İnternet Firmalarının IPv6 Sorunu

LordOfTurk

Decapat
Daha fazla  
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Merhabalar, bildiğiniz üzere Türkiye'de IPv4'ler bitiyor ve birçok kişi IPv6 kullanmak istiyor lakin birçok kişi kullandığı firma destekliyor mu bilmiyor bende bunun üzerine bu tartışmak için bu konuyu açtım. Bu konu altında IPv6 hususunda kullandığınız firma ile ilgili yaşadığınız sorunları başkaları ile paylaşmanızı istiyorum ve konuya IPv6 desteği olan ve olmayan firmaları listelemek istiyorum.

VodafoneNet müşteri hizmetlerini IPv6 hakkında bilgi almak için aradım ve IPv6 desteğiniz var mı diye sordum müşteri hizmetlerinin bana verdiği cevapsa ironik :D "böyle bir şey olsaydı ilk biz duyardık, bunun ne olduğunu açar mısınız?" ve bende bunun üzerine dilim döndüğünce açıklamaya çalıştım "Şuan neredeyse tüm firmalar IPv4 veriyor lakin ip ler yetersiz kalıyor ve IPv6 çıktı bu hizmeti destekliyor musunuz?" aramızdaki konuşmanın özeti bu şekildedir. Konuşmanın devamında müşteri hizmetleri benim statik ve dinamik ip'den bahsettiğimi zannetmeye başladı bende anlaşıldı ben açıklayamayacağım bunu diye düşündüm ve konuşmayı "hmm peki" diyerek bitirdim. :D

IPv6 Desteği Olmayan Firmalar:
  • VodafoneNet - IPv6'nın çıktığını bırakın nedir ondan bile haberleri yok :D
  • Türk Telekom - Konu hakkında bilgisizler.
  • ...
IPv6 Desteği Olan Firmalar:
  • TurkNet
Sizin IPv6 konusunda firmanız ile yaşadığınız sorunlar nedir?

@Recep Baltaş @Ali Güngör firmalara karşı bizim sesimiz olmanızı istiyoruz çünkü biraz araştırdığım kadarıyla çoğu firmanın IPv6'dan haberi bile yok. :D

Son düzenleme:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Merhabalar, bildiğiniz üzere Türkiye'de IPv4'ler bitiyor ve birçok kişi IPv6 kullanmak istiyor lakin birçok kişi kullandığı firma destekliyor mu bilmiyor bende bunun üzerine bu tartışmak için bu konuyu açtım. Bu konu altında IPv6 hususunda kullandığınız firma ile ilgili yaşadığınız sorunları başkaları ile paylaşmanızı istiyorum ve konuya IPv6 desteği olan ve olmayan firmaları listelemek istiyorum.

VodafoneNet müşteri hizmetlerini IPv6 hakkında bilgi almak için aradım ve IPv6 desteğiniz var mı diye sordum müşteri hizmetlerinin bana verdiği cevapsa ironik :D "böyle bir şey olsaydı ilk biz duyardık, bunun ne olduğunu açar mısınız?" ve bende bunun üzerine dilim döndüğünce açıklamaya çalıştım "Şuan neredeyse tüm firmalar IPv4 veriyor lakin ip ler yetersiz kalıyor ve IPv6 çıktı bu hizmeti destekliyor musunuz?" aramızdaki konuşmanın özeti bu şekildedir. Konuşmanın devamında müşteri hizmetleri benim statik ve dinamik ip'den bahsettiğimi zannetmeye başladı bende anlaşıldı ben açıklayamayacağım bunu diye düşündüm ve konuşmayı "hmm peki" diyerek bitirdim. :D

IPv6 Desteği Olmayan Firmalar:
  • VodafoneNet - IPv6'nın çıktığını bırakın nedir ondan bile haberleri yok :D
  • ...
  • ...
IPv6 Desteği Olan Firmalar:
  • TurkNet
Sizin IPv6 konusunda firmanız ile yaşadığınız sorunlar nedir?

@Recep Baltaş @Ali Güngör firmalara karşı bizim sesimiz olmanızı istiyoruz çünkü biraz araştırdığım kadarıyla çoğu firmanın IPv6'dan haberi bile yok. :D
IPv6 gelse bile oyuncuları etkilemeyecek. (ben de yeni öğrendim) Oyun sunucuları IPv4'te çalışıyor. IPv6 ne zaman şart olur, v4 desteği azalır o zaman getirirler.

IPv6 ve IPv4 arasındaki farkı çoğu kullanıcı bilmiyor. Kullanıcılar "internet olsun da ne olursa olsun" kafasında olduğu için bırakın IPv6'yı, IPv4 bile umurlarında değildir. CGNAT havuzu nedir onu bile bilmiyor çoğu kişi. Kaldı ki müşteri hizmetlerinin hemen hemen çoğu IPv6 olayından haberleri bile yok. Türk Telekom yerel operatör olarak bunu yaymak istese bile muhtemelen IPv6 hizmetini ek paket olarak 70-80 TL'ye falan verir. Türkiye IPv6 konusunda bence bilinçsiz bir ülke. Bunu çoğu kişi bilse ve firmalara baskı kursaydı bence firmalar kolları sıvardı.
Her şey bir yana IPv4'ün yaygınlaşması için biraz zaman var. Kullanılan çoğu sunucu IPv4 tabanlı çalışıyor. IPv6 ile sunuculara erişmeye çalışırsanız ping sorunları ve bağlantı sorunlarıyla karşılaşırsınız. Ama eminim ki IPv6'nın öneminin birçok sunucu sahibi farkına varır diye düşünüyorum. Umarım da öyle olur.

IPv4 ile IPv6 kıyaslarsak arasında ping farkı var mı?
Ipv6 ile:

Herkese yetecek kadar IP adresi olur, dolayısıyla CGN olayı biter.

Adli incelemede analiz kolaylaşır, CGNAT olmadığı için.

Bir IP'den 8 kişi çıkmayacağı için pingde azalma olabilir.

Bazı durumlarda siteler IP ban atıyor, aynı IP den çıkan diğer kullanıcılar da banlı oluyor. Bunu Mydigitallife forumda yaşadım.

IPv6 gelse bile oyuncuları etkilemeyecek. (ben de yeni öğrendim) Oyun sunucuları IPv4'te çalışıyor. IPv6 ne zaman şart olur, v4 desteği azalır o zaman getirirler.
Hmm bende bunu yeni öğrendim ama yine de yeni şeyleri takip etmekte yarar var diye düşünüyorum, ayrıca getirmesi zaman alsın sorun yok bizim elimizde olan bir şey değil sonuçta erken gelirse tabi iyi olur ama en azından IPv6 nedir onu bilseler keşke. :D

IPv4 ile IPv6 kıyaslarsak arasında ping farkı var mı?
Ping hususunda bir bilgim yok lakin biraz araştırdığım kadarıyla IPv6 hakkında yapılan testlerde bazı durumlarda IPv4'e göre %5-15 daha hızlı olduğu söyleniyor.

Bazı durumlarda siteler IP ban atıyor, aynı IP den çıkan diğer kullanıcılar da banlı oluyor. Bunu Mydigitallife forumda yaşadım.
Kısaca bir kişinin yediği kaka'nın ceremesini diğer masumlar çekiyor. IPv6 şart işte.
Ping hususunda bir bilgim yok lakin biraz araştırdığım kadarıyla IPv6 hakkında yapılan testlerde bazı durumlarda IPv4'e göre %5-15 daha hızlı olduğu söyleniyor.
Evet doğrudur. Pingde azalamalar olur çünkü CGNAT havuzunda değilsiniz. Sizi ekstra bir router'dan geçirmedikleri için doğrudan sunucuya ulaşıyorsunuz. Bu da pinglerde azalmalar anlamına gelir.

Bu arada IPv6'ya geçilmesi IP kopmalarını bitirir diye düşünüyorum yanlış biliyorsam bilen biri düzeltirse sevinirim, örneğin ben sık sık IP kopması yaşıyorum ve modem üzerinden hat bilgilerine baktığımda bir sorun yok gibi görünüyor lakin modeme IP gelmiyor ve kimi zaman 25-30dk bulabiliyor yeniden ip alması ve farklı modem ile denediğim sonucun değişmediğini fark ettim.

Yeni konular

Geri
Yukarı