İnternet altyapısı yeniletme

Kerem Sekman

Hectopat
Görselde de görüldüğü üzere böyle bir internete sahibim.(Türk Telekom)İstanbul Silivri'de oturuyoruz. Pandemiden dolayı evden ders yapıyoruz ama bu internetle hiç de kolay olmuyor. Şöyle söyleyeyim kardeşimle aynı anda kendi derslerimize girdiğimizde görüntüler gidiyor, sesler donuyor ve atıyor. Steam'dan oyun indirirken veya herhangi bir program indirirken internet internetlikten çıkıyor. Apex indireyim dedim sadece 5GB indirmesi 1.5 saat sürdü direkt durdurdum. Oyun kısmına gelirsem sinirlenmemek elde değil. Valorant, CS:GO gibi oyunları düşük pingde oynamak istediğimde evdeki bütün cihazların internet bağlantısını koparmam gerekiyor.(annemin, babamın, benim ve kardeşimin telefonları).
Mesela evdeki biri Instagram veya başka bir yere hikaye ya da gönderi attıgında ne oyun oynayabiliyorum ne de ders işleyebiliyorum. Günde 3-4 kez internetim kesiliyor 5 dakika sonra geri geliyor. Öyle ki internet her kesildiğinde ya rekabetçi maçta oyun oynuyorum ya da dersin yoklama kısmında oluyorum. 2 gün önce Valorant oynarken internetim 10 saniye de 1 gidip geliyordu. Pingim 100'ün altına inmiyordu. Her internet kesildiğinde ping kısmımda bir şey yazmıyor, Discord'daki sesler kesiliyordu. Maç bitti Türk Telekom'u arayayım dedim hatlar düzgün çekmiyordu. Bir sıfıra iniyor bir yükseliyordu. Neyse diğer gün aradım internet altyapınızda sıkıntı yok dediler evinizdeki ankastre kutusu mu ne öyle bir şey dedi on da problem olabilir dedi. Kapadım tekrar aradım başka biri geldi durumu anlattım hayır, ankastre kutunuzda sıkıntı olsa burada görünür dedi. Her gün internetim kesiliyor. Buradaki insanların yarısı yazın tatile geliyor diğer yarısı hep burada. Bu arada merkezde oturuyoruz ona rağmen böyle internete sahibiz. Bakırköy'de yine Türk Telekom kullanıyoruz ama orası çok daha iyi. Uploadımız 7-8 oluyor ama burada 0.40'i gördüğünde evde bayram havası oluyor herkes hikayedir, gönderidir atıyor bir yerlere. Bu altyapıyı nasıl yenileriz? En fazla 16Mbps destekliyormuş.(8Mbps kullanıyoruz)

bune ya.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Bizde 12 Mbps kullanıyoruz en fazla 10 Mbps upload desen 0.40 50. falan en fazla 12 destekliyor 2 katlı evde 4 kişilik aileyiz 1+2 evde tek yaşayan birisinin interneti olması gerek interneti kullanıyorum Valorant oynayayım diyorum arkada Opera falan açık olsun 100 ping aşağısı hayal gece oynayabiliyorum Valorant FPS 200 Valorant ping 500 olunca ben ne yapayım 200 FPS'i.

Eğer evinizin dışında bir sorun olsaydı muhakkak TT bunu fark ederdi. Ayrıca tamiratı ve bakımı onların sorumluluğunda.

Büyük ihtimalle bina önündeki bağlantı kutusu ile sizin modem arasında sıkıntı var. Önce modem arayüzündeki hat durumunu görelim. Özellikle SNR ve hat zayıflaması ne durumda bunu öğrenmeliyiz. Modem arayüzünde bunun ekran görüntüsünü alıp paylaşabilir misiniz?

İSS'lerin altyapı sorgulama kısımlarında altyapınızı sorguladığınızda kaç mbps hız desteklediğini gösteriyor acaba? Ve en fazla 16mbps destekliyorsa neden 8 kullanıyorsunuz? Günümüzde en az 100-200 mbps internet her kullanıcının hakkı ve biz daha nelerle uğraşıyoruz. :/

Bizde de benzer bir durum vardı, binada ADSL vardı ve 8mbpsden fazla paket alamıyorduk (max 16 mbps verebiliyoruz olayı yalan verseler bile bir şey değişmiyor) zaten muhtemelen benzer bir durum sonrasında kablonet altyapısı bağlatmıştık binaya sanırım tek çözüm yolunuz ya vdsl bağlatmak ya da kablonet altyapısı getirmek

Yeni konular

Geri
Yukarı