İnternet hız sıkıntısı

leyleq

Hectopat
Modemi salona takıp PC'yi salona götürdüğümde 6Mbps indiriyor. Bu normal hızı fakat odaya kablo uzattığımda 3 Mbps ile indiriyor. Bunu nasıl çözebilirim? Oda salondan 2-4 metre uzaklıkta.

Son düzenleyen: Moderatör:
2-4 metrede hızınızda yarı yarıya kayıp olmaz. Ben 10 metrelik kablo kullanıyorum. Hızımda en ufak düşme yok. Büyük ihtimalle kablonuzun kalitesizliğinden kaynaklanıyor bu durum.

Benim size tavsiyem, google chrome arama kısmına dns speedtest yazın. Ardından en yüksekte aynı zamanda en hızlı olan dns sunucusu olan Cloudflare dns sunucusunu kullanın. Dediğim gibi DNS sunucu kullanmak için Denetim Masası>Ağ ve İnternet>Ağ ve Paylaşım Merkezi bağlantılar kısmına tıklayın direk önünüzde zaten. Sonra özellikler kısmına tıklayın. Eğer IPv4 Internet Protokolü kullanıyorsanız Internet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) kısmına çift tıklayın. Ardından DNS sunucu adreslerini kullan kısmına tıklayın ve 1. kısma 1.1.1.1 , 2. kısma 1.0.0.1 yazın aralarında boşluk olucak şekilde.

Daha sonra Acrylic Wi-Fi Home programını indirin. İşte buradan : Acrylic Wi-Fi Home
Uygulama yüklendikten sonra sizin internet adınız dışındaki bütün internet adlarını kapayın. Altta görüldüğü gibi uygulama içerisinde Modeminiz en fazla kaç MHz alıyorsa mesela benimki 40 eğer sizin modeminiz Turk Telekom ise:
192.168.1.1 yazın ve Kablosuz kısmına gelip Kanal Genişliği kısmını 40MHz yapın.

Daha sonra Windows'da Çalıştır yazın ve enterlayın. Sonra gpedit.msc yazın sonra Bilgisayar Yapılandırması>Yönetim Şablonları>Ağ>QoS Paket Zamanlayıcısı>Ayrılabilir Bant Genişliğini Sınırla ya basın ve Etkin olarak ayarlayıp 0 olarak ayarlayın.

Modem bilgisayarın yanında oluyor telefon kablosunu uzatıyorum başka çözümü yok mudur?
Telefon kablosunu uzatma. Modemi yine salona kur ve bilgisayarına modemden CAT 6 ethernet kablosu çek. Bu şekilde bir kayıp olmayacaktır. Ben dediğim şekilde 20 metreden kayıpsız 50Mbps alıyorum 😀

Yüksek ihtimalle kablonuz kalitesiz CAT 6 bir ethernet kablosu çekin. Ben 10 metrede kayıpsız 100 mbps alıyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı