İnternet güvenliğimi ve gizliliğimi nasıl sağlayabilirim?

isthatlinux

Femtopat
Merhaba arkadaşlar, bugün Google'da mail adresimi aratayım dedim ve karşıma beni endişelendiren bazı sonuçlar çıktı. Örnek olarak bazı Telegram gruplarında eski Spotify hesabımın mail adresi ve şifresi ile paylaşıldığı gördüm ve arama motorunda bazı sitelerin başlık kısmında mail adresimi gördüm, çok şükür bu siteler açılmıyordu. Şimdi ben daha güvenlikli bir şifre kullanıyorum ve çoğu yerde iki faktörlü doğrulamayı etkinleştirmiş bulunmaktayım. Ancak endişelerim daha da arttı. İnternet üzerinde gizliğimi ve güvenliğimi sağlamak üzerine önerilerinizi bekliyorum.

Tüm şifrelerinizi değiştirin. Bunlar aynı olmasın. Tarayıcıya kayıt etmeyin şifrelerinizi. Hepsinde aynı mail adresini kullanıyorsanız şifre sıfırlama / çalınma olayları için en zor şifreyi mail adresinize koyun. Ve açılabilen her yerde 2FA'yı açın. Ek olarak Internet Security uygulamaları var kullanabilirsiniz.

1) https://haveibeenpwned.com/ adresinden mailin patlamış mı ona bak.
2) Güncel bir antivirüs kullan. Tavsiyem Paralı->Kaspersky Internet Security Parasız->Kaspersky Cloud Free Antivirus
3)Phising maillerini ayırt edebilmeyi öğren.
4)2 adımlı doğrulamayı heryerde kullan.
Sanırım mailim patlamış bu noktada yapmam gerekenler nedir ?

1) https://haveibeenpwned.com/ adresinden mailin patlamış mı ona bak.
2) Güncel bir antivirüs kullan. Tavsiyem paralı->Kaspersky ınternet Security parasız->Kaspersky Cloud Free antivirus.
3)Phising maillerini ayırt edebilmeyi öğren.
4)2 adımlı doğrulamayı her yerde kullan.

Antivirüs kullanılmasına hiç gerek yok.
Çoğu kişinin programların hangisinin virüs, hangisinin olmadığını anlayabilecek zekaya sahip olduğunu düşünüyorum.
Ayrıca parasız antivirüs kullanmayın. Windows güvenlik paralı bir antivirüs almadığınız sürece size olabilecek en iyisini sunacaktır.
Ayrıca 2 faktör doğrulamada Google Authenticator kullanmamanızı tavsiye ederim.Sebebi ise yedekleme bulunmaması.
Sanırım mailim patlamış bu noktada yapmam gerekenler nedir?

Hangi sitede hesabınız patlamış ise ve hesabınız çalınmamış ise en kısa zamanda şifrenizi çabucak değiştirip 2 faktörü o sitede açın. Ve o patlanmış hesaptaki şifreyi bir daha hiçbir hesapta kullanmayın.

Ayrıca 2 faktör doğrulamada Google Authenticator kullanmamanızı tavsiye ederim.Sebebi ise yedekleme bulunmaması.
Ne alaka :D? Bence gayet kullanışlı.

Program zaten kendisi uyarıyor silinirse erişim sorunu olabilir diye. Ek olarak %90 sitelerde 2FA ayarlarında kurtarma numarası ister sizden. Ayarlaması da zaten bu yüzden öneriliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı