İnternet bağlatmak

zBurakhan

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Evime internet bağlatmak istiyorum internet, modem, vs. hakkında bilgim olmadığı için birkaç araştırma yaptım anladığım ve anlamadığım kafama yatmayan birkaç şey var.

Atlamadan geçmek istemiyorum internet altyapım VDSL ve 80mgb destekliyor, modem için 1200'e kadar çıkabilirim ama 800-900 daha ideal olabilir benim için.

Eve giren interneti direkt olarak modeme bağlanması lazım galiba, routerler bu işi görmüyor router yalnızca modemden aldığı iletiyi diğer cihaza aktarıyor galiba yanlışım varsa düzeltirseniz sevinirim.
Ayrıca önerileriniz ile alacağım modem Wi-Fi 5 desteklese bile Wi-Fi 6 destekli routeri ona bağlayarak Wi-Fi 6 gücünü elde edebiliyor muyuz?

Eve TurkNet bağlatmayı düşünüyorum elimde bir modem yok haliyle modem arayışına çıktım tüm cihazlarım Wi-Fi 6 desteklemesine rağmen galiba Wi-Fi 6 modem diye bir şey yok TurkNet'in bize sunmuş olduğu ZyXEL VMG3625-T50b 1 peşin: 820 TL adlı modemi satın mı almalıyım yoksa başka seçeneklerim var mı bu konu hakkında telefondan tabletten rekabetçi oyun oynayan birisiyim haliyle kablosuz internette düşük gecikmelere ihtiyacım var.

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanlış bilgi
Evime internet bağlatmak istiyorum internet, modem, vs. hakkında bilgim olmadığı için birkaç araştırma yaptım anladığım ve anlamadığım kafama yatmayan birkaç şey var.

Atlamadan geçmek istemiyorum internet altyapım VDSL ve 80mgb destekliyor, modem için 1200'e kadar çıkabilirim ama 800-900 daha ideal olabilir benim için.

Eve giren interneti direkt olarak modeme bağlanması lazım galiba, routerler bu işi görmüyor router yalnızca modemden aldığı iletiyi diğer cihaza aktarıyor galiba yanlışım varsa düzeltirseniz sevinirim.
Ayrıca önerileriniz ile alacağım modem Wi-Fi 5 desteklese bile Wi-Fi 6 destekli routeri ona bağlayarak Wi-Fi 6 gücünü elde edebiliyor muyuz?

Eve TurkNet bağlatmayı düşünüyorum elimde bir modem yok haliyle modem arayışına çıktım tüm cihazlarım Wi-Fi 6 desteklemesine rağmen galiba Wi-Fi 6 modem diye bir şey yok TurkNet'in bize sunmuş olduğu ZyXEL VMG3625-T50b 1 peşin: 820 TL adlı modemi satın mı almalıyım yoksa başka seçeneklerim var mı bu konu hakkında telefondan tabletten rekabetçi oyun oynayan birisiyim haliyle kablosuz internette düşük gecikmelere ihtiyacım var.

Hocam TurkNet ping konusunda daha iyidir eğer ping önemli değilse en ucuzunu bağlatın. Modem kısmını anlamadım router zaten modem demek.

Son düzenleyen: Moderatör:

Evet, Modem'e router takarak Wi-Fi 6 ile hizmet alabilirsiniz.

Eve TurkNet bağlatmayı düşünüyorum elimde bir modem yok haliyle modem arayışına çıktım tüm cihazlarım Wi-Fi 6 desteklemesine rağmen galiba Wi-Fi 6 modem diye bir şey yok

Var, ama fiyatları 4 bin TL ve üzeri.
Modem, Router ve Wi-Fi 6 teknolojisini bir arada olunca, fiyatı da tuzlu oluyor.

TurkNet'in bize sunmuş olduğu ZyXEL VMG3625-T50b 1 peşin: 820 TL adlı modemi satın mı almalıyım yoksa başka seçeneklerim var mı

TurkNet bu gibi konulardan anlamayan kullanıcılara hem fiber hem de ADSL ve VDSL destekleyen bir modem satışı yapıyor. Standart bir kullanınıcı için çok ideal bir ürün.(Kablosuz tarafta memnun olmayanlar mevcut forumda.)
Ürünü satın alma zorunluluğunuz yok. Seçenek olarak soruluyor sadece.

bu konu hakkında telefondan tabletten rekabetçi oyun oynayan birisiyim haliyle kablosuz internette düşük gecikmelere ihtiyacım var.

İki seçeneğiniz var, o halde.
Wi-Fi 5 destekli bir modem ya da alelâde VDSL bir modem alıp Wi-Fi 6 destekli bir router bağlamak.
Modem:
https://www.akakce.com/modem/en-ucu...11-01tr-1200-mbps-vdsl2-fiyati,534755942.html
Router:

Son düzenleme:
Aralarındaki fark ne o halde?

Birisi analog sinyali dijitale çevirir.(modem)
Diğeri gelen dijital sinyali yönlendiri.(router)
Görevleri farklı VDSL hatta modem olmadan hizmet alamazsınız.
Not: FTTH alt yapısında GPON olduğu için GPON(ONT) ışık sinyalini dijital sinyale çevirir. Bu sayde artık modem yerine Router kullanırız.

Son düzenleme:
Birisi analog sinyali dijitale çeviri.(modem)
Diğeri gelen dijital sinyali yönlendiri.(router)
Görevleri farklı VDSL hatta modem olmadan hizmet alamazalamazsınız.
Bana önermiş olduğunuz modemin zyxel den artısı nedir acaba, bu arada çok yardımcı oldunuz, teşekkürler.

Avantajı:
QoS özelliği ve anteni olduğu için daha iyi Wi-Fi menzilli.
Dezavantajı:
100Mbps alabilirsiniz portlardan.
Daha da özelliği mevcut da, yazması zor geldi telefondan.
100mbps geleceğe pek de dönük gibi durmuyor haliyle başka modele yönelebilirim.

Birde bunlar var.

Geri
Yukarı