Intel Sorularınızı Cevaplıyor!

4 Kasım 2021’de Intel, DDR5 ve PCI Express 5.0 destekli yeni 12. Nesil işlemcilerini piyasaya sürdü. Biz de bu işlemciyi kapsamlıca inceledik ve performansını değerlendirdik. Melez bir mimari kullanan bu işlemci ve yeni platform hakkında sorularınız varsa bunları sormanın şimdi tam zamanı! Intel, 12. Nesil yeni Rocket Lake ile ilgili sorularınız cevaplayacak.

12. Nesil ve genel olarak Intel ile ilgili sorularınızı bu başlıkta sorabilirsiniz. Sorduğunuz soruları Intel mühendislerine ileteceğiz ve şirket de bunları cevaplayacak.

Şubat ayında Intel ile yapacağımız video konferansta sorular cevaplanacak ve cevapları da yine buradan sizlerle paylaşacağız.

Güncelleme: Intel soruları cevapladı, videomuz yayında:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Sorulan soruların çoğunun cevabı var aslında. :D

Burada "Intel ileride ARM benzeri RISC-V mimarisine geçecek mi?" sorusunun sorulmasını isterdim doğrusu. Zira yeni FPGA ürünlerinde RISC-V kullanmaya başladılar. Intel çekirdek seviyesinde RISC-V kullanıyor, ancak işlemci seviyesinde kullanacaklar mı, bunu bilmek güzel olurdu.

Türkçe:
  • "AMD müşteri sayısında dikiz aynasında kaldı ve bir daha ön camda olmayacaklar" ifadesi neden? Bu bir telefon firmasının, başka bir firmanın önceki yıl çıkan amiralgemisini henüz yenisini çıkartmamış iken bu yıl çıkarttığı telefon ve güncel müşteri oranları ile kıyaslamaktan farkı ne?

• Çarpan kilidi kapalı işlemcilerin var olmasının sebebi binning yaparken "K" ibaresi olmayan işlemciler için maliyetleri düşürmek midir?

• İşlemci kutusundan çıkan soğutucular ne zaman estetik olarak gelişecek?

• Arc ekran kartları ile gelecek teknolojiler ne kadar sürede oyunlar tarafından desteklenecek?

• Ekran kartı piyasasına girmeniz, dahili grafik çözümlerinin de güçlenmesini ve yeni teknolojilerden faydalanmasını sağlayacak mı?

• Neden yeni ekran kartlarının isimleri Dungeons & Dragons oynayan biri tarafından konmuş gibi?(Örneğin: "Alchemist, Battlemage, Celestial, Druid")

_____________________________________________________________________________________________________________

İngilizce:

• Why "AMD is in the rearview mirror in clients and never again will they be in the windshield" stands for? Isn't this like one phone company comparing previous years flagship from other company and its current consumer market rates with their own new ones that came currently and not responded by other company yet?

• Is the reason for non-overclockable versions of your CPUs exists for making non-"K" CPUs cheaper?

• When coolers that comes with CPUs will be improved aesthetically?

• How long will it take to support the new technologies that comes with the new Arc graphics cards by games?

• Does you are getting into graphics cards market means onboard graphics solutions also getting more powerful and having new technologies?

• Why names of your new graphics cards are like given by someone who plays Dungeons & Dragons? ("Alchemist, Battlemage, Celestial and Druid" for instance.)

Sadece K olan işlemcilerde overclock yapmak birazcık saçma. Keşke bütün işlemcilerde çarpan kilidi olmasa da ucuz işlemcilerde vs. overclock yapabilsek.

E7500 neden bu kadar hatalı bir işlemci olarak üretildi? Hataları çok fazla var en ufak pixel oyunu oynatmakta bile zorlanıyor, örneğin bombom açtığımda işlemci kullanımının %100'e fırlaması gibi, veya Minecraft açtığımda 30 FPS zar zor almam gibi, ekran kartım iyi olduğu halde, ayrıca işlemci sanallaştırmasını E6400'e eklemişler, neden E7500'de o özellik bulunmuyor?

Ben de tam konuyu sanallaştırmaya getirecektim zaten yazmışsın. Benim E7400'de sanallaştırma var mı yok mu geçen sene bilmiyordum. Fakat VirtualBox programına işim düşünce ve Android falan kurmaya çalışınca araştırdım. Windows'ta sanallaştırma etkin yazıyor ama her E7400'de sanallaştırma yokmuş zaten vt-X mevzusundan uyanıyorsun. Benim bu sistem eve 2011 yılınca gelmişti o yüzden makyajlı E7400 denk geldi bana herhalde. İşlemcinin stabilitesinin iyi olduğunu düşünüyorum bu devirde tamamen yetersiz olmasına rağmen.

Stok soğutucuyu değiştirin artık bu kadar çirkin bir soğutucu olamaz yıllardır aynı.

Arch Alchemist Ekran kartları için Intel uzun vadede ne düşünüyor? Nvidia ve AMD ile rakibe tutuşacak mı ve ekran kartı piyasasında artık yeni bir oyuncu var diyebilir miyiz?

Geri
Yukarı