VDSL internet kullanıcısı için gigabit Ethernet portlu modem şart mıdır?

impulsebly

Decapat
Arkadaşlar ben şu an saha dolabı ile aramda bulunan mesafe yüzünden ADSL2+ paket bir internet kullanmaktayım. Yakın zamanda oturduğum yere yakın bir saha dolabı konumlandırılmış. Kullandığım ISS'den memnun değilim bu yüzden farklı bir ISS'ye geçiş yapacağım fakat kullandığım modem VDSL desteklemiyor. Bütçem çok fazla değil 300-350 TL arasında. Şu an iki modem arasında kararsız kaldım. Size sormak istediğim soru almam gereken modemde GB Ethernet port girişi olması fazla fark yaratır mı? Bu arada geçiş yaparsam alacağım indirme hızının yaklaşık olarak 45-59 MB arası değişebileceği söylendi.

Aralarında karasız kaldığım iki modem "keenetic omni DSL N300" ve "tenda V1200 AC1200".Açıkçası modeme kablo ile bağlanacağım için Wi-Fi umrumda bile değil; fakat GB Ethernet portu fazlasıyla aklımı karıştırıyor.

Kullanacağınız modem türü alt yapıya göre değişir.Eğer saha dolabına kadar fiber ordanda sizin eve bakır kablo çekilecek ise VDSL2 özelliği olan modem almanız yeterlidir.Fakat Apartmana kadar fiber(FTTB) alt yapısı çekilecekse ki bu alt yapılarda teoride 1000Mbps download hızları alınabiliyor,ozamanda modem değil router almanız gerekecek.Bu routerlerde WAN portu olması yeterlidir.Apartmana gelen dağıtım kutusundan sizin eve ethernet portu çekilir ordan da modemin arkasındaki wan portuna takılarak internet erişimi sağlanır.Ama dediğim gibi eğer sokaktan apartmana bakır kablo çekilecekse VDSL2 modemler yeterli olacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı