İnternet hızım bilgisayarda hızlı telefonda yavaş

aaPeppe

Decapat
Daha fazla  
Bugün daha yeni tenda V300 VDSL2 modemim elime ulaştı gerekli kurulumları vs. yaptım. İlk teste internet hızım 82mbs download 7,6Mbps upload olarak çıktı. Fakat 1-2 saat geçtikten sonra fark ettim ki telefonda 20Mbps'leri zor görüyor ve oyun arasında (LOL, CS:GO) bağlantım kopuyor. Öncesinde böyle yaşamıştım (ADSL pakette)
TürkNet'in uygulamasından destek kaydı oluşturduğumda 1 gün sonra çözülmüştü. Böyle işlerle pek bir bilgim olmadığından dolayı tekrar kayıt oluşturdum. Sizce sorun TürkNet taraflı mı yoksa modemle alakalı olabilir mi? (İlk testi bilgisayarımdan ethernet kablosu takılı halde yaptım)

Bu günlerde beklediğim konuyu açtınız, şöyle harikulade bir örnek verecek olursak;
Senin modemin yaydığı Wi-Fi (Wireless fidelity) dalgaları verimli değil, yani taşıyamıyor.
Modemine bağlı olan cihaz sayısı 10 veya 11 geçtiği zaman hemen çöker, taşıyamıyor dayanamıyor.
Senin ya modem alman ya da router alman lazım ki router tavsiyemdir.
Routersiz modem asla düşünülemez, modem dönüştürür router ise eşit şekilde paylaşır (hızdan kayıp vermeden) en önemli yanı internetin hangi hızda ise o hızı kayıp vermeden dağıtmasıdır.
Ben önceden Türk Telekom modemini kullanıyordum, seninle aynı sorunu yaşıyordum, bilgisayar hızlı fakat telefon yavaş internete giriyordu, sonra araştırmam sonucu router almayı kararlaştırdım.
Sana da tavsiye ediyorum router almanı, ben şu an mi router 3 kullanıyorum ve gayet mutluyum :).

Bu yazı fikrini değiştirir belki.

Bu günlerde beklediğim konuyu açtınız, şöyle harikulade bir örnek verecek olursak;
Senin modemin yaydığı Wi-Fi (Wireless fidelity) dalgaları verimli değil, yani taşıyamıyor.
Modemine bağlı olan cihaz sayısı 10 veya 11 geçtiği zaman hemen çöker, taşıyamıyor dayanamıyor.
Senin ya modem alman ya da router alman lazım ki router tavsiyemdir.
Routersiz modem asla düşünülemez, modem dönüştürür router ise eşit şekilde paylaşır (hızdan kayıp vermeden) en önemli yanı internetin hangi hızda ise o hızı kayıp vermeden dağıtmasıdır.
Ben önceden Türk Telekom modemini kullanıyordum, seninle aynı sorunu yaşıyordum, bilgisayar hızlı fakat telefon yavaş internete giriyordu, sonra araştırmam sonucu router almayı kararlaştırdım.
Sana da tavsiye ediyorum router almanı, ben şu an mi router 3 kullanıyorum ve gayet mutluyum :).

Bu yazı fikrini değiştirir belki.
Modem zaten routerder, internete ne kadar kişi bağlansada hız aynı kalıyor.
Wifi uzaksa bağlantı hızı yavaşlar.
Modemin yanında denedim.
Ethernet üzerinden normal hız alabiliyorsan sorun modem kaynaklıdır. Türknet kaynaklı bir sorun değil.
Türknete yazı yolladım bana hızınız yavaş ve kopmalar olduğunu tespit ettik en yakın zamanda düzelteceğiz yazdılar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı