Masaüstü bilgisayarımın güvenliğini nasıl sağlayabilirim?

al1han_7

Picopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar ben bugün Windows 10 ve birkaç oyun yüklemesi icin kasamı internet kafeye bıraktım bende yapabiliyorum ama virüsten falan korktum o adam isini biliyor ama bilgisayarı elime aldığımda icinden bir şey alıp almadığını nereden öğrenebilirim mesela ekran kartım 8 GB RX580 ya bunun yerine 4 GB takarsa islemcim 6.nesil ya tutupta 5.nesil takarsa yani herhangi bir şeyi alıp almadığını ben bilgisayarı verdiğimle aynı aldığımı nereden anlayabilirim?

Arkadaşlar ben bugün Windows 10 ve birkaç oyun yüklemesi icin kasamı internet kafeye bıraktım bende yapabiliyorum ama virüsten falan korktum o adam isini biliyor ama bilgisayarı elime aldığımda icinden bir şey alıp almadığını nereden öğrenebilirim mesela ekran kartım 8 GB RX580 ya bunun yerine 4 GB takarsa islemcim 6.nesil ya tutupta 5.nesil takarsa yani herhangi bir şeyi alıp almadığını ben bilgisayarı verdiğimle aynı aldığımı nereden anlayabilirim?
CPU-Z ile bak. Eğer parçalarda veya hızlarda değişim varsa kapısına dayan.

Ben de yapabiliyorum ama virusten korktum demek ne demektir ? Virusten korkan biri tanımadığı bir adama bilgisayarını emanet ediyor gerçekten tuhaf. Sanırım o adam hakkında Technopat Sosyalde korkmanı gerektirecek yorumlar görmediğin için korkmuyor olabilirsin. Bundan dolayı seni korkutan çevreden uzak dur en iyisi. Parçaların değişip değiştirilmediğini anlayabilirsin. GPU-Z ile mesela ekran kartına ait ID not al. İşlemcin içinde zaten modelini biliyorsundur. Aynı şekilde anakart, sonra RAMlerin için her şey için not al. Ama senin bildiğin ama korktuğun virüsten dolayı emanet ettiğin adam için kimse sana burada bir şey olmaz diyemez. Olur da diyemez. Virüslerde böyledir. Hatta bir virüsten kendini korumak tanımadığın bir insana bilgisayarı emanet etmekten çok çok daha kolaydır. Hem nerden biliyorsun adamın işi bildiğinden ? Sana göre öyle olabilir belki sadece. Geçen gün bir arkadaşıma bilgisayar topladım. Kendisi kasa toplamayı bilmediği için 2. el ekran kartı aldığı yere toplatmayı düşündü. Söz de bilgisayardan anlayan satıcı PC kasa toplama + format için 500 TL istedi. Telefonda neden bu kadar fazla alıyorsun diye sorduğumda ise o bilen söz de bilgisayarcıya bana dönüp "500 TL para mı" diye kıkırkıkır güldü.

Bu dediklerini kendin çok rahat yapabilirsin. Yardımcı olunması gereken yerlerde konu açın.

Geri
Yukarı