İnternet hızını yükseltmek

Şemsettin

Hectopat
Daha fazla  
Ben yaklaşık 2 katlı dairede 1. katında 8 senedir oturuyorum ve evime kabloyla 16Mbit internet geliyor. 8 senedir aktif olarak internet kullanmaktayım bulunduğum evde. Ben herhangi bir yere başvurup internet hızımı yükseltebilir miyim? Evimden yaklaşık 50metre ötede fiber kullanan apartmanlar var. Bir internet çalışana 2 katlı binaya fiber gelir mi dediğimde, fiber sadece büyük apartmanlara çekildiğini söyledi bana evimi gösterdiğim de oraya gelmeyeceğini gibi bir şey söylemişti. 8 yıllık kabloyla yıllardır aktif halde internet kullanıyorum bu işte sıkılmaya başladım.

Sorum şu; 1. ben yıllardır 16Mbit internet alıyorum internet elektrik direğinden kabloyla geliyor, bir yere başvursam internetimi yükseltme şansım var mı (24Mbit internete bile rağzıyım).
2. ben 8 senedir veya daha fazla internet kullanıcısıyım. Yeri geldi internetim 10Mbit'lere düştü. Sadece yardım istiyorum.

Not: Sokak gibi bir yerde oturmuyorum cadde de oturuyorum ama evime elektrik direğinden internet geliyorum bahçeli ev yanımızda bir ev yok en yakın evde 50 metre uzaklikta olan 2 apartmanlı site fibere sahip olan.

@Unaxpre

https://www.speedtest.net/result/9085750596.png
Opera Anlık Görüntü_2020-03-01_050149_turk.net.png

yoğunluktan dolayı 10mbite düşüyormuş ne cevap vereyim ki şimdi ben buna

Adresine alt yapı sorgulaması yaptın mı? Bir yapsan da ne kadar desteklediğini bilsek veya modem ara yüzünden değerleri atarsan bakabiliriz. Evine yakın hiç saha dolabı gördün mü? Eğer varsa VDSL kullanma şansın vardır.

Saha dolabı nedir dersen:
Saha dolabı

Son düzenleyen: Moderatör:
Aga adresine alt yapı sorgulaması yaptın mı? Bir yapsan da ne kadar desteklediğini bilsek veya modem ara yüzünden değerleri atarsan bakabiliriz.Evine yakın hiç saha dolabı gördün mü eğer varsa VDSL kullanma şansın vardır.

Saha dolabı nedir dersen
Saha dolabı
Kanka bizim bina 2 katlı ve 16mbit alıyordu en başından beri şimdi tekrar sorgulattığımda 14mbit alabileceğini söylüyor nedense 16 dan 14'e düşmüş. Saha dolabı yok yakınlarda, bizim ev bahçeli etrafımızda herhangi bir ev olmadığından elektrik direğinden geliyor internet.

Kanka bizim bina 2 katlı ve 16Mbit alıyordu en başından beri şimdi tekrar sorgulattığımda 14Mbit alabileceğini söylüyor nedense 16'dan 14'e düşmüş. Saha dolabı yok yakınlarda, bizim ev bahçeli etrafımızda herhangi bir ev olmadığından elektrik direğinden geliyor internet.

Anladım kanka bu şartlarda hızı yükseltme şansın yok. Alt yapı için Telekom'a falan başvuru yapman lazım 2 katlı bina için de uğraşırlar mı orası muamma ama denemekten zarar çıkmaz.

@Şemsettin modemin arayüz değerinden bahsetmiştim.
Ya modemin arayüzüne giremiyorum denemeye çalışıyorum halla, arayüz değişmiş interneteki gibi yapmaya çalışıyorum arayüz güncellenmiş ve internetteki kullanıcı adları verdikleri ile bende ki giriş yaparken e posta istiyor kullancı: admin, şifre: admin yapacağım kısımda.
Opera Anlık Görüntü_2020-03-01_125916_turk.net.png

Modemim TP-Link AC1200

arayüze girmeye çalışıyorum eğer girersem onunda fotoğrafını atacağım.
Anladım kanka bu şartlarda hızı yükseltme şansın yok. Alt yapı için Telekom'a falan başvuru yapman lazım 2 katlı bina için de uğraşırlar mı orası muamma ama denemekten zarar çıkmaz.
Kanka bende onu diyorum bir fiber filan istemiyorum ama 24mbitleri görsem bile o bana yeter 8 senedir aktif internet kullanıyorum oturduğum yerde bunun bir avantajı olması lazım bana ya.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı