Intel ve AMD'ye yeni rakip: VIA

VIA, birkaç yıl içinde X86 işlemci pazarına giriyor. Bu firmaların dışında X86 patentine sahip olan diğer firma olan VIA, Ryzen ve Core serisine rakip olarak KX5000, KX6000 ve KX7000 modellerini piyasaya sürecek. İlk piyasaya çıkacak olan model KX5000 olacakken diğer modeller de daha sonra piyasaya çıkacak. 2013 yılından bu yana devlet destekli Çinli yarı iletken tasarımcısı Zhaoxin ile işbirliği yapan VIA, 2015 yılında ZX-C adındaki ilk işlemci mimarisini ortaya çıkarmıştı. Çalışmalarını sürdüren firmalar geçen yıl sonlarında ise ZX-D mimarisine ait ilk işlemci serisi olan KX-5000’i geliştirmişti. Ancak 4 veya 8 çekirdekli olan KX-5000 serisi, verimlilik olarak rakiplerinden geride. Zira 28nm üretim süreci ile üretiliyor. 2GHz hızında olan işlemciler TSMC tarafından üretililiyor. Önümüzdeki dönemde 16nm litografiyle üretilecek olan KX-6000, 3GHz hızında çalışacak. Ayrıca KX-6000'den sonra çıkacak olan KX-7000 ise DDR5 ve PCIe 4 desteğine sahip olacak. Genellikle Çin pazarında rekabet edecek olan işlemcileri Lenovo'nun kullanmaya başladığını da belirtelim.
RedGamingTech YouTube Kanalı

Son düzenleyen: Moderatör:
Son kullanıcı adına bence güzel olacaktır AMD ve İntel rekabeti ile İntel 8.nesil işlemcilerinde gerçek 4 çekirdek kullanmaya başladı şimdi 3.bir rakip firma dahil olursa rekabet iyice artacaktır.
Fakat çok bomba bir şey yapmadığı sürece dünya pazarında iyi bir yer edinmesi biraz uzun sürecek gibi şimdilik.

Son kullanıcı adına bence güzel olacaktır AMD ve İntel rekabeti ile İntel 8.nesil işlemcilerinde gerçek 4 çekirdek kullanmaya başladı şimdi 3.bir rakip firma dahil olursa rekabet iyice artacaktır.
Fakat çok bomba bir şey yapmadığı sürece dünya pazarında iyi bir yer edinmesi biraz uzun sürecek gibi şimdilik.
2019 yılı civarlarında Ryzen 2 seviyesine ulaşacakmış uzmanlara göre. Uygun fiyatla gelip ileriye dönük olursa piyasada yer edinir. Ayrıca Çin'de de iyi bir pay elde edebilecek gibi gözüküyor. Zira Zhaoxin devlet destekli.

2019 yılı civarlarında Ryzen 2 seviyesine ulaşacakmış uzmanlara göre. Uygun fiyatla gelip ileriye dönük olursa piyasada yer edinir. Ayrıca Çin'de de iyi bir pay elde edebilecek gibi gözüküyor. Zira Zhaoxin devlet destekli.
O kadar kısa sürede bu kadar iyi bir performans yakalayabileceklerini düşünmüyorum, diyelim ki ulaştılar o seviyeye Çin pazarından çıkıp dünya pazarına yayılmaları biraz uzun sürebilir.

O kadar kısa sürede bu kadar iyi bir performans yakalayabileceklerini düşünmüyorum, diyelim ki ulaştılar o seviyeye Çin pazarından çıkıp dünya pazarına yayılmaları biraz uzun sürebilir.
Bence yakalayabilirler, çünkü geliştirmeye daha yeni başlanmadı. Ayrıca firma devletten destek alıyor.

Merhaba. Garip bir şekilde ben yazmamama rağmen baltalayıcı yazıyor kaynakça kısmında. Bunun nedeni nedir? Bilen var mı? Teşekkür ederim.

Gerçekten çok iyi bir atılım, başarılı olup piyasası sallayacaklarına inanıyorum.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı