İnternet fiyatları neden pahalı?

Dobby sss

Hectopat
Türkiye’de neden internet diğer ülkeler gibi uygun değil? Yani bu pahalılık sadece Türkiye’ye mi özel?

F37CAF4F-373B-4665-8CDE-63D5C93E0B92.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
3. dunya ulkelerinde boyle fiyatlar.

Alakası yok bizden daha fakir bulgaristan veya moldova veya ukrayna gibi ülkelerde bizim 10 katımız yüksek hızlar var.

5 Yıl iletişim bilişim sektöründe çalışmış biri olarak net olayı sana anlatayım.

önce ekonomik gerekçeler.
Evet fiber optik kablo pahalı bir kablo sadece satın alması değil döşemeside kazması sonra kapatması ve de döşenecek bazı yerlerde belediyelere ayak bastı parası ödenmesi. Fakat bu maliyetler tüm dünya ülkelerinde olan maliyet yani ukrayna içinde aynı fransa içinde.

siyasal sebepler
Ülkemizde maalesef altyapı için rekabet sağlayan değil rekabeti önleyen ve tekeli koruyan bir takım sıkıntı var bunlardan biri 3G gibi 4.5G gibi 5G gibi yüksek hızda veri aktarımı sağlayan teknolojilerde devletin lisans ücreti alması, mantıksız olan zaten devletin o teknolojinin işletilmesinden de vergi alıyor oluşu, yani örnek Turkcell bir hizmeti müşteriye sunarken bundan ötv ve KDV alınıyor benim o teknolojiye erişirken kullandığım ekipman içinde ben KDV ve ötv ödüyorum yine Turkcell'de bana o veriyi iletmek için kullandığı teknoloji için vergi ödüyor devlet 1 ürünü 3 kere KDV ve ötv 2 vergi olduğu için Total'de 6 kere vergilendirmiş oluyor.

Ayrıca kanun olarak altyapıdaki büyük boşluklar sebebi ile en büyük sıkıntı büyük operatörlerin aynı bölgeye altyapı döşemeye çalışması örnek İzmir Bornova'da otururken önce Kablonet geldi fiber çekti mahalleye ve binaya çok güzel, sonra aynı mahalleyi TTNET kazdı fiber çekti binaya kutu koydu, sonra aynısını Superonline 1, 2 ay sonrada Vodafone yaptı. Yani hiç gereksiz yete boşu boşuna 4 defa altyapı döşenmiş oldu oysa Avrupa'da bazı ülkelerde ve Amerika'da olay farklı. Bir operatöre fiber hat döşemesi için bir mahalle veriliyor ve o mahalleye o firmadan başkası fiber döşeyip satamıyor bu iki türlü kazanç sağlıyor 1.aynı yere 5 farklı firma altyapı döşemediği için 5 farklı yere altyapı döşeyebiliyor biz yatırımı 5E bölüyoruz onlar 5 ile çarpıyor diğer bir faydası ise firmalar daha fazla müşteriye ulaşmak için aynı yere altyapı çekemedikleri için o bölgeye giren ilk kendileri olmak için sürekli girişim halinde bizdekiler ise şehir göbeğindeki mahalleleri paylaşmaya birbirinden abone çalmaya çalışıyor.

3. coğrafi nedenler
Avrupa ve Amerika çoğunluğu düz arazilerden oluşuyor bizde ise tamtersi her yer yokuş her yer dağ bayır bu da tabii ki maliyet demek.

Geri
Yukarı