Intermittent fasting (Aralıklı Oruç) ile BCAA Kullanımı

BNQQ99

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Merhaba 19 yaşındayım, Intermittent fasting diyeti uyguluyorum ve bu süreçte kas yıkımını önlemek amacıyla BCAA kullanmaya başladım. 2 Aydır Strong-Lifts 5x5 programını uyguluyorum fakat diyet sırasında antrenmana aç girmem gerektiği için eğer BCAA kullanırsam kan şekerimi arttırır mı? Bununla ilgili herhangi bir makale bulamadım. Sonuçta BCAA proteinden oluştuğu için sizce antrenmandan önce mi sonra mı almam gerekiyor? Gün boyu aç kaldığım için kan şekerim düşükken antrenman yapmak istiyorum. Şu ana kadar önce aldım ve bu doğru mu bilmiyorum.
1569085219198.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir karbonhidrat kadar yükseltmez, ama çok az da olsa yükseltir. Onun da if'i etkileyeceğini düşünmüyorum. BCAA Yükseltse bile sıkıntı etmemelisin kas kaybı olmaması daha önemli.

Peki spordan 30dk önce alıyorum ve antrenman sonrasında kardiyo yapıp spor bitince 1 servis whey protein kullanıyorum, eve gidince 45 dk içinde karbonhidrat içeren ilk öğünü alıyorum. 95 Kiloyum ve yağ yakmaya çalışıyorum sanırım yaptığımın doğru olduğunu düşünüyorum. 😇

Peki spordan 30dk önce alıyorum ve antrenman sonrasında kardiyo yapıp spor bitince 1 servis whey protein kullanıyorum, eve gidince 45 dk içinde karbonhidrat içeren ilk öğünü alıyorum. 95 Kiloyum ve yağ yakmaya çalışıyorum sanırım yaptığımın doğru olduğunu düşünüyorum. 😇
Kaç aydır fitness yapıyorsun? boyun kaç? yağ oranın kaç? kas kütlen ne kadar?

2. Ay bitti ve 1 yıl önce 3 yıldır yoğun dağ bisikleti sürüyordum ve 83 kiloydum. 1 Yıl ara verip tekrar başladım, sanırım aç karnına 92 kiloyum 1.84 boyum var
Kas kütlen zayıfsa, 2 aya hiçbir şey olmaz boşuna whey protein içme. Parana yazık, vücuduna da fazla boşuna yük bindirme derim. Vücudunun o kadar proteine ihtiyacı olmaz sadece idrar olarak atarsın. Protein vücutta depolanmıyor. BCAA kas yıkımını engellemek için alınabilir, benim tek faydasını gördüğüm supplementtir. Ama onuda 3 aydan sonra alırsan bir anlam ifade eder, çünkü yıkılacak kas kütlen oluşmamıştır yani dağ bisikleti sürmekle vücut geliştirme farklı şeyler. Kondisyonun olabilir ama aynı şey değil. Sadece dostane bir uyarı yapmak istedim. Bu destek ürünleri sandığınız kadar mucize yaratmıyor, sadece %10-20 etki yapar. Doğal olarak beslenmeye çalış, boş şanslar. İçeceksen benim en çok fayda gördüğüm şekil şöyle; başlamadan 40 dk önce içerdim sonra ısınıp çalışmaya geçerdim. 1 saat sonra mest olunca direk içip eve giderdim. Parçalanmaya katkı sağlıyor.

Kas kütlen zayıfsa, 2 aya hiçbir şey olmaz boşuna whey protein içme. Parana yazık, vücuduna da fazla boşuna yük bindirme derim. Vücudunun o kadar proteine ihtiyacı olmaz sadece idrar olarak atarsın. Protein vücutta depolanmıyor. BCAA kas yıkımını engellemek için alınabilir, benim tek faydasını gördüğüm supplementtir. Ama onuda 3 aydan sonra alırsan bir anlam ifade eder, çünkü yıkılacak kas kütlen oluşmamıştır yani dağ bisikleti sürmekle vücut geliştirme farklı şeyler. Kondisyonun olabilir ama aynı şey değil. Sadece dostane bir uyarı yapmak istedim. Bu destek ürünleri sandığınız kadar mucize yaratmıyor, sadece %10-20 etki yapar. Doğal olarak beslenmeye çalış, boş şanslar. İçeceksen benim en çok fayda gördüğüm şekil şöyle; başlamadan 40 dk önce içerdim sonra ısınıp çalışmaya geçerdim. 1 saat sonra mest olunca direk içip eve giderdim. Parçalanmaya katkı sağlıyor.
Whey'i günlük protein ihtiyacımı karşılayamayacağım zaman kullanıyorum, her gün tavuğa veya kırmızı et'e para yetmiyor bende 90 gram proteinin altına düşmemek için herhangi bir öğünde kullanıyorum. Antrenmandan önce BCAA kullanınca asla yorulmuyorum ve 5 set yerine 8 set'e kadar çıkabilecek enerjim oluyor, sende de oluyor mu? Bir de başladığımda 17,5 kg bench press yaparken şimdi 37,5 kg yapıyorum, sence protein alımım yeterli mi? 85-110gram arası protein alıyorum, antrenman öncesi de BCAA ile destekliyorum fakat sonrasında BCAA kullanmıyorum.

Whey'i günlük protein ihtiyacımı karşılayamayacağım zaman kullanıyorum, her gün tavuğa veya kırmızı et'e para yetmiyor bende 90 gram proteinin altına düşmemek için herhangi bir öğünde kullanıyorum. Antrenmandan önce BCAA kullanınca asla yorulmuyorum ve 5 set yerine 8 set'e kadar çıkabilecek enerjim oluyor, sende de oluyor mu? Bir de başladığımda 17,5 kg bench press yaparken şimdi 37,5 kg yapıyorum, sence protein alımım yeterli mi? 85-110gram arası protein alıyorum, antrenman öncesi de BCAA ile destekliyorum fakat sonrasında BCAA kullanmıyorum.
Daha yenisin, o kadar protein desteğine ihtiyacın yok. Protein sadece kırmızı ette yok, lor peyniri vb. türevlerini araştır. Herkes günde 1 kilo et yemiyor sonuçta hele hele Türkiye'de... maddi güç yetse bile her gün yenmez zaten midede kalkar bir yerden sonra. Günde 65-70 gram protein senin kilon için uygun. BCAA'yı antremandan sonra içmene şuan fazla gerek yok, önce içip girmekle doğru yapıyorsun. Off günlerde de şuan içmene gerek yok. 37.5 kg yapmanın sebebi BCAA değil, kas kütlenin zamanla gelişmesidir. BCAA mücizeler yaratmaz, çok fazla etki hissediyorsan sadece psikolojik olarak inanıyorsundur. Fazla katkı maddesine yüklenme, Arnold Schwarzenegger bile 20 doktorla destek ürünleri kullanıyordu bunu unutma. Masum bir şey değil, ayarında kullanırsan tabi sorun etmez. Yaşında daha 19. Bol şans.

Bir şekersiz kahve miktarı kadar(birkaç kalori) kalori alımı İf i etkilemez, onun dışındaki tüm kalori alımları etkiler. Ayrıca profesyonel olarak vücut geliştirmiyorsanız if ile kaslarınız erimez. Hele ki antrenmanlara devam ediyorsanız, hiç sıkıntınız olmaz.
Kişiden kişiye değişebileceği için ben kendi yaşantımdan yaptığım çıkarımları ve araştırmalarımdan öğrendiklerimi söyledim, herhangi bir soru ve sorunda lütfen doktorunuza başvurun :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı