntel'de ise FX6300 civarına İ3'ler var ancak pek bir emin değildim. Ancak G3258'i ve O.C ile performansını görünce çok şaşırdım. Gerçekten üst düzey ekran kartlarını bile yeterli oluyor. Ama 2 çekirdekli olması kafamı karıştırıyor. Yani bir yıl sonra falan 2 çekirdek yetmezse oyunlara diye. FX6300 6 çekirdek var ama İntel'in her bir çekirdeği daha iyi kullandığını biliyorum. Neyse fazla uzattım sizce G3258'mi yoksa 6300'mı hangisinde oyun ve günlük işlerimi daha iyi yapabilirim. Ve ya 200 civarına falan daha iyi bir işlemci var mı? Bir de önerdiğiniz işlemci için güzel 200 civarına bir anakart önerebilir misiniz ? Şimdiden teşekkürler. @Recep Baltaş @Ali Güngör @Silinen üye

Not: Bu sistem için AMD R9 285 düşünüyorum. Onun için de tavsiyelerinizi alabilirim.

Ben de öyle düşünüyorum ancak sadece 2 çekirdek olması kafamı çok karıştırıyor. Yani yakında 2 çekirdek yetmezse ne yapacağım diye düşünmek istemiyorum.

AMD'nin yeni FX'lerini inceleyeceğiz ancak testler henüz başlamadı, öncesinde başka incelemeler de var bu yüzden tarih veremiyorum. Çin başta olmak üzere şu an bu Pentium G3258'e karşılık 4 çekirdekli AMD AthlonX4 860K işlemci OC ile daha çok tercih ediliyor. Fakat stok az, AMD CEO değişikliği sürecini tamamlasın, yeni örnekler ulaşsın, pazara giriş yapsın, işte o zaman, muhtemelen 2015 başlarında çok bomba sistemler hazırlayabiliriz. Bu uzun sürecek ve şu an G3258 stoklarda, tercih sizin.

Eğer dediğiniz gibi olacaksa ben beklemeye razıyım. Açıkçası G3258 performanslı bir ürün ama 2 çekirdeğin yeteceğini düşünmüyorum. O yüzden sanırım sizin testlerinizi ve yeni işlemcileri bekleyeceğim.Eğer 2015 Ocak gibi olacaksa beklemeye değer. Çok teşekkür ediyorum herkese. Peki bir soru daha soracağım dediğim gibi R9 285 almayı düşünüyorum fiyatı 700 civarı. AMD sanırım 2015 başlarında R9 3xx ekran kartlarını çıkartacakmış. Büyük yenilikler olacağı söyleniyor sizce 700 civarına R9 3xx bir kart gelir mi ? Ve bu kartı beklemeye değer mi ? Yoksa beklemeye gerek yok, 285 al mı dersiniz ?

Nvidia GeForce GTX 750 nasıl Maxwell mimarili ilk örnek olduysa, AMD Radeon R9 285 de ilk Tonga mimarili örnek oldu. Bu bağlamda R9 285 uzun ömürlü çok taze bir modeldir ve alınmasını tıpkı GTX 750 gibi tavsiye ediyoruz. AMD Athlon X4 860K piyasada bulamadığım için G3258'i bugün bilgisayar alsam kendi sistemimde kullanırım içim o kadar rahat, Recep'le sistem rehberini hazırlarken de zaten buna dikkat ettik. Sizin içinize sinmediyse ve mevcut sisteminizle rahatsanız o zaman daha çok beğeneceğiniz modeller için takipte kalın :)

Son düzenleme:
Valla Ali abi böyle sen böyle deyince içim rahatladı o zaman senin tavsiyene uyacağım ve İntel G3258 alacağım. Zaten ucuz bir işlemci. Size çok teşekkür ediyorum. Technopat harika bir site. Ve bu sitenin böyle kalması dileğiyle. Tekrardan çok teşekkür ederim.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı