İnternet güvenliğimi ve gizliliğimi nasıl sağlayabilirim?

Güvenliğinizi ve gizliliğinizi tehlikeye atacak adımlardan kaçının. Açık kaynak ve özgür yazılımları tercih edin. Örneğin GNU/Linux dağıtımlarından birisini kullanabilirsiniz.

Ne alaka :D? Bence gayet kullanışlı.

Program zaten kendisi uyarıyor silinirse erişim sorunu olabilir diye. Ek olarak %90 sitelerde 2fa ayarlarında kurtarma numarası ister sizden. Ayarlaması da zaten bu yüzden öneriliyor.

Sebebi yedekleme olmaması. Authy ya da benzeri yedekleme olan 2fa uygulaması kullanmak çok daha mantıklı olur.
2FA yı yedekleyebilirken neden kurtarma numarası ile uğraşasın ki?
Ben şahsen Authy kullanıyorum, hiçbir sorun yaşamadım, öneririm.

Ben de birkaç şey ekleyeyim.

1. En az 8 karakterli, küçük-büyük harfli, işaret ve rakamlar bulunan şifreler oluşturmanız iyi olur.
2. Phising link ve maillere tıklamayın.
3. ek güvenlik için kaliteli AV kullanabilirsiniz ama normal kullanıcı iseniz bence o kadar da gerkli değil.
4. Bu pek de önemli olmasa da Windows ve MacOS'tan GNU/Linux veya BSD'ye geçin.

MacOS güvenli diyenler: Değil. Artık MacOS'ta bile Windows gibi virüs ve malware bulaşma riski arttı.
Güvenlik konusunda tavsiyeleriniz için teşekkürler, gizlilik konusunda tavsiyeniz varmı acaba?
1. Tor ağı.
2. VPN sunucusu.
3. DNS değişme.

Bu yöntemleri deneyebilirsiniz.

Gizlilik konusunda VPN kesinlikle tavsiye etmem, Tor kullanmanız bu iş için çok daha faydalı olur, dezavantajı ise hız olur tabii.
Ayrıca gizlilik konusunda açık kaynak sistemlere (GNU/Linux, BSD vs.) geçebilirsiniz. Windows'tan gizlilik konusunda çok daha iyidir.

Geri
Yukarı