İnternet aniden CRC hataları vermeye başladı

therealrog

Femtopat
Daha fazla  
Dostlar 15 gün önce problemsiz kullandığım internetimin kablosu gece rüzgardan koptu ve 2 gün sonra bağlandığı andan itibaren hızım neredeyse %70 düştü ve inanılmaz CRC hataları almaya başladım. Önce ASUS AC750 modemimden şüphelenip Telekom'dan tarifeye ek modem aldım sonrasında direkten evime CAT7 kablo çektim, sorun yine aynı. Her aradığımda hızınızı düşürmeniz gerekiyor dediler fakat ben kablo kopmadan önce 50Mbps sorunsuz alıyordum. Daha önceki BTK şikayetlerime baktığımda 15-16 SNR margin değerinin birden düştüğünü hızımında 85'ten 50'ye düştüğünü içeren şikayetimi gördüm. Şimdi bakıyorum her modemi kapatıp açtığımda 8.2 ile başlayan SNR yavaş yavaş düşmeye ve CRC basmaya başlıyor. Aynı direkten buna bağlı olarak aynı ankastreden internet kullanan arkadaşlarım kimisi TurkNet kimisi Superonline sorun yaşamadan 50Mbps alabiliyorken, ben neden alamıyorum dediğimde papağan gibi aynı şeyleri tekrar ediyorlar. 3K para verip sorunun ev ve direk arasındaki bölgeden olmadığınıda izah ettik yine illa 24Mbps vermek istiyorlar. Alt katım Superonline 50Mbps paketi kullanırken ben Türk Telekom'da 24Mbps'ye razı olmak istemiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
-
Anlık hat değerlerim:

resim_2024-03-27_174704970.png

Ankastre yok mu hat zayiflamaniz çok yüksek bu arada aldığın kabloda sorun olabilir ya da başka bir sorun var dışarıdaki arızadan kaynaklanıyor sorun.

Ankastre yok mu hat zayiflamaniz çok yüksek bu arada aldığın kabloda sorun olabilir ya da başka bir sorun var dışarıdaki arızadan kaynaklanıyor sorun.
Ankastre var aldığım kabloda sorun olabilir evet ama önceki kabloda çok eski değil 1 sene önce çekildi içi çelik telli olan kabloydu biranda değerlerim bu hale geldi portum değiştirilmiş olabilir mi ? Çünkü Asus modemimde Snr değerimi elle 11'in üzerine çektiğimdede aynı hataları alıyordum.

ASUS modemlerde kronik CRC hatası var zaten dediğin gibi olabilir port değişimi olduktan sonra tekrar hat değerlerini atar mısın?

ASUS modemlerde kronik CRC hatası var zaten dediğin gibi olabilir port değişimi olduktan sonra tekrar hat değerlerini atar mısın?
Evet hocam konuyu açtıktan sonra sırasıyla önce 50mbps düşürüp sorun devam edince 35mbps düşürmeyi kabul ettim hatalar ne hikmetse çoğalmaya başlamıştı Asus modemi 790 sürüme çekip CRC'yi 14'lere alınca hız düştü tabii 12'lere ama geçici çözümdü 5-6 saatte bir yine reset atıyordu modem crc az basmasına rağmen. Şuan port ve lokal değişimi yapıldı anlık olarak değerlerim;
1712300526419.png
ss
1712300504591.png

Download yükseltmek istiyorum eski hale gelmesi için ne tavsiye edersiniz bu değerlerde ? Ayrıca uploadın bukadar yüksek olması sorun yaratır mı ?

Geri
Yukarı