İnternet hızını düşüren CRC hataları

Leonardooo

Hectopat
2021'in ağustos ayında artan CRC hataları sebebiyle hızım 50Mbps'den 1Mbps'e kadar düşüyordu. Türk Telekom'u 4-5 kere aramama rağmen sorunum çözülmedi. "altyapınız desteklemiyor, hızınızı düşürmeniz lazım vs." dediler sürekli. Halbuki kaldırıyordu ama 2021 Ağustos ayında hızımı 16 Mbps ADSL pakete düşürdüm ve o zamandan beri 16 Mbps kullanıyorum. Ve aynı sorunu daha da az olmasına rağmen hala yaşıyorum. Düşük internet hızı canıma tak etmeye başladı. Sırf indirme hızım düşük diye bilgisayarıma kaç aydır format atmıyorum. Programların, oyunların kurulması uzun sürer diye. Bugün aklıma geldi ve tekrar araştırmaya karar verdim. Öncelikle hat değerlerim şu şekilde:

1642878259047.png

Şimdi ise 2 farklı siteden altyapı sorgulaması sonuçlarım şu şekilde:
TurkNet:

1642878344934.png

Netspeed:

1642878404995.png

Evet gördüğünüz gibi altyapı sorgulamama göre altyapım 69Mbps destekliyor ve port var.
Yarın veya hafta başı Türk Telekom'u arayıp hızımı tekrar 50Mbps'ye çekmek istiyorum.

Ama bu hız düşüşleri kafamı kurcalıyor.

2021'in ağustos ayında artan CRC hataları sebebiyle hızım 50Mbps'den 1Mbps'e kadar düşüyordu. Türk Telekom'u 4-5 kere aramama rağmen sorunum çözülmedi. "altyapınız desteklemiyor, hızınızı düşürmeniz lazım vs." dediler sürekli. Halbuki kaldırıyordu ama 2021 Ağustos ayında hızımı 16 Mbps ADSL pakete düşürdüm ve o zamandan beri 16 Mbps kullanıyorum. Ve aynı sorunu daha da az olmasına rağmen hala yaşıyorum. Düşük internet hızı canıma tak etmeye başladı. Sırf indirme hızım düşük diye bilgisayarıma kaç aydır format atmıyorum. Programların, oyunların kurulması uzun sürer diye. Bugün aklıma geldi ve tekrar araştırmaya karar verdim. Öncelikle hat değerlerim şu şekilde:

Eki Görüntüle 1278611

Şimdi ise 2 farklı siteden altyapı sorgulaması sonuçlarım şu şekilde:
TurkNet:

Eki Görüntüle 1278614

Netspeed:

Eki Görüntüle 1278618

Evet gördüğünüz gibi altyapı sorgulamama göre altyapım 69Mbps destekliyor ve port var.
Yarın veya hafta başı Türk Telekom'u arayıp hızımı tekrar 50Mbps'ye çekmek istiyorum.

Ama bu hız düşüşleri kafamı kurcalıyor.
Crc hatalarının sebepleri genelde modem sürümünden ya da en çok etkisi olan ekli, oksitlenmiş bina içi kablolarıdır. Sitede yazan hız bile modeme kadar ulaşmıyor. Şu da var, port sıkıntılı olabilir ama çok etki edeceğini sanmam. Tavsiyem işten anlayan bi elektrikçi çağırıp bina içi kablonuzu cat6 ile değiştirin farkı göreceksiniz.

Altyapı kaynaklı muhtemelen. Bende de sürekli oluyordu bina içi altyapımı yeniledim düzeldi. Ya ISS'inizden hız düşürmelerini talep edeceksiniz ya da altyapı yenileyeceksiniz. Bina içi döşeme ile ilgili bir sorun da olabilir.

Modemin de geçmişte etki ettiğini gördüm ama o CRC'ler muhtemelen kablolarla ilgili. Bina ankastresinden dairenize kadar kablo çektirmenizi öneririm.

CRC arttığında dediğiniz gibi hat hantallaşır.

Düzeltmezseniz de yeniden başlatmanız gerekebilir.

Altyapı ile ilgili bir sorun varmış gibi gözüküyor.

Crc hatalarının sebepleri genelde modem sürümünden ya da en çok etkisi olan ekli, oksitlenmiş bina içi kablolarıdır. Sitede yazan hız bile modeme kadar ulaşmıyor. Şu da var, port sıkıntılı olabilir ama çok etki edeceğini sanmam. Tavsiyem işten anlayan bi elektrikçi çağırıp bina içi kablonuzu cat6 ile değiştirin farkı göreceksiniz.
Bina içi kabloyu değiştirmek ne kadar sürer ?
Birde ev içi kablo ısı yalıtımın içinden geçiyor bu sıkıntı yaratır mı ?

TurkNet kullanmada ne kullanırsan kullan. Çünkü TurkNet'te karşında muhatap yok. Her şey interneti alıp bağlatana kadar. Sonrası yok. Telefona bakan yok cevap veren yok çok acayip bir ISS. Ayrıca bir kere aradım zar zor bağlandım yani bir bayan açtı telefonu resmen tersleye tersleye konuştu sonra da yüzüme kapattı. Şikayet ettim hemen adını falan da verdim sonra ne oldu bilmiyorum. Neden TurkNet ile muhatap oldum derseniz eğer yeni taşındığım adreste daha önce oturan kişi TurkNet kullanmış faturalarını falan ödeyemeyince de hattını dondurmuş sonra da taşınmış. Ben adrese taşındım ama adreste zaten aktif internet aboneliği gözüküyordu. Zor bela adamı buldum. Adam da Afgan çıktı zaten 😀 abe ben Türkiye de değilim falan dedi o kapattırdı interneti sonra bende 3-4 seneden beri sorunsuz kullandığım Netspeed firmasını aradım internetimi yeni adresime nakil ettirdim sorunsuz sıkıntısız devam ediyorum. Netspeed öneririm bu arada size. Altyapı iyiyse port varsa orada yazan hızı sonuna kadar veriyorlar.

Edit: CRC hataları bende de çok oluyordu bu arada. Nasıl çözdüm tam olarak bende bilmiyorum ama modemi diğer odama götürdüm duvarda ki internet soketine taktım bir de modem ve duvarda ki sokete takılan telefon kablosunu sıfır kaliteli bir şey almıştım ondan sonra CRC sorununu çözmüştüm. Biraz da araştırmıştım zamanın da genelde kablodan falan yapıyormuş CRC olayını.

Yeni konular

Geri
Yukarı