İnternet gerçek fiber mi?

Sevleni34

Femtopat
Daha fazla  
Müstakil bir evde oturuyorum. Evimin önünde direk var. İnternet altyapısı da bu direğe monte. Fakat araştırmama göre gerçek fiber ile tabiri caizse gerçek olmayan fiber farklıymış. Benimkinin ne olduğunu bilenler söylerse sevinirim.

Dosya Ekleri

• 20240115_200317.jpg
    20240115_200317.jpg
    108,5 KB · Görüntüleme: 47
  • 20240115_200326.jpg
    20240115_200326.jpg
    91,1 KB · Görüntüleme: 41
Direkte gördüğünüz kutu, FTTH yani sizin tabirinizle gerçek fiber kurulumun bir parçası.
Gerçek olman fiber diye bir şey yok. FTTC veya FTTB/xDSL gibi hibrit dönüşümleri, gerçek olmayan fiber demek zırvalıktır.

Benim dikkatimi geçen diğer konu, bu kadar kırılgan tek lifli kabloları direğin alt kısmına koymak ne kadar mantıklı? Çoluk çocuk kopartabilir veya bir top vs. gelebilir. Kedi arkadaşlarımız direğe tırmanmak zorunda kalırsa zarar verebilir. En azından 2.5-3 metre yukarıda olmalıydı...

Direkte gördüğünüz kutu, FTTH yani sizin tabirinizle gerçek fiber kurulumun bir parçası.
Gerçek olman fiber diye bir şey yok. FTTC veya FTTB/xDSL gibi hibrit dönüşümleri, gerçek olmayan fiber demek zırvalıktır.
Peki hocam bu sarı kablo falan diyorlar bir de kücük cihazdan bahsediyorlar. Bunlar yoksa değilmis? Mesela ben bu kurulumla 1000 mbit internet alabilir miyim?

Şimdi hocam tek tek açıklayayım. Sarı kablo, OBK diye adlandırdığımız ve evin/odanın içine giren kablodur. Renginin bir önemi yoktur. Görevi bellidir. OFSD dediğimiz yani bu kutudan eve kadar giren kablodur. Bu kutu aynı zamanda hem başka binalara dağıtım için kullanılabileceği gibi hem de bina içinde daireler arası dağıtım için de kullanabilir. Onu da ekleyeyim. Karışıklık olmasın.

Küçük cihaz ise ONT diye adlandırılır. Optik sinyali işleyip routerun kullanabileceği hale çevirir diyelim. Hem basit hem de teknik olarak yakın bir açıklama olur.

1000Mbps hızları alabilirsiniz. Ben size başka tavsiye vereyim. Detaylı şekilde fotoğraflandırma yapıp Twitter üzerinden TT'ye ulaşın ve adresinizi kapsayıp, kapsamadığını öğrenin.

Sizi kapsamıyorsa koşarak ilçe müdürlüğüne gidip, altyapı planlama ve erişim bölümüyle görüşün. Görüşmekte ısrar edin. Durumu anlatın ve sizin adresinize çekilmesi için çabalayın.

Hocam teşekkür ederim. Müstakil bir evde oturdugumdan dolayı daire yok, 😅 insallah bu kurulumdan 1000 mbite kadar internet hizmeti alinabiliyordur😊

Cok tesekkur ederim.

Alınıyor merak etmeyin.

Hocam az önce Türk Telekom ekipleri geldi. Fiber kabloyu çektiler odaya kadar. Şimdi de internet sağlayıcısının ekipleri gelip interneti bağlayacaklarmış. Fiber kabloyu odaya kadar çektiler ve gittiler. İç tesisatı ise yapmadılar. İç tesisat her odaya daha fazla internet için dedi. Doğru mudur? Şimdiden teşekkür ederim 😊

Son düzenleme:

Geri
Yukarı