Internet hızı düşürülürse kopmalar gider mi?

dedemlililer

Hectopat
Yaklaşık 1 buçuk aydır TürkNet kullanıyorum. 100Mbit paket kullanıyorum. İnternteim bazen günde bir defa ya da bazen satte bir bazen yarım satte bir kopuyor. Önceden kablomda ek vardı. O ek yüzünden olabileceğini düşündüğüm için ek yerine yak konnektor alıp bağladım. Ama sorunum çözülmedi.
Şimdi benim sorunum şu. İnternetim varken performans sorunu yaşamıyorum. Yaptığım hız testlerinde 90Mbit üstünü rahatlıkla görüyorum. Ama bazen kopuyor. Ve bu kopmalar 1 dakika ya da 2 dakika sürüyor.
Hat değerlerim bu şekilde:

Kod:
=============================================================================
 xDSLFwVersion: FwVer:5.10.6.0_B_A60901 HwVer:T14.F7_0.0.
 Line State: Up.
 Modulation: ITU G.993.2(VDSL2)
 Annex Mode: ANNEX_B.
=============================================================================

TPSTC type: 64/65B PTM TC.

near-end interleaved channel bit rate: 0 kbps.
near-end fast channel bit rate: 94134 kbps.
far-end interleaved channel bit rate: 0 kbps.
far-end fast channel bit rate: 8191 kbps.

near-end FEC error fast: 32888.
near-end FEC error interleaved: 0.
near-end CRC error fast: 1010.
near-end CRC error interleaved: 0.
near-end HEC error fast: 0.
near-end HEC error interleaved: 0.
far-end FEC error fast: 0.
far-end FEC error interleaved: 0.
far-end CRC error fast: 0.
far-end CRC error interleaved: 0.
far-end HEC error fast: 0.
far-end HEC error interleaved: 0.
DSL uptime :8 min, 27 secs.
DSL activetime :0 min, 13 secs.

Downstream:
relative capacity occupation: 100%
noise margin downstream: 8.1 dB.
output power upstream: 4.2 dbm.
attenuation downstream: 8.6 dB.

Upstream:
relative capacity occupation: 100%
noise margin upstream: 31.3 dB.
output power downstream: 14.5 dbm.
attenuation upstream: 15.1 dB.

Bit table:
carrier load: number of bits per tone.
tone 0- 31: 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00.
tone 32- 63: 09 99 aa aa bb bb cc cc cc cc dd cc cd dd dd dd.
tone 64- 95: dd dd dd ed de ed dd dd dd dd dd dd dd dd dd dd.
tone 96-127: dd dd dd dd dd dd dd dd dd db cd dd dd dd dd dd.
tone 128-159: dd dd ed dd dd dd dd dd dd dd dd dd dc bc cc dd.
tone 160-191: dd dd dd dd cc cd dd dc dd dc cd cc cc cc cc cb.
tone 192-223: aa bc cc cc cc cc cc cc cb cc cc cc cc cc cc cc.
tone 224-255: cc cc cc bb cc cc cc cc cc cc cc cc cc cc cc cc

Şu an CRC hatası düşük ama gün içinde eğer kesintisiz, kopmadan bir gün falan kullanırsam 300 bin ya da 400 bin CRC hatası oluyor.

Şimdi ben arıza kaydı oluştudum bunun için. Ama aklımda hiç arıza kaydıyla uğraşmasam ve direkt hızımı 75Mbit'e düşürtsem kopma sorunları gider mi? Hızımı düşürtsem işe yarar mı? Teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Buna net cevap vermek zor sen hızını düşürüp test etmen gerekiyor gerçekten hattamı sorun var yoksa ev tesisatındamı ancak test ederek çözebilirsin hız düşüncede aynı şey devam ediyorsa evin tesisatını kontrol etmen gerekebilir.

Türknet, hat değerlerinize göre uygun paketi tanımlıyor genelde. Yani kopma vs. gibi sorunlar yaşanmasın diye 100 Mbit pakette 100 Mbit hız vermez mesela 90 verir 95 verir. Ben de şahsen 100 Mbit paket kullanıyorum 90 Mbit hız tanımlı hattıma. Hiçbir şekilde kopma vs. gibi sorunlar yaşamıyorum. Aslında 1 defasında yaşamıştım o da binaya badana yapıldığı zaman Telefon kutusunda kablolar aşınmıştı sanırsam. Teknik ekip çağırıp sorunu çözdürmüş idim. Turknet mobil uygulamasında Hat durumunuzu görme gibi bir sayfa var idi. İnternet kesildiği zaman orayı kontrol edin. Eğer orada anormal bir durum yoksa, bağlantı var gözüküyor ise sorun kablolarınızdadır.

Selamlar zamanında karşı komşunun çatısından geçiyordu ADSL kablom, çatılarını yaptırcakları zaman insan evlatları içinde çelik olan kabloyu çekerek koparacaklarına inandılar. Kopmadı tabii ki ama zarar gördü. Aynı şekilde sürekli internetim gitmeye başladı o zaman müşteri hizmetlerini aradığımda 8 Mbps internetimi 3E sabitlenmişlerdi sorun çözülmüştü. Hız yetmeyince bende kabloyu koparıp yeni kablo çekmelerini sağlamıştım. Sorun kalmamıştı.

Türknet, hat değerlerinize göre uygun paketi tanımlıyor genelde. Yani kopma vs. gibi sorunlar yaşanmasın diye 100 Mbit pakette 100 Mbit hız vermez mesela 90 verir 95 verir. Ben de şahsen 100 Mbit paket kullanıyorum 90 Mbit hız tanımlı hattıma. Hiçbir şekilde kopma vs. gibi sorunlar yaşamıyorum. Aslında 1 defasında yaşamıştım o da binaya badana yapıldığı zaman Telefon kutusunda kablolar aşınmıştı sanırsam. Teknik ekip çağırıp sorunu çözdürmüş idim. Turknet mobil uygulamasında Hat durumunuzu görme gibi bir sayfa var idi. İnternet kesildiği zaman orayı kontrol edin. Eğer orada anormal bir durum yoksa, bağlantı var gözüküyor ise sorun kablolarınızdadır.
Hattımdan gelen sinyal 129Mbit. Paketim ise 100Mbit. Bu konuda sıkıntı çıkacağını zannetmiyorum
Selamlar zamanında karşı komşunun çatısından geçiyordu ADSL kablom, çatılarını yaptırcakları zaman insan evlatları içinde çelik olan kabloyu çekerek koparacaklarına inandılar. Kopmadı tabii ki ama zarar gördü. Aynı şekilde sürekli internetim gitmeye başladı o zaman müşteri hizmetlerini aradığımda 8 Mbps internetimi 3E sabitlenmişlerdi sorun çözülmüştü. Hız yetmeyince bende kabloyu koparıp yeni kablo çekmelerini sağlamıştım. Sorun kalmamıştı.
Direkten gelen kablo direkt modeme bağlı. Ev tesisatıyla hiç alakası yok. Yani eğer sorun varsa telekom kablolarında sorun var. Bunu ben değiştirtebilir miyim?

Hattımdan gelen sinyal 129Mbit. Paketim ise 100Mbit. Bu konuda sıkıntı çıkacağını zannetmiyorum.

Direkten gelen kablo direkt modeme bağlı. Ev tesisatıyla hiç alakası yok. Yani eğer sorun varsa Telekom kablolarında sorun var. Bunu ben değiştirtebilir miyim?

Benim de öyleydi, hala öyle. Telekom hattında problem olabilir, çok eskiyse zarar görmüş olabilir. Telekom kablolarını kendin değiştirme imkanın yok maalesef. Bina içi Ethernet kablosu olsa onu elektrikçiyle değiştirebilirsin ama o siyah kabloyu ekipler değiştiriyor sadece ve onlar çekiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı