SNR Marjını Yükseltmek İçin İnternet Hızını Azalttırmak mı gerekiyor?

Eyyüp İ.

Kilopat
Daha fazla  
Selamlar, Technopat makale kısmında okuduğum "SNR Margin ve Hat Zayıflaması Değerinin İnternet Hızına Etkisi Nedir?" ve forumda açılan birkaç konuya istinaden yaşadığım internet kopmalarını girebilmek için sizlere danışmak istedim. Yaşadığım internet kesintilerinin SNR Marjının düşük olmasından kaynaklandığını düşünüyorum.

Daha önce bu forumda ve başka forumlarda açtığım konularda "bina kutusunu kontrol ettir" veya "binadan daireye CAT6 ile ek olmadan kablo çektir" gibisinden öneriler geldi. Ancak interneti kullandığım saat aralığında hiç kesinti olmadan kullandığım dönemlerde oldu. Dolayısıyla önce diğer yöntemleri denemeden kablo çektirme olayına girişmeyeceğim. Aşağıya eklediğim ekran görüntülerine dayanarak sizlere sorularım:

- SNR Marjını arttırıp kopma sorunumu gidermek için internet hızımı 8 Mbit'e mi düşürtmeliyim? (16 Mbit paket kullanıyorum.)
- Düşürtme işleminden sonra SNR Marjının kesinlikle artıp artmayacağını bilebilir miyim? Artarsa ne kadar artar? Kopma sorunumu giderir mi?
- Düşürtme işleminden sonra 8 mbps sabit alabilecek miyim? Sonuçta büyük boyutlu dosyalar indirdiğim de oluyor.
- 8 Mbit ile twitch yayınlarını 1080p kalitede izleyebilecek miyim? Şu an ki durumda bırakın 1080p'yi 720p'de dahi 10-15 saniyelik takılmalar yaşıyorum.
- Hız 8 Mbit'e indirilirse günlük kullanımda ve online oyunlarda şimdiki gibi sıkıntılar yaşama ihtimalim var mı? (Ekstra faktörler dışında tabi)

Hız Testleri
2019.06.02-00.13.png 2019.06.02-00.58.png

Modem Arayüzü - SNR Marjı (Kullanılan Modem: TürkTelekom'un TiviBu için verdiği TP-W9970v3)
2019.06.02-00.16.png

Ne kadar sağlıklı bilmiyorum ama bağlantımın kalitesini, kopma olup olmadığını anlamak için pingplotter'dan bir kaç site/sunucu üzerinde test yapıyorum. (10 dakikalık grafikteki kırmızı arkadaşlarımız kesintilerin olduğu yerler)
login.p1.worldoftanks.eu.png tureng.com.png www.google.com.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Hattınız yüksel bir ihtimalle VDSL destekliyor. VDSL’e geçip tekrar deneyiniz.

VDSL desteklediğini modem türünden mi yoksa değerlerden mi anladınız hocam, pek bilgili değilim bu konuda.. 😆 Aklıma gelmedi VDSL'e geçmek ama fiber altyapının olduğu yerde VDSL olur heralde... bir de VDSL'e geçince aynı hız değeri (16 mbit) için ektra ücret talep ederler mi? Şu an kullandığım nete 80 küsür lira veriyorum. Taahhüt ise daha yeni yenilendi. Bu miktarın üzerine de çıkmak istemiyorum açıkçası.

Snr değerinde bir sıkıntı yok hocam. 8 üstünde bir sorun oluşmaz bina içi kablolama iyi olduğu sürece. Hız düşürme sonrası tabii ki Snr artacaktır fakat siz bu hızı bu Snr ile kopma olmadan alabilirsiniz. Hızınızı düşürmenize gerek yok. Zaten sizin sorununuz da düşük Snr değil.

Tracert'lerden gördüğüm kadarıyla Ankara'da ya da Ankara civarı bir şehirde ikamet ediyorsunuz. 06 ebgp ulus hopunu kullanıyorsunuz siz de. Tam bu noktada ciddi anlamda paket kaybı yaşıyorsunuz. Bu hop noktasındaki cihazda çok büyük sorun var, aynı noktayı kullanan bir sağlayıcıdan hizmet alırken aynı sorunu ben de yaşadım. Bahsedilen hop noktasındaki bng/ssg cihazlarında çook büyük sıkıntılar var. Bu sorunun çözümü yok. Bu hop noktasını kullanan herkeste paket kaybı var.
Ne kadar sağlıklı bilmiyorum ama bağlantımın kalitesini, kopma olup olmadığını anlamak için pingplotter'dan bir kaç site/sunucu üzerinde test yapıyorum. (10 dakikalık grafikteki kırmızı arkadaşlarımız kesintilerin olduğu yerler)
O kırmızı arkadaş dediğiniz yerler paket kaybının pik yaptığı kısımlar. Zaten legend olarak belirtilmiş, siyah= latency, kırmızı= packet loss olarak. O internet koptu dediğiniz anda gidip gelen paketlerde çok büyük sorunlar olduğu için kopma yaşıyormuş gibi hissediyorsunuz.

Paket kaybı nedir ve neye yol açar derseniz kısaca şöyle anlatayım. Online oyun oynarken sık sık ping birden inanılmaz sayılara gelir ve sanki internet kesilmiş gibi hissedersiniz. Twitch yayınlarında sık sık donar ve bu donmalar zaman zaman 10-15 saniyelere, bazen daha fazla, varabilir. Discord, Ts kullanırken hem sizin sesiniz karşı tarafa zaman zaman robot gibi gider, hem de karşı tarafın sesi zaman zaman robot gibi gelir. Aynı şekilde görüntülü konuşlamalarda takılmalar/donmalar meydana gelir. Standart bir kullanıcı bu durumdan pek haberdar olmaz. Olsa bile sizin gibi ''internetim kopuyor'' der.

Şimdi bunun çözümü ne derseniz çok basit. Kendi attığınız ekran görüntülerinde de görünüyor zaten. Attığınız 3 Pingplotter ekran görüntüsünden 2'sinde 06 ebgp ulus hopunu kullanıyorsunuz ve ciddi paket kaybı var. Fakat tureng.com'a test yaptığınız ekran görüntüsünden bu 06 ebgp ulus hopu kullanılmamış ve farkettiyseniz paket kaybı minimum düzeyde. Yani anlayacağınız bu hopu kullanmamanız gerekiyor. Şu anki hizmet sağlayıcınız bu durumu çözebilir, fakat uğraşmazlar. Bunu net söylüyorum size. Bunla uğraşmak yerine bu hop noktasını kullanmayan bir sağlayıcıya geçmek zorundasınız. Bu hop noktasını Ankara civarında kim kullanıyor derseniz; TT ve Netspeed derim. Bu iki sağlayıcı size paket kaybı olan bir bağlantı sunacaktır. Fakat Millenicom, Türknet, Kablonet ve Superonline'dan birine geçerseniz bu hop noktasından geçmeyeceğinizden sıkıntı yaşamayacaksınız. Tecrübeyle sabittir, bu bahsedilen sağlayıcıların hepsini denedim (Kablonet dışında) ve sizin yaşadığınız sorunları birebir yaşadım. Şu an Türknet kullanıyorum ve son derece memnunum. Bakın size bir tane de ekran görüntüsü göstereyim. Temiz bir bağlantı bu şekilde olur, paket kaybı olmayan.
PingPlotter_2019-06-02_01-58-54.png

@Eryd Ankara'da yaşıyorum 🙂 Pingplotter kullandığımı sanıyordum, meğerse tam anlamıyla kullanamıyor muşum değerli bilgiler için teşekkür ederim. Aslında paket kaybının sürekli farkındaydım, teamspeak'de vs.'de de zaman zaman yüksek görünüyordu. Ama hangi firmaların ebpg Ulus hop noktasını kullandığını bilmiyordum.

TT, taahhütü daha yeni otomatik olarak yeniledi. Bitiş tarihi 2021 Mart ayında. Şimdi başka bir hizmet sağlayıcısına geçiş yapmak istesem nasıl bir sorunla karşılaşırım?

Diğer hizmet sağlayıcılarına geçiş yapabilirsen @Malik Saatçı arkadaşımızın dediği gibi VDSL'e geçmek daha mantıklı galiba.

En iyisi arayıp bir sorun hocam cayma bedeli ne kadar çıkaracaklar. Taahhütünüzü henüz yenilemişsiniz, fazla bir miktar çıkmaması gerekiyor. Dediğim gibi Ulus hop noktası sıkıntılı. O noktayı TT ve Netspeed kullanıyor. Superonline omurgası ayrı, Millenicom da Superonline omurgasını kullanıyor, o yüzden sıkıntı yaşatmıyor bu konuda. Türknet de attığım ekran görüntüsünde görüldüğü gibi tamamen farklı bir omurga kullanıyor dolayısıyla onda da sıkıntı yok. Kablonet omurgası da ayrı olduğu için o da bu sıkıntıyı yaşatmaz. Ben çok çektim hocam TT ve Netspeed kullanırken. Kurtulup temiz ve kafama göre sıkıntısız interneti bulana kadar birçok kez sağlayıcı değiştirdim. İnternet altyapısı ve hızı sorgulama bu siteden bir sorgulayın, Vdsl alabilirseniz buradan görünür.

Bir arkadaşım Türknet kullanıyordu, gayet de memnun bende ona geçmeyi düşünüyorum. 120 liraya kadar cayma bedelini karşılıyorlarmış. Şu an araştırıyorum Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'u inceliyorum daha fazla cayma bedeli ödememek için. Şu an bayram tatiline girdiğimiz için sağlıklı iletişim kuramayabilirim TT ile. Bayram sonrası arayıp sorarım.

TurkTelekom'dan altyapı sorgulattığımda 85 Mbit'e kadar hız alabiliyorsunuz diyor.
Superonline fiber bulunamadı diyor. Ama TT ile görüştüğümde bulunduğunuz bölgede fiber altyapı var demişlerdi.
Kablonet'in altyapısı burda yok malesef.

Türknet de işimi görmezse taahhüt yok zaten. Artık sağlayıcı sağlayıcı gezicez. 🙂 Tek korkum binada ki kablolarda sıkıntı çıkması! Bakalım zaman ne gösterecek.

Gerçekten çok yardımcı oldun. Minnettarım, sağolasın. ☺

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı