İnternet değişimi - cayma bedeli ödemeden taahhüt iptali mümkün mü?

Umut Akay

Hectopat
Arkadaşlar, Türk Telekom 24/6 (115 tl) paketimden Milenicom'a geçmek istiyorum duyduğum kadarıyla Türk Telekom'dan geçişler hızlı oluyormuş.

1611312187189.png

Altyapı sorgulama sonuçlarım böyle farklı bir forumda bağlatırken 50 download seçeneğide sunduklarını söyledi onu seçmeyi düşünüyorum.
Ama şu an 2 yıllık taahhütlü Türk Telekom internetim var ve buna cayma bedeli ödemek istemiyorum.
Biraz araştırma yaptım ve şöyle bir kanunla karşılaştım:
tüketicinin korunması hakkında kanun 52. madde 4. fıkra: tüketici, belirsiz süreli veya süresi bir yıldan daha uzun olan belirli süreli abonelik sözleşmesini herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin istediği zaman feshetme hakkına sahiptir.

Bu kanuna göre taahhüttümü iptal ederken hiçbir şekilde cezai ücret ödemeyeceğim.(yani benim anladığım bu)

Asıl soru şu:
Böyle bir şey mümkün mü ve mümkünse firmalar bizi yıllardır kandırıyor mu?

Cayma bedeli ödemezsiniz ama başlangıçtan itibaren kaç ay indirimli fiyattan kullandıysanız o ayların her birinin indirim bedeli toplu olarak son faturanıza eklenir. Örneğin 10 ay kullandın. Normalde 100 TL paket fiyatı sana 50 TL'den verdiyse 10x50=500 TL faturana ek ücret bindirirler. Sözleşme yaparken sen eğer erken çıkarsam bana uygulanan indirim ücretini geri ödeyeceğim diye imza atıyorsun. İmzalattıkları bir düzüne kağıtta bunlar yazıyor.

Böyle bir şey yasalar dahilinde mümkün fakat Türk Telekom hırsız bir şirket olduğu için kendince yöntem bulmuş ve 24 ay olan sözleşmelerde cayma bedeli değil bütün yapılan indirimler sana çıkış yaparsan faturana yansıyor. Bende iptal edebilirim diye müşteri hizmetlerini aradım ne alakaysa bu bizi kapsamıyor dediler. Sonra aynı cümleyi tekrar ettiler. BTK akademiye şikayet gönderdiğimde de şöyle bir geri dönüş yaptılar:

.....
Abonelik iptal faturası içerisinde yer alan kampanyadan sağlanan avantajlara ilişkin ücretler; kampanya ve taahhütlerin bitiş süresinden önce iptal edilmesi halinde geri alınan indirimlere yahut cihaz bedellerine ait ücretler olup abonelerden cezai ücret ve ya cayma bedeli alınması söz konusu değildir. Taahhüt süresi içerisinde kampanyadan ayrılmanız, giriş paketinizden daha düşük ücretli bir pakete geçmeniz ya da aboneliğinizin iptali durumunda kampanyada kullandığınız indirimler, rayiç cihaz ve diğer faydalar ile kalan ay paket ücret toplamı karşılaştırılacak, düşük olan tutar faturanıza yansıtılacaktır. Ek olarak (varsa); bağlantı/kurulum/ürünlerin ve kampanya katılım ücretinin kalan taksitlerinin toplamı ayrıca tahsil edilir. Bilgilerinize arz ederiz. Saygılarımızla.

Kısacası Türk Telekom 24 ay olan sözleşmelerinde bunu cayma bedeli olarak göstermiyor nedense. :D

Böyle bir şey yasalar dahilinde mümkün fakat Türk Telekom hırsız bir şirket olduğu için kendince yöntem bulmuş ve 24 ay olan sözleşmelerde cayma bedeli değil bütün yapılan indirimler sana çıkış yaparsan faturana yansıyor. Bende iptal edebilirim diye müşteri hizmetlerini aradım ne alakaysa bu bizi kapsamıyor dediler. Sonra aynı cümleyi tekrar ettiler. BTK akademiye şikayet gönderdiğimde de şöyle bir geri dönüş yaptılar:

...
Abonelik iptal faturası içerisinde yer alan kampanyadan sağlanan avantajlara ilişkin ücretler; kampanya ve taahhütlerin bitiş süresinden önce iptal edilmesi halinde geri alınan indirimlere yahut cihaz bedellerine ait ücretler olup abonelerden cezai ücret veya cayma bedeli alınması söz konusu değildir. Taahhüt süresi içerisinde kampanyadan ayrılmanız, giriş paketinizden daha düşük ücretli bir pakete geçmeniz ya da aboneliğinizin iptali durumunda kampanyada kullandığınız indirimler, rayiç cihaz ve diğer faydalar ile kalan ay paket ücret toplamı karşılaştırılacak, düşük olan tutar faturanıza yansıtılacaktır. Ek olarak (varsa); bağlantı/kurulum/ürünlerin ve kampanya katılım ücretinin kalan taksitlerinin toplamı ayrıca tahsil edilir. Bilgilerinize arz ederiz. Saygılarımızla.

Kısacası Türk Telekom 24 ay olan sözleşmelerinde bunu cayma bedeli olarak göstermiyor nedense. :D

Üzdü neyse ben 24/6 paketini kullanıyorum sınırsız ekim ayında geçiş yaptım buna 2 yıl taahhüt imzalamış babam indirimleri ödesem ne kadar öderim sizce?

Üzdü neyse ben 24/6 paketini kullanıyorum sınırsız ekim ayında geçiş yaptım buna 2 yıl taahhüt imzalamış babam indirimleri ödesem ne kadar öderim sizce?

Paket fiyatı ne kadar? İndirimsiz hali ne kadar bu önemli. 3 ay için 150-200 civarı olabilir ortalama diye düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı